Daire Başkanlığından, model gemi yapımcılığına… “Ölümü beklemeyin, üretin…”

Haber: H. Gökhan KESKİN

56 yaşındaki emekli bankacı Metin Kurtoğlu, nakış örer gibi model gemi üretimi yapıyor. Metin Kurtoğlu, Daire Başkanlığına kadar yükseldiği bankacılık mesleğinden süresi dolunca emekli oldu ve model gemi imalatına başladı.

Trabzon Alacahan’da küçük bir dükkanda el emeği, göz nuru ile harikalar yaratan Metin Kurtoğlu, model gemi yapımcılığının bir sektör olduğunu belirterek, “İnsanlar artık hobi anlamında yapıyordu.  Ancak, bir süre sonra ticari formata dönüştü. Bir sektör oluştu resmen. Artık her parçayı üreten firmalar var” dedi.

“GEMİ MODELCİLİĞİ DÜNYADA ÇOK ÖNEMLİ BİR YERDE”
“Burada yaptığımız iş ‘Model Gemi Yapımı’ diye geçiyor. Ölçekli ve planlı çalışıyoruz. Her yapmış olduğumuz geminin ölçeğe ve plana uyması çok önemli. Gemi modelciliği dünyada çok önemli bir yerde. Ben Hollanda’da bir fuara katılmıştım. Yaklaşık olarak 17 ülke katıldı. Bu ülkeler içerisinde Amerika, Almanya, Japonya gibi ülkeler vardı. İnsanlar artık hobi anlamında yapıyorsa da bir zaman sonra ticari formata geldiklerini görüyoruz. Bir sektör oluştu resmen. Çünkü bunlar her türlü parçalarını ana yardımcı parçalarını üreten firmalar var artık. Fakat biz hazır alarak değil de biraz daha el emeğiyle yapmaya çalışıyoruz. Dünya gemi modelcileri derneği açmış olduğu yarışmalarda ürünlerden maksimum yüzde 10 hazır ürün istiyorlar. Burada gördüğünüz gibi Gülcemal’i yapıyoruz. Yaklaşık 1 metre boyunda. Hatta yurt dışında ki yarışmalarda yapmış olduğunuz ürünlerin videolarını da istiyorlar. Örneğin benim yaptığım bu Norden balıkçı gemisi, Danimarka’nın balıkçı teknesi. O tekneyle ben Yunanistan’da bir yarışmaya katıldım. Gerçekten inanılmaz tekneler vardı. Mesela o teknem benim yelken bezlerindeki dikişlerden elendi. Yani plan üzerindeki dikiş 4 mm. imiş. Benim yaptığımsa 5-6 mm’mmiş. Gerçekten çok inceleyip sık dokuyorlar.”

“17 YILDIR SEVABIYLA GÜNAHIYLA YAPIYORUM BU İŞİ…”
“Ben Ziraat Bankası’ndan emekliyim. Daire Başkanlığı ve Şube Müdürlüğü yaptım. 2000 yılında Trabzon’dan, Ankara’ya tayin oldum. Orada Sedat Gedik adlı abimizle tanıştım. O da Trabzonluydu ve bu işi yapıyordu. Ben de heves ettim ve onun yanında hafta sonları atölyesinde 4 yıl boyunca çalıştım. Kendisine minnettarım. Bana böyle bir işi öğretti. 17 yıldır sevabıyla günahıyla yapıyoruz bu işi. Şimdi burada öğrenciler yetiştirmeye çalışıyoruz. Bizde kalması çok önemli değil. Bizden sonrasında birileri de bu mesleği sürdürsün.”

“ÇEŞİTLİ MÜZELERE MODEL GEMİLER YAPTIM..”
“Şu anda Trabzon Şehir Müzesi’nde bir adet diamoram var. Kayıkhane gibi bir tane diamoram var. Mersin Müzesi’nde bir tane Nusret Mayın Gemisi var. Beşiktaş Deniz Müzesi’nde 1 tane Bandırma Vapuru var. Bir de İzmir Arkas Deniz Müzesi’nde 6 kişilik bir ekiple yapılan Türkiye’nin ilk Gülcemal gemisi var. Ben de o ekibin içerisindeydim. Bir şeyler üretmeye, yapmaya, vücuda bir şeyler getirmeye çalışıyorum. Bu biraz da arz talep meselesi.”

“GÜLCEMAL’DEN GERİYE ELİMİZDE SADECE PİYANOSUYLA BİR DE TAVANDAKİ İŞLEMESİ KALDI.”
Şu anda üstünde çalıştığım gemi Gülcemal Gemisi. Gülcemal gemisi Karadeniz için çok önemli. 1871’de İngiltere’de Titanic’in üretildiği Starline tersanelerinde üretildi. 1899-1901 yılları arasında 5. Sultan Reşat Mehmet bunu satın aldı ve annesinin adı Gülçehre olduğu için gemiye de Gülcemal adını vermiş.  Amerika’ya ilk kez 2 defa Türk bayrağıyla giden ilk gemi bu. Daha sonra mübadele yıllarında Yunanistan’la arasında mübadeleleri taşımış. Daha sonraları 1940’lı yıllarda Karadeniz’e tahsis edilmiş. İstanbul Hopa arası çalışmış. Birinci sınıf yolcularına taze süt ve yumurta verebilmek için yolcularına ambarlarında inek ve tavuk besliyorlarmış. Bu böyle bir gemi. Gülcemal vapuru Karadeniz’le çok fazla bütünleşmiş. Takdir edersiniz ki o yıllarda 45’li yıllarda buralarda liman olmadığı için Trabzon’da açığa demirlermiş. Sandallarla beraber yolcular indirilip bindirilirmiş. Ayrıca Gülcemal gemisi Karadeniz’in de ona vermiş olduğu o sıcaklığı duyguları onlarda hissetmiş olacak ki Trabzon açıklarına her geldiğinde Trabzon şehrine ışıklarını yakıp söndürürken, halk da evlerinde ışıklarını yakıp-söndürerek karşılık verirlermiş. Daha sonra 1959 yılında İtalya’ya söküme gönderilir Gülcemal. Bu arada bir Karadeniz seyri sırasında Atatürk’ün de bu gemiyle seyahat ettiği biliniyor. 1959’da İtalya’ya söküme gönderildiğinde elimizde sadece piyanosuyla bir tavanda ki işlemesi var. Onlar da şu anda Beşiktaş’ta ki deniz müzesinde. Başka Gülcemal’den geriye kalan hiçbir şey yok elimizde."

“GEMİ MODEL YAPIMI PAHALI BİR HOBİ DİYEBİLİRSİNİZ.”
“Model gemi fiyatları konusunda Hollanda’da görmüş olduğum bir fiyatı burada söylemek istiyorum. Nehir gemileri vardır. Arkalarında böyle pervaneleri vardır. O geminin ben 89 bin Euro’ya alıcı bulduğunu gördüm. Yani buradaki amaç şu. Her ne kadar model yapılıyorsa da bire bir aynı olması önemli. Bütün işlevlerine kadar. Onun için bu biraz pahalı bir hobi diyebilirsiniz. Kendiniz yapıyorsanız sıkıntı yok. Mesela şu anda küçük taka dediklerimiz 1000 TL civarlarında satılıyor. Fakat daha büyük gemiler, örneğin şu anda yaptığım Gülcemal Vapuru’nun fiyatına 10 bin TL diyoruz. Peki bu kadar pahalı olmasına rağmen alıcı bulabiliyor mu diye. İnan ki bu işin hobi tarafında olmayıp da görsel tarafında tutkunları var. Alıcıları da muhakkak var.”

“İNSANLAR EMEKLİLİKTEN SONRA ÖLÜMÜ BEKLEMEMELİ..”
“Her insanın yaşamında hobisi olmasını isterim. Bunu kendi adım, kendi düşüncem doğrultusunda söylüyorum. Hobi çok farlı bir şey. Yani konumuz olduğu için söylemek istiyorum. Ben bununla uğraşıyorum.  Gemi modeli yapıyorum, sahne yapıyorum, tasvir yapıyorum, ut çalıyorum, enstrüman yapıyorum. Hobi insanı daha dinç, daha sağlıklı tutuyor. Yani kahve köşelerinde, ya da evlerinde sadece emeklilikten sonra ölümü beklemek gibi bir şey buna katılmıyorum. Belki yine başa dönmek gerekirse. Her insanın hobisi olmalı. Bu olur başka bir şey olur. Ama muhakkak olmalı diye düşünüyorum. Çünkü yaşam gerçekten çok ama çok da uzun boş geçirmemek lazım diye düşünüyorum. “

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol