07 Ekim 2016 Cuma 09:00
Davulun Sesi - 07.10.2016
ÜNLÜ GAZETECİDEN BAKAN SOYLU YORUMU

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından ‘Bin yılın şafağında 15 Temmuz Paneli’ geçtiğimiz günün akşamında Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Peki panelden arda kalanlar nelerdi. Mete Yarar, Terör ve Güvenlik Uzmanı ve en çok ilgi alaka da ondaydı. Hem panel öncesi hem de sonrası kitaplarının imzaladığı yerde kuyruklar oluştu.

Süleyman Özışık, fahri hemşehri unvanını da almış oldu. Özışık aslen Iğdır’lı fakat Trabzon’a olan sevgisini her defasında dile getiriyor. Moderatör Ferhat Ünlü aslen Adanalı ve yaklaşık 21 yıldır basın mahallesinde ve kendi deyimiyle hayatının en zor safhasını yaşıyormuş. Bir başka dikkat çeken konu ise Hamamizade'nin en büyük salonu hınca hınç doluydu, ilk defa bu kadar kalabalık oldu. Girişe de koltuklar koyuldu ve içerisi canlı olarak yayınlandı. Ayrıca panele gelenler  15 Temmuz’la alakalı sergiyi de gezerek bol bol fotoğraf çekildi. 

Peki panelde en can alıcı sözler neydi derseniz, Özışık’ın şu sözü Trabzon’da sosyal medyadan çokça paylaşıldı. “Benim kahramanın beline silahı takıp yanında 25 arkadaşıyla TRT binasına giderek cuntacılara haddinim bildiren Bakanımız Süleyman Soylu’dur” İşte bu söz hem çok paylaşıldı hem de ayakta alkışlandı. Bir diğer konu ise her 3 konuşmacı da katılımcılara sosyal medyaya çok önemsemesini ve aktif olarak kullanmasını önerdi. Son olarak panele CHP’den hiçbir ismin katılmaması dikkatlerden kaçmadı oysa ki MHP İl Başkanı Nihat Birinci ve yanında yardımcısıyla birlikte paneldeydi. MHP’Lİ O İSİM HAKLI MI? 

MHP’nin kurucu ismi ve Üst Delegesi Ali Sağır, partiden ihraç edildi ve MHP Trabzon’da tepkiler de gecikmedi. Hedefte hem Genel Başkanları Devlet Bahçeli hem de onun atadığı Trabzon İl Başkanı Nihat Birinci vardı. MHP eski İl Başkanı Muammer Demeli, Sağır’ı ihraç edilmesini zavallılık olarak yorumladı. Eski İl Başkan Yardımcısı Muhammet Erkan ise açtı ağzını yumdu gözünü ve Birinci’nin MHP’yi temsil etmediğini MHP’yi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Salih Cora, Muhammet Balta gibi isimlerin MHP’yi temsil ettiğini ifade ederek ironi de yapmış oldu. Peki, Ali Sağır’ın ihracı doğru mu değil mi? Partinin kurucu ismi ‘Değişim istiyor’ diye ihraç edilmesi bizce yanlış nerede parti içi demokrasi? Nerede siyaset etiği..

Fakat burada şu ayrıntıyı da geçmeyelim, bu ihraçlar birlikte eski İl Yöneticileri yeni İl Başkanlarına da içindekileri dökmeye devam ediyor. Bu hem partiye zarar veriyor hem de Trabzon siyasetine, bakalım bundan sonra neler olacak. Bu arada Ali Sağır, basın camiasıyla olsun Trabzon’un siyasi anlamda bütün taraflarıyla olsun ilişkileri de iletişimi de kuvvetli ve sevilen bir ağabeydir. BARO SEÇİMLERİ VE AK PARTİLİ AVUKATLAR 

Trabzon’un son günlerden en çok konuşulan konusu nedir diye sorarsanız, Trabzon Baro seçimlerinin sonucu diyebiliriz. Hem basında hem de kamuoyunda üzerine çok gidildi ve sadece yerel basınla da kalınmadı ulusal basına da taşındı. Çünkü öyle bir algı oluştu ki AK Parti Trabzon’da çok ama çok önemli bir seçim kaybetti sanki.  Altı da üstü de bir Baro Seçimi fakat bu kadar ehemniyetli olma sebebi eski Baro Başkanının FETÖ terör örgütü operasyonları kapsamında tutuklu yargılanıyor olması. İşte bu yüzden seçim enine boyuna ele alınmaya devam ediyor. Peki seçimi kim kazandı, genel kanı CHP, MHP ve DSP’li isimlerin olduğu Avukat Sibel Suiçmez’in listesi seçimi kazandı. Avukat NusretYılmaz, Sibel Suiçmez ne kadar muhalifse o da o kadar iktidara yakın bir isim. Ve bu seçim sonucu da AK Parti Trabzon’da tartışmalara neden oldu bu bazı kesimde içten içe bazısında da sosyal medya üzerinden oldu. Özet olarak ise AK Parti’nin Milletvekilleri Avukat Salih Cora, Avukat Ayşe Sula Köseoğlu ve FETÖ oparasyonlarından tutuklu eski Baro Başkanı Orhan Öngöz’ün eski ortağı Ortahisar Belediye Başkanı Avukat Ahmet Metin Genç, Yılmaz’a gereken desteği vermedi veya vermek istemedi. Bu arada bunlar öne çıkan Avukat siyasetçiler tabi birçok AK Partili Avukat da Yılmaz’a açık açık destek vermeyerek Suiçmez’in yanında yer aldı. Sonuç ise ister kabul edilsin ister kabul edilmesin AK Parti Trabzon’da ‘Baro seçimlerini’ kendi içindeki avukatların da desteğiyle kaybetti. Baro Başkanı seçilen Suiçmez Hanımefendiye ve ekibine de başarılar diliyoruz. CHP TRABZON’DA SON DURUM 

AK Parti, MHP ve baro seçimleri derken peki CHP’de neler oluyor? CHP Trabzon’da farklı sesler çıkmaya devam ediyor. Neden derseniz geçtiğimiz gün Beşikdüzü olayı gösterdi ki Avukat Haluk Pekşen’in açıklamasından CHP İl Yönetiminin haberi yok, CHP İl Başkanın açıklamasından Milletvekili Pekşen’in haberi yok onu geçtik İl Başkanvekili Celal Akaç da üst üste açıklama yapınca ‘Ne oluyor?’ sorusu da haliyle basın mensupları tarafından soruldu. Sistem nasıl işliyor bilemiyoruz fakat birbirlerinden haberdar olması gerektiğini biz de kamuoyu da gayet iyi biliyor. Bu arada Pekşen, Trabzon’un gündemine dair konuları da TBMM’ye taşımaya devam ediyor. Bazen tepki alıyor bazen de takdir topluyor fakat gündemde kalmaya çalışıyor. Bir diğer konu ise CHP Ortahisar İlçe Başkanı Recep Arslantürk’ün sık sık açıklamalar geçerek Pekşen’e ben de buradayım demeye çalışması. CHP’ye önerimiz şudur ‘Basını amacına uygun olarak kullanmaya çalışın’. Son olarak Trabzon’un Volkan abisi bu şehre Belediye Başkanlığıyla ve Milletvekilliğiyle hizmetlerde bulunmuş olan Volkan Canalioğlu da hem Trabzon’da hem de Ankara’da ‘Trabzon’un değerleriyle iç içe olmaya devam ediyor. Canalioğlu, TEV Trabzon Şubesinin Ankara’da açtığı ‘Anılarda Trabzon’ adlı fotoğraf sergisini ziyaret etti.

AKŞENER'İ EVİNDE HANGİ TRABZONLU ZİYARET ETTİ
 
MHP'de ardı ardına yaşanan krizler sonrasında önce Meral Akşener ardından da Çağrı Heyeti Partiden ihraç edilmişti.
Bu ihraçlar çok konuşuldu. Bir kısım MHP'li çağrı heyetine destek çıkarken bir kısım MHP'li de Meral Akşener'in ihracına tepki gösterdi. Akşener'e Trabzon'dan da büyük sevgi seli var. Bunların başında da MHP'nin önemli ismi Hayriye Nurcan Yazıcı var.
Akşener ve Yazıcı arasında müthiş bir iletişim var. Bunu da açık açık belirtiyor. Öyle ki Yazıcı İstanbul ziyaretinde Meral Akşener'i de dün Beylerbeyi'ndeki evinde ziyaret etti. 
Buluşmada adeta bir kadın dayanışması yaşandı. Süreçte neler olacak konuşuldu. Bu sohbetin ayrıntıları önümüzdeki günlerde belli olacaktır. Yazıcı buluşma hakkında şu şifreleri verdi: "Meral Akşener hanımefendinin bütün dostlara en kalbi selamları var. Her zamanki mütevazi kişiliği ile Anadolu tadında karşılandık ve ağırlandık. Ülküdaşlarına inanarak; Kararlı ve büyük bir inançla yola devam diyor."
 
Son Güncelleme: 07.10.2016 14:12

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292