03 Kasım 2016 Perşembe 09:00
Davulun Sesi 03.11.2016
BİZ YAZDIK TRABZONSPOR GEREKENİ YAPTI!

Geçtiğimiz günlerde Boztepe’deki Trabzon yazısının sağında bulunan Trabzonspor bayrağının yırtıldığını ve şehre yakışmayan bir görüntü oluşturduğunu bu sayfada kaleme almıştık. Kısa bir süre içerisinde yazımızı okuyan Trabzonspor Genel Müdür Yardımcısı Osman Aydın Bey bizleri aradı ve hassasiyetiniz için teşekkürler en kısa zamanda yenisini asacağız demişti. Dün gördük ki Trabzonspor Bayrağının yenisi asılmış ve dalgalanmaya başlamış. Trabzon’un ve Trabzonsporluların hassas olduğu konularda biz de bir o kadar hassasız ve elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Basit bir olay gibi görülebilir fakat o bayrağı orada binlerce kişi görüyor. Trabzonspor Kulübüne ve Sayın Aydın’a bu gerekli hamleyi en hızlı şekilde yaptıkları için TrabzonHabercisi.com olarak teşekkür ediyoruz.ADI İHALE İDDİALARINA KARIŞAN AK PARTİLİ YALÇINALP’TEN AÇIKLAMA

Sözcü Gazetesi Yazarı Saygı Öztürk, geçtiğimiz gün yazdığı köşe yazısında AK Parti Trabzon İl Başkan Yardımcısı Arzu Yalçınalp ile alakalı bulunduğu iddialarla şehrin gündemini bir anda değiştirmişti. Ortahisar Belediye Meclisinde de gündeme gelen konu sonrası Yalçınalp suskunluğunu bozdu ve bir açıklama yayınladı. Yalçınalp açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Son günlerde hakkımda çıkartılan kurgu-haberlere dair kamuoyuna açıklamamdır. Ak Parti'yi ve şahsımı yıpratmak amacıyla ortaya atılan tüm bu iddialar baştan aşağı mesnetsiz ve kurguya dayalı bir karalama kampanyasından ibaret, kişilik haklarımı, onur ve saygınlığımı zedeleyici niteliktedir. Öncelikle şu hususu vurgulamak gerekir ki haberde iddia edilen hususların aksine siyasi görevlerimi referans göstererek kamudan hiçbir iş almadığım gibi, hiçbir şekilde ve hiç kimseden özel himaye görmedim. Siyasetçi bir hekim hastalarını tedavi etmeyi sürdürür. Siyasetçi bir avukat adaletin tecellisi için çalışmayı sürdürür. Siyasetçi bir sanayici siyasete girince fabrikasını kapatmaz. Siyasetçi bir restoran sahibi restoranında hizmet vermeye devam eder. Siyasetçi bir peyzaj mimarı olarak ben de kamuya ve şahıslara anayasa ile sağlanmış haklarım ve hukuk çerçevesinde proje üretmeye devam ederim. Siyasetçi olmam, işimi iyi yaptığım için tercih ediliyor oluşumdan vazgeçmemi gerektirmediği gibi; bu konuyu etik dışı göstermeye çalışmak da hiç kimsenin haddi ve hakkı değildir. Mesleğini icra ederek hayatını kazanmak gazeteciler de dahil olmak üzere herkesin yapması gereken bir durumu ifade etmektedir. Gazetecilik ciddi bir entelektüel birikim; ama en önemlisi, şeref, haysiyet ve meslek etiği ilkelerini mutlaka barındırması gereken önemli bir meslektir. Bir neferi olmaktan gurur duyduğum Ak Parti’yi ve şahsımı yıpratmak adına bu ilkelerden taviz verilmesi tarafımdan kabul edilmesi imkansız bir durumu ifade etmektedir. Haberi yapan ve yayınlayanlar hakkında her türlü yasal yollara başvurma hakkımı saklı tuttuğumu kamuoyunun bilgisine saygıyla arz ederim.”SÖZCÜ TRABZON’U HEDEF Mİ ALDI?

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen geçtiğimiz günlerde Türk Tanıtım Vakfı adı altında bir grubu Trabzon’a getirdi ve o vakfın üyeleri tarafından yapılan ziyaret sonrası Sözcü Gazetesinden Rahmi Turan ve Saygı Öztürk Trabzon’la alakalı yazılar yazdı. Turan’ın yazısını bu sayfada yazmıştık, Trabzon’u adeta al aşağı eden bir yazıydı ve insanımızla da dalga geçer gibiydi. Öztürk’ün yazısı da AK Parti kanadında büyük yankı uyandırdı hatta Ortahisar Belediye Meclisinde bile gündem oldu. Fakat bu yazıların arkasında kim var? İşte bu sorunun cevabı açık ve net olarak CHP’li Pekşen var dedirtebiliyor. Pekşen yerel basında çokça yer almaya çalıştığı gibi ulusal basındaki kendisine yakın kalemleri de iyi çalıştırmayı biliyor diyebiliriz. Fakat Trabzon kamuyounda Sözcü’ye yönelik bir öfke oluşmaya başladı. Özellikle Turan’ın yazısı Trabzon’u küçümser ve hamsi odaklı göstermesinden dolayı çokça kamuoyundan tepki aldı. Pekşen bu konuda ne diyecek bilemiyoruz fakat Trabzon’un yararına yapılacak bir gezi şu anda kamuoyunda zararına dönüştüğüne dair yorumlara neden oldu.TGC’DEN O GAZETEYLE ALAKALI ÖNEMLİ KARAR!

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Olağan Toplantısı’nı Vakfıkebir’de gerçekleştirdi. Toplantı öncesinde Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerini akşam yemeğinde misafir eden Trabzon Gazeteciler Cemiyeti birçok konunun görüşüldüğü toplantıda üyelerimizi ilgilendiren aşağıdaki kararları aldı. 1- Eğitim Sürücü kursu ile varılan anlaşma gereği Gazeteciler Cemiyeti üyelerine ve birinci derece yakınlarına (anne-baba-eş ve çocuklar) %30 indirimli sürücü belgesi kursu verilecektir. 2- Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ile birlikte Forum AVM’de 4 Kasım 2016 tarihinde, saat 18.30’da “YILIN FOTOĞRAFLARI SERGİSİ” organize edilecektir. 3- Trabzon Gazeteciler Cemiyeti eğitim seminerleri başlatılarak öncelikli olarak İngilizce kursu organize edilecektir. Kursla ilgili yapılan planlama üyelerimize bildirilecektir. 4- Faaliyetine ara verilen Manşet Gazetesi, Ocak 2017 tarihinden itibaren aylık olarak yeniden çıkartılacaktır. 5- Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Suavi Kaptan Lokali içerisinde bulunan tarihi ahşap dolaplar aslına uygun olarak onarımdan geçirilecek ve başkanlar panosu yenilenecektir.O BELEDİYE BAŞKANI İLÇESİNDEKİ SİTELERİ DOLAŞMAYA BAŞLADI!

Trabzon’da vatandaşla iletişimi en kuvvetli olan Belediye Başkanı olarak gösterilir Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, sosyal medyayı da en aktif şekilde kullanmaya çalışan Sağıroğlu ilçesindeki sitelerle de site sakinleriyle de bire bir ilgilenmeye çalışıyor. Hafta içi veya hafta sonu demeden mesai anlayışı gözetmeden ilçesindeki vatandaşlarla her platformda bir araya gelmeye çalışan Sağıroğlu geçtiğimiz günde ilçedeki en yoğun sitelerden birini ziyaret etti. Bu ziyareti sosyal medyadan paylaşan Sağıroğlu, “Yaptığımız toplantı sonrası sitemizin yönetim kurulu başkanlığına Gökmen Yılmaz kardeşim seçildi. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum.” dedi. Başkan Sağıroğlu bu hamleleriyle siyasette doğru hamleleri de göstermekte, Sayın Sağıroğlu’nu Yomra adına tebrik ve takdir ediyoruz.AK PARTİLİ O İSİM KAMU BAŞDENETÇİSİ OLDU!

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında, anayasal bir kurum olarak yer alan Kamu Baş denetçiliği görevi için Şeref Malkoç, Türkiye Büyük Millet Meclisine ombudsmanlık için başvurmuştu. TBMM’de alınan başvurular sonucu komisyon toplandı ve oylama yapıldı. Komisyonun toplantısı sonucu TBMM Genel Kurulu'na bildirilmek üzere Şeref Malkoç, Ayhan Özkan ve Hasan Şahin, kamu başdenetçisi adayı olarak belirlenmişti. Bilindiği üzere Malkoç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı olarak görev yapıyor. Malkoç AK Parti Trabzon Milletvekili Aday Adayı da olmuştu. Kamu Başdenetçisi ne yapar? Kamu denetçiliği diğer bilinen adıyla ombudsmanlık İsveçe'de “aracı” anlamına gelen ‘ombuds’ ve “kişi” anlamına gelen ‘man’ kelimelerinden oluşmuştur ve aracı kişi anlamına gelmektedir. Yurtdışı uygulamalarına baktığımızda genellikle Ombudsman terimi, Parlamento tarafından halkın şikayetlerini dinleyip, çözümlere ulaştırmak üzere seçilmiş kimse veya kimseleri simgelemektedir. Hukuk sistemimize kamu denetçiliğinin girmesinin amacı, kanundaki deyimiyle “idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve önerilerde bulunmak” şeklinde tarif edilmektedir.

Son Güncelleme: 03.11.2016 09:40

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol