08 Aralık 2017 Cuma 08:00
Davulun Sesi 08.12.2015

TRABZON BÜYÜKŞEHİRDEN ATILIM BEKLİYOR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karaca, dün Trabzon’a geldi.

 Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Karaca’yı Trabzon Meydan alanında restore edilmiş olan eski belediye binasında ağırladı. Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanarak hizmete açılan Meydan Parkı II. etap kentsel yenileme alanını Karaca’ya gezdiren Gümrükçüoğlu, alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, TTSO Meclis Başkanı Şadan Eren ve TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile beraber Karaca’yı makamında ağırlayan Gümrükçüoğlu Trabzon’a yapılması planlanan projeler için destek sözü aldı. Toplantıda, ticaretin gelişmesi ve demir yolu için görüşmeler yapıldığı gelen bilgiler arasında iken, masada Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan’ın olmaması eksiklik yarattı.

2019 seçimleri yaklaşırken seçim çalışmaları arasında yer alan vaatlerde henüz başlanmamış olanlar ve hatta unutulanlar da varken, vatandaş Büyükşehir Belediyesinin atılım yapmasını bekliyor.

AK PARTİ ORTAHİSAR’DA MERAK EDİLEN SÜRPRİZ İSİMLER

Trabzon’da içişleri bakanı Süleyman Soylu ile milletvekillerinin katılımları ile yapılan Ak parti kongrelerinde en merak edilenlere sıra geldi. Trabzon il başkanlığı ve Ortahisar başkanlığı görevleri için heyecan başladı. Geçtiğimiz günlerde mevcut Ak Parti İl Başkanı Haydar Revi ile Ak Parti Ortahisar mevcut başkanı Temel Altunbaş İçişleri Bakanı Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu ile görüştü. Trabzon’un diğer Ak Parti Milletvekilleri ile de görüşen Altunbaş, istişarelerde bulundu. 19 Mayıs Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek olan kongre öncesi 40 kişilik liste ile Ankara’nın yolunu tutan Altunbaş’ın yönetim listesinde büyük değişikliklerin olduğu gelen duyumlar arasında. Altunbaş’ın listesinde sürprizler beklenirken olmazsa olmaz isimlerde değişiklik yapılmayacağı öğrenildi. Tek liste ile gidilecek olan Ortahisar kongresinde sürpriz isimlerin kimler olacağı merakla bekleniyor.

CHP TRABZON’DA ÇATLAKLAR OLUŞMAYA BAŞLADI

CHP Trabzon’da Ortahisar ilçe başkanlığına Ömer Hacısalihoğlu’nun gelmesi ile birlikte gözler il başkanlığına çevrildi. İki listeli gidilen Ortahisar kongresinde il başkan vekili Celal Akaç’ın kaybetmesi üzerine dengeler tamamen değişti. Celal Akaç kazanmış olsaydı delege çokluğu bulunan Ortahisar ilçesi mevcut il başkanı Turgay Güngör’ü destekleyecekti. Kulislerde konuşulan iddialara göre 7 Ocak tarihinde yapılacak CHP İl Kongresi için Ömer Hacısalihoğlu yönetimindeki CHP Ortahisar’ın il başkan adayı çıkarması beklenirken konuşulan isimler arasında eski il başkanları Güzide Uzun, Yavuz Karan yer alıyor.  CHP Trabzon değişik yüzler, yeni isimler isterken Ortahisar’dan sonra delege çokluğu bulunan Akçaabat ilçe başkanlığı seçimlerinden sonra fulü olan fotoğrafın netleşmesi bekleniyor. CHP Trabzon’da şimdiden çatlaklar oluşurken ilerleyen günlerde fırtınalı günler olacağa benziyor.

BİLİM ADAMLARI TRABZON DA TOPLANIYOR

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi ile WWF Türkiye işbirliği arasında 11-12 Aralık tarihinde Orman Fakültesi Ahmet Şener anfisinde uluslararası  “Doğu Karadeniz de yaban hayatı Yönetimi” çalıştayı yapılacak. Bilim adamları Karadeniz’in dağlarında nesli tükenmekte olan hayvanların nasıl korunmaları hakkında görüşlerini bildirecekler.

Bu konuda yıllardan beri önemli çalışmalara imza atan fakültenin yaban hayatı öğretim görevlisi Prof.Dr. Şadan Başkaya’nın bu çalıştayın içinde olmamasına bir anlam veremedik. Bölgedeki yaban hayatı en iyi bilen kişi olan bilim adamı bu kadar önemli bir çalıştaya katılmamasının sebebini herkes merak ediyor.

Uluslararası bir çalıştay olan toplantıda bir araya gelecek olan çeşitli ülkelerden gelen bilim adamları, Karadeniz deki doğal hayatı ve yaban hayatı konusundaki görüşlerini açıklayacaklar. Son yıllarda Karadeniz de ki dağlarda nesli tükenmekte olan Pars, Vaşak, kızıl tilki, hayvanların nasıl ve ne şekilde korunma altında tutulup popülasyonunun çoğalması için görüşler sunulacak.   

Buradan çıkan sonuçlar daha sonra bir rapor haline getirilecek.

Toplantıya ise şu ülkelerden bilim adamları katılacak.

Kuş Turizmi: Fırsatlar ve Zorluklar (Kerem Ali Boyla, WWF-Türkiye) Yaban Hayatında Koruma ve Yönetim (Dr. Elşad Askerov, WWF-Azerbaycan) Yaban Hayatı Yönetiminde Envanter ve İzleme (Dr. Özgün Emre Can, Oxford Üniversitesi) Yaban Hayvanlarında İlk Yardım ve Kurtarma (Ahmet E. Kütükçü, WWF-Türkiye) Atmacacılık Yönetiminde bir Başarı Öyküsü (Yrd.Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu, KTÜ Orman Fakültesi) Yaban Hayatı Fotoğrafçılığı (Aykut İnce, Orman Müdürlüğü) Orman İçi Su Kaynaklarının balıklandırılması hakkında değerlendirmeler (Doç.Dr. Mehmet Kocabaş- KTÜ Orman Fak. Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi) Doğu Karadeniz Bölgesindeki Başlıca Yabani Hayvan Türleri ve Yaban Hayatını Koruma Çalışmaları (OSİB 12. Bölge Müdürlüğü, Rize)

FARKINDA OL! HAYAT KURTAR

Sağlık Bakanlığı tarafından 15 Ekim 2015'de başlatılan "Yaşama Yol Ver" kampanyasının eğitim çalışmaları sürüyor. "112 Acil Çağrı Merkezinin gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte seyreden ambulansların geçiş önceliğine özen gösterilmesine yönelik farkındalık" oluşturmak amacıyla birçok yerde eğitimler veriliyor. Bunun yanı sıra ilk yardım eğitimlerinin de verildiği “Yaşama Yol Ver” kampanyasına bu hafta ev sahipliği yapan Forum Trabzon’da acil müdahale ile ilgili bilgiler verilirken ilginç görüntüler ortaya çıktı.

Acil sağlık hizmetleri ekipleri, sağlık hizmetlerini hızlı ve sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmek için canla başla çalışırken, 112 çağrı merkezine yapılan asılsız çağrılar, arayan kişilerin doğru adres verememesi ve hasta konumunun net olarak belirlenememesi, trafikte sürücülerin ambulansa yol vermemesi gibi nedenlerle maalesef ambulansların vakalara ulaşması zorlaşıyor.  “HAYAT KURTARMAYA SENDE YARDIMCI OL” sloganı ile çıkılan bu yolda kurallara uy, farkında ol, “Hayat kurtar”

Son Güncelleme: 08.12.2017 08:12

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol