Atatürk’e yaklaşan bir kadın; ’’Atam, ben sizin Selanik’ten komşunuzdum. Oğlum demiryollarına girmek istiyor. Siz de alınsın demiştiniz. Ama müdür buna rağmen almadı. ‘’ .

Atatürk yanındakilere ; ‘’ İşte cumhuriyet böyle bir şey. Cumhurbaşkanı da olsanız torpil olmuyor.’’ diyerek ve bu olayın olmayacağını kadına anlatarak adaletin ne olduğunu göstermiştir.

Hz. Ömer kendisine gelen bir yahudinin anlattıklarından cami yapılmak istenirken arazisine el konulduğunu öğrenir. Araştırır, doğrudur. Araziyi vermeyince vali parasını vererek zorla elinden almıştır. Derhal valiye not yazarak yahudinin arazisinin kendisine verilmesini, yoksa kendisinin cezalandırılacağını yazar.

Adalet gerçekten önemlidir. Zengine ayrı, fakire ayrı olmaz. Memura ayrı, amire ayrı olmaz. Adalet  bizim  için ne ise devletin en tepesindekiler için de odur.

Gazeteciye ayrı damada ayrı adalet; halkın vicdanında derin yaralar açar. Ve tarihe Hz. Ömer ya da Atatürk gibi değil, Damat Ferit ya da Hızır Paşa gibi geçersiniz.

Yapılan araştırmalarda adaletin iyi olduğu ülkelerde ekonomik göstergeler de ilerdedir.

Adalet olmayan toplumlarda ekonomi de eğitim de sağlık da iyi değildir. Adaleti olmayan toplumda girişim sahipleri paralarını daha kolay para kazanacağı alanlara yöneltir; ki bu alanların başında inşaat gelir.  Adalete inancı olmayanlar da paralarını yastık altına koyarlar. Bilime, eğitime ve sağlığa ayrılan para azalır. Beton yollara ayrılan paralar ile de ülke bir adım ileri gidemez. Çünkü yaptığınız beton yollar,köprülerle ülkenin dış ve iç borcunu asla kapatamazsınız.

Yükte hafif pahada ağır mallarla ithalat yaparken, yükte ağır pahada hafif mallarla ihracat yaparsınız. Ve ülkenin milli geliri de 10000 dolar ile 20000 dolar arasına sıkışır kalır.

Paranız olsa bilimsel yatırım mı yaparsınız, inşaat mı yaparsınız? İnşaat dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü kaçak kat çıkabiliyorsunuz, işçiyi sömürebiliyorsunuz, uygun olmayan projeleri geçirebiliyorsunuz, kalitesiz malzeme kullanabiliyorsunuz ve denetimsiz bir şeklide bunların hepsini geçirebiliyorsunuz (Dürüst yatırımcıları tenzih ederim.).

Trabzon’da üstü açılıp kapanabilen yüzme havuzunun  çatısı bozulmuş. Üstü açılıp kapanabilen yüzme havuzu yapılmalı mıydı? Kaç defa üstü açılıp kapandı?  Soruların cevabını tahmin edersiniz.  Peki bunu kim teslim aldı sağlam diye?  Kaşüstü Hastanesi’nde durmadan yıkılıp yapılan bölümler var. Bunları kim teslim aldı? Ve son sorum ; bu kalitesiz yapıları teslim alanlara bir ceza var mı?  Yok.

Eğer adalet yoksa bu tür yapılarla devleti soyup zengin olabilirsiniz. Bu kadar kolay zengin olmak varken bilime, eğitime, sağlığa kim para ayırır ki? Çünkü çok kar getiren alanlar değildir, inşaat kadar.

Şimdi de  şehir hastaneleri adı altında rantın en büyüğü oluşmaya başladı. Artık paralar köprü ve havaalanından sonra şehir hastanelerine yönelmeye başladı.

Adalet yoksa ekonomi olmaz .

Adalet yoksa eğitim olmaz.

Adalet yoksa sağlık da olmaz.

Bunların olmadığı yerde de gelişme olmaz.

Damata ayrı vatandaşa ayrı adaletin bizi götüreceği yer Ortaçağdır.

Saygılarımla.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol