06 Ocak 2017 Cuma 09:45
Anadol, 50'nci yaşını kutluyor!

 Şirketten yapılan açıklamaya göre, ilki 19 Aralık 1966'da üretilen ve üretimi 1984'te son bulan Anadol, Ford Otosan'a dünya klasik otomobil  literatüründe yer almanın gururunu yaşatıyor. Anadol'un 50 yıllık hikayesi, Rahmi Koç ve Bernar Nahum'un Otokoç Ankara binası önünde gördükleri araçla başladı. Rahmi Koç'un İsrail'deki üretici şirkete yaptığı seyahatin ardından teknolojinin asıl sahibi İngiliz Reliant  firmasını ziyaret etmek üzere Vehbi Koç, Bernar Nahum ve Rahmi Koç, 15 Mayıs  1964'te İngiltere'ye gitti.  

Yaklaşık 2 yıl sonra 18 Ocak 1966'da İngiltere'de hazırlanan Anadol'un  ilk prototipi Türkiye için yola çıktı. Anadol Türkiye'ye gelir gelmez Sanayi  Bakanlığından onayını aldı ve seri üretim için İstanbul'daki Otosan fabrikasında  üretim hattına çıktı. Vehbi Koç'un yerli otomobil üretme hayali 19 Aralık 1966'da gerçeğe  dönüştü ve Anadol, Türkiye'nin ilk yerli seri otomobili olarak üretim bandından  indirildi. Adını belirlemek için gazeteye verilen ilanın ardından Otosan'a 150  bin mektup ve 2 binden fazla isim önerisi geldi. Bu isimler arasında en  beğenilenler "Anadol", "Anadolu" ve "Koç" oldu. 10 Ekim 1966'da isim olarak "Anadol" seçildi.      

Anadol A1, Türkiye'nin ilk ralli otomobili olarak tarihe geçerken, Anadol Ralli Takımı ise Türkiye'nin ilk ralli takımı oldu. Renç Koçibey, Demir  Bükey, İskender Atakan, Claude Nahum, Mete Oktar, Şükrü Okçu, Serdar Bostancı, Romolo Marcopoli ve İskender Aruoba, Anadol A1'in ünlü ralli pilotları arasında  yer aldı.                

Doğduktan 2 yıl sonra 1968'te Anadol A1, Türkiye'nin ilk resmi rallisi  olan 1.Türkiye Rallisi'nde Renç Koçibey ve Demir Bükey'i birincilikle  taçlandırdı. İskender Aruoba ise 1968 Avrupa-Afrika-Asya Rallisi'ne katılarak  Anadol A1 ile büyük başarı kazandı. Super Touring Coupe veya "Süper Türk  Canavarı" unvanlarıyla tanınan ilk yerli spor otomobili Anadol STC-16 ise 1990'lı  yılların başına kadar ralli pilotlarının tek favorisiydi. Anadol'un üretim hikayesi, Türkiye'nin şartları ve halkın  ihtiyaçlarına göre üretilen toplam 93 bin 188 adet araçla sonlandı.                

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol