Bölge gazeteciliğinin duayeni Şevket Özçelik'i dört yıl önce yitirmiştik. Güzel anısını sevgi, saygı ve Rahmetle anıyorum.

1980'li yılların başları...

Trabzon'da Karadeniz gazetesinin kuruluşunda bulunup sonra "ayak oyunları" ile dışlanan, Trabzon'a ilk ofset matbaayı getiren M. Naci Özkan bir "Bölge gazetesi" çıkarma kararı verdiğinde oluşturulacak kadronun başında beni görmek istediğini söylediğinde nicedir beklediğim fırsat doğmuş, düşlerimin gerçek olacağına sevinmiştim.

"Bölge gazetesi" yayımlamak öyle her babayiğidin işi değil tabii ki... Bu konunun en başarılı örneği İzmir'de yayımlanan asırlık yayım yaşamı olan YENİ ASIR gazetesi idi.

Naci Özkan'a YENİ ASIR'ı, onu örnek alarak yola çıkmamızın isabetli olacağı ve başarı getireceği konusunu anlattım.

Rakip görülmeyeceğimizden YENİ ASIR'ın bize yardımcı olacağını, orada tanıdığım gazeteciler bulunduğunu söylediğimde, "- Haydi, İzmir'e gidiyoruz" dedi.

x x x

YENİ ASIR'in başında o dönem Şevket ÖZÇELİK bulunuyor ve en başarılı dönemini yaşıyordu. Gazetecilikteki başarıları örnek gösteriliyor, bölgesel bazda satış rekorları kırıyor, Türkiye'de ofset tekniğini en ileri aşamada, çağdaş anlamda kullanıyordu.

Trabzon'da bir "Bölge gazetesi" çıkarmak istediğimizi Şevket ÖZÇELİK'e telefonla bildirmiştim.

YENİ ASIR'daki ilk toplantımızda Şevket ÖZÇELİK'in anlatımı sonrasında gazetenin sahibi Dinç BİLGİN "Niçin yardım yapmayalım ki..." dediğinde sevinçten uçacak oldum adeta. Sayan Sokullu, Özdemir Hazar da Karadeniz'de de bir YENİ ASIR örneği gazetenin çıkması gerektiğini söylemişlerdi.

Sonuçta, Şevket ÖZÇELİK'in önerilerine Dinç Bilgin ve oradaki kurmaylar olumlu bakınca, YENİ ASIR'ın teknik anlamda yardımı yanında, Ankara Bürosu'ndan Muammer Yaşar Bostancı'nın yazılarını kullanacak, ayrıca Ankara haberlerini de muhabir sevgili Cavit Tuna KUZEY HABER'e bildirecekti.

YENİ ASIR'ın Kadın, Moda, Çocuk, ekonomi sayfalarını aynen kullanabilecektik.

Bundan daha büyük yardım mı olurdu?

Ama bizim de hedefimiz ikinci bir YENİ ASIR olmaktı.

x x x

Bir sabah gazeteye geldiğimde arkadaşlar İzmir'den arandığımı söylediler. Hemen telefonla nedenini sordum. Şevket ÖZÇELİK, THY uçağının Trabzon'a inişe geçtiğinde Çarşıbaşı bucağına bağlı köyde kanatlarının taflan ağaçlarını biçtiğini, yolcuların büyük tehlike atlattığını söyledi. Ardından olayın haberini ve renkli fotoğraflarını istediğini söyledi. Gereğini hemen yaptım. Ertesi gün uçakla gelen YENİ ASIR'da bir bölge gazetesinin gerektiğinde habercilikte nasıl bir duyarlılık göstermesi gerektiğini öğrendim.

"Bölge gazeteciliği" konusunda YENİ ASIR ve onu hazırlayan Şevket ÖZELİK öğretmenim oldu hep.

Şevket ÖZÇELİK Karadenizli bir gazeteci duayendi.

Samsun/Bafra'lı idi.

O bir güzel insandı.

Sevgi ve Rahmet duygularıyla anıyor, mekanının Cennet olmasını niyaz ediyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol