03 Ocak 2017 Salı 16:53
2016’da Yaşanan En Büyük Siber Saldırılar

Geçtiğimiz yıl, siber saldırılarda yepyeni boyutlar açıldı. Geleneksel siber saldırılara ek olarak yepyeni yöntemler de denendi. Özellikle akıllı ev aletlerinin kullanıldığı saldırılar olayı bambaşka bir boyuta taşıdı.

TÜRKİYE SALDIRISI DA LİSTEDE

2016’daki siber saldırıları sıralamadan öne 2015’in son günlerinde yaşanan Türkiye saldırısından bahsetmeden geçmeyelim. 24 Aralık’a kadar süren ve öncelikli olarak bankacılık sistemini hedef alan DDOS saldırıları sonucu bazı kurumların sistemleri günlerce kullanılamaz hale gelmişti.

2016’da da Türkiye’ye o kadar fazla siber saldırı düzenlendi ki dünyada en çok siber saldırıya uğrayan 3. ülke olduk. AB içerisinde ise en çok siber saldırıya maruz kalan ülke olduk.

Ülkemiz ile ilgili kısmı özetledikten sonra isterseniz 2016’da dünyada yaşanan siber saldırılara geçelim;

1. 270 milyondan fazla e-posta bilgisi hackerların eline geçti. Bilgiler bazı mecralarda komik denebilecek rakamlar karşılığı satıldı.

2. Dünyanın en büyük yetişkinlere özel arkadaş bulma sitelerinden biri olan AdultFriendFinder hacklendi. Kasım ayında gerçekleşen saldırı sonucu 412 milyondan fazla kullanıcı bilgisi çalındı. İnternet dünyası kullanıcı bilgilerinin hem satışa çıkarıldığı hem de bazılarının şantaj için kullanıldığı haberleri ile çalkalandı.

3. Mayıs ayında gerçekleştirilen saldırılarda 65 milyon civarında Tumblr hesabının hackerların eline geçtiği saptandı. Kısa sürede önlemlerini alan Tumblr yönetimi tüm kullanıcılardan şifrelerini değiştirmesini istedi. Dünyanın en büyük blog platformlarından biri olan Tumblr’ın bile başına gelen bu saldırıdan sonra Siber Güvenliğin zorluğu bir kez daha gündeme geldi.

4. 117 milyon LinkedIn hesabı çalındı. Hatta hesaplar çalınmakla kalmadı, belli mecralarda yok pahasına toplu olarak satıldı. Sanal CV olarak tanımlayabileceğimiz ve iş dünyası açısından önemli bir yere sahip olan LinkedIN hesaplarının ortaya saçılması çok ciddi bir sorun olsa da bu konu ne hikmetse alelacele gündemden düştü.

5. 2016’nın tartışmasız en büyük siber saldırısı ise ABD’ye karşı yaşandı. Ekim ayında yaşanan saldırılarda Mirai adlı bir yazılım kullanıldı. Mirai sayesinde dünyada kullanılan tüm akıllı cihazlar DDOS saldırılarına katıldı. Yani evimizdeki akıllı buz dolabıda dahil bir çok cihaz aynı saldırıda kullanıldı.

Bilinen internet ağının %70’ini etkileyen DDOS saldırıları sonucu ABD’nin kaybı birkaç günde 7 milyar doları geçti.

Bu saldırı aynı zamanda hem büyüklüğü hemde kullanılan sistem açısından yepyeni bir tehlikeye dikkat çekmiş oldu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol