12 Ekim 2017 Perşembe 14:00
Davulun Sesi 12.10.2017

TRABZON'DA TÜRK FUTBOL TARİHİNDE ŞEHİT OLAN TEK FUTBOL TAKIMI
Trabzonspor tarihi üzerine yapılan çalışmaların birçoğu, hikâyeyi 1967’den değil, çok daha eskilerden başlatır. Bordo-Mavi renklere sahip Karadeniz Fırtınası, 2 Ağustos 1967 günü resmi olarak kurulmuştur; ancak kentin spor geçmişi 20. yüzyılın başlarına dek uzanır. Kentte yaşayan yabancı ülke temsilcilerinin (O tarihlerde Trabzon’da 12 ülkenin konsolosluğu vardır!) ve gayrimüslim tebaanın önderliğinde başlayan spor faaliyetleri kısa bir süre sonra Türk gençlerinin de ilgisini çekmeye başlamıştır. 1911’de kurulan İdmanyurdu, Trabzon’da Türklerin kurduğu ilk spor kulübü olarak tarihteki yerini almıştır.

Bu kulübün bir başka bir ilki de gurur verici desek yeridir. Bu ilki de belkide ilk defa duyuran Trabzonspor'da As Başkanlık yapmış Hayri Hacısalihoğlu oldu. Hacısalihoğlu'nun paylaştığı fotoğrafa göre: 1911 yılında kurulan İdmanyurdu'nun oyuncuları 1. Dünya savaşında Kafkas cephesine ülkeyi düşman işgalinden korumak için savaşmaya gitmiş ve orada bu vatan için şehit olmuşlardır. Bu kahraman futbolcuların mekanları cennet ruhları şad olsun.

BAŞKAN ADAYI, 'VALLAHİ YORULDUK'

CHP’nin Trabzon’un Ortahisar ilçesi Belediye Başkan adayı Nazım Özcan, ülkede son yıllarda gelişen olumsuz olaylardan dolayı '' Vallahi Yorulduk' başlıklı bir yazıyı kaleme aldı.

Özcan kaleme aldığı yazıda;

VALLAHİ YORULDUK !'' "Amerikanın bir karın ağrısı var bu belli , fetö ile de 15 temmuz ile de bağlantısı var bunu da hissedebiliyorum. Amerika ve israil Büyük ortadoğu projesi ile Müslüman ülkeleri küçük parçalara bölüp israile yer açmaya ve etrafını güçsüzleştirmeye çalışıyor bunu biz görmüştük siz de gördünüz tamam. Avrupa Birliği de avrupa ortak topluluğundan hristiyan birliğine döndü ve bizi almayacaklar eyvallah. İçer de ve dışarıda düşmanımız çok amenna. Daha bir sürü de şey ama yorulduk aga yorulduk. Kaç yıldır pkk ,dhkpc ,ergenekon , balyoz , feto , ırak , suriye , iran , rusya , almanya , avusturya , hollanda ,amerika vs vs vs yorulduk. Bylock , 15 temmuz , 17-25 aralık , zerrap , halk bank yordu bizi . Cemaat , cemiyet, vakıf , dernek , kadın cinayetleri , çocuk istismarları , sınav hileleri bunaldık aga bunaldık. Ordumuz bitti , eğitim karıştı , ekonomi gitti , liyakat bilgi deneyim tecrübe rafa kalktı. Kaç yıl oldu kavgasız dövüşsüz günümüz olmuyor , yorulduk aga . Etrafındaki yetersiz adamlardan kurtul , emir eri milletvekillerini sal gitsin . Bilgiyi , liyakatı , tecrübeyi öne çıkar. Herşeyi biliyor olabilirsin ama herşeyi söyleme. Dik durmanı sevdi bu millet ama diklenmeni değil. Herkesle kavga edemeyiz , küçük yada büyük her devletin egemenlik hakkı olduğu unutulmamalı. Ne söylediğimiz kadar nerede ve nasıl söylediğimizde önemlidir. İyi geldin , kötüye gidiyorsun aga. Biz yorulduk sen bizden çok yoruldun aga. Kendine de bize de bir iyilik yap biraz daha mutedil ol. Biliyorum haddimi aştım ancak niyetim halis ve samimidir. Yakınında durup ayakbağı olanların aksine vatanı ve milletini seven bir vatan evladının saray soytarısı ciddiyetinde ‘’ mağrur olma padişahım senden büyük ALLAH (cc) var’’ uyarısı olarak kabul et.' ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR'IN BORCU DUDAK UÇUKLATIYOR!

12 Kasım 2012 tarihinde Büyükşehir yasası ile Büyükşehir olan Trabzon Belediyesi'nin borcunu dile getiren CHP Ortahisar Meclis Üyesi Turgay Şahin'in söylediği rakam duyanların dudaklarını uçuklatıyor. Şahin borç hakkında, bunlar 2009 yılında göreve geldiğinde Trabzon Belediyesi'ni aldıklarında toplam borç 75 Trilyon liraydı. 1868 yılında kuruldu bu belediye toplam borç 75 trilyon liraydı. Şimdi ki Büyükşehir Belediyesi'nin borç ise 500 Trilyon Lira'' dedi.

KTÜ ve BASIN!
Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde yıllardan beri bu İldeki yerel ve ulusal basın ile sağlıklı bir iletişim kuramıyor. Bunun en büyük nedeni Üniversitenin Oluşturduğu ancak kabuğundan bir türlü çıkmayan bir basın enformasyon merkezi olmaması.  Yerel ve ulusal basında çalışan arkadaşlarımızın birçoğunun Üniversitenin böyle bir basın merkezi olduğundan bile haberi yoktur. Bu basın merkezi sadece kendi içinde bir takım çalışmalar yapıyor. Haftalık mı aylık mı tam olarak bilmediğimiz 8-10 sayfalık bir broşür gibi dergi çıkarıyor. Üniversite içinde yapılan organizasyonlar, üniversiteyi kim ziyaret etti. Kim nerde nasıl bir toplantı yaptı. O öğretim görevlisi buraya atandı,  falan filan yani göstermelik bir dergi

Hâlbuki Üniversiteler Haber merkezlerinin en beslendiği yerlerden biridir, Her üniversite yaptığı araştırmalar, sosyal içerikli çalışmaları gazete, televizyon veya haber siteleriyle paylaşır. Antalya’daki Akdeniz Üniversitesi, Erzurum’daki Atatürk üniversitesi bunun en belirgin örneğidir. Nerdeyse bu üniversitelerden her hafta enteresan haberler, araştırmalar okuyoruz.  Ama bizim KTÜ’den bul bir haber bulabilirsen. Bizim muhabir arkadaşlar arar bir konuda görüş isterse o zaman kişisine göre konuşurlar.

Biliyoruz ki KTÜ’de ki bilim adamları da araştırma ve farklı çalışmalar yapıyorlar.  Ancak bunlardan kimsenin haberi olmuyor.  Kendileri yazıp kendileri okuyorlar. Dememiz o ki KTÜ artık medya da varlığını hissettirsin.  Basın iletişim merkezi harekete geçirilsin, Gazete, TV internet haber siteleriyle koordinasyon sağlasın. Yapılan çalışmalar kamuoyuyla paylaşılsın.

BAŞKAN “PARAM OLSA YIKARDIM” DEDİ
Trabzon’un Ortahisar ilçesi Pazarkapı Mahallesi itfaiye karşısında yapılan köprülü kavşak neye hizmet ettiği anlaşılmadığı için öylece el yapımı mimarlık katliamı gibi duruyor. Laz aklı diye adlandırılan hizmetlerden bir tanesi. Öyle ki oradan günde 200 araç bile geçmiyor. Basit bir trafik lambası düzenlemesi ile inşaata girmeden ve o kadar büyük imar kirliliği oluşturmadan da trafik rahatlatılabilirdi. Trabzon’da 7’den 70’e anlam verilemeyen köprülü kavşak için Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç “param olsa yıkardım” söyleminde bulunsa da Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu yapımından bu yana o kavşağı hiç görmemiş olmalı.

Son Güncelleme: 30.11.2017 09:43

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol