17 Şubat 2017 Cuma 09:00
Davulun Sesi - 17.02.2017

TRABZON’DAKİ O TARİHİ KONAK ÇÜRÜYOR!
Trabzon’un muhteşem tarihi yapıtlarından Nemlioğlu konağı çürümeye terk edildi. Trabzon’un tarihi dokularında Nemlioğlu konağı çürümeye yüz tuttu. Bir zamanlar KTÜ İİBF Fakültesi olarak hizmet veren İMKB Anadolu Meslek ve Kız Meslek lisesi olarak hizmet veren Tarihi Nemlioğlu konağı ilgilisizlik ve bakımsızlık nedeniyle adeta çürümeye terk edildi. Tavanında tahtaları çürümeye yüz tutan dış cephesinde bozulmalar meydana gelen ve çerçeveler harap halde ki tarihi konak bakımsız görüntüsüyle üzüntü veriyor. İlgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle harabeye dönüşmek üzere olan tarihi Nemlioğlu konağı ilgi beklerken Tarihine sahip çıkmakla övünen yetkililer ise sanki konağın yıkılmasını bekliyor.

İLAHİYAT FAKÜLTESİNDEKİ O SORUN ÇÖZÜLDÜ!
KTÜ Öğrenci Konseyi tarafından yakın zamanda dile getirilen KTÜ İlahiyat Fakültesindeki bayan şadırvan olmaması sorunu kısa bir sürede çözüme kavuştu. Konsey’den yapılan açıklamada “Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi'nde bayan öğrencilerimize ait şadırvan bulunmadığına dair tarafımıza iletilen istek/şikayetler doğrultusunda İlahiyat Fakültesi Dekanı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU Beyefendi ile görüştük. Yapılan görüşme neticesinde Rektör Yardımcısı Emin Bey, sorunun ikinci dönem başlarında (en geç ilk iki hafta içerisinde) çözüme kavuşturulacağını dile getirdi.  Duyarlılık, ilgi ve alakalarından dolayı kendilerine ve emeği geçen herkese teşekkür eder, yapılacak olan hizmetin öğrenci arkadaşlarımıza hayırlı olmasını dileriz.” Bu ifadelere yer verilmişti ve açıklama 9 Şubat’ta yapılmıştı. Dün yine Konsey bir açıklama yaparak fotoğraf yayınladı. Yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdiler: “İlahiyat Fakültesi bayan şadırvanı çalışması tamamlanmış olup kullanıma açılmıştır. Başta İlahiyat Fakültesi Dekanı, Rektör Yardımcısı Emin AŞIKKUTLU Beyefendi olmak üzere emeği geçen, katkısı olan herkese teşekkür ederiz. Öğrenci arkadaşlarımıza hayırlı olsun.”DEVLETİN SİNİR UÇLARI ÇALIŞMAYA BAŞLADI MI?
AK Parti Trabzon eski Milletvekili olan Asım Aykan, devletin ASELSAN dosyasını raftan indirdiğini belirterek şu sözleri paylaştı:
“Devlet ASELSAN dosyasını raftan indiriyor.
Esrarengiz biçimde ölen 5 evladımız yeniden araştırılacak.
Jandarma,polis,adli tıp,hukukçular incelenecek.
Özellikle FETO bağlantılarına bakılacak.
Devletin sinir uçları çalısmaya başladı hamdolsun.”
CHP Ortahisar eski İlçe Başkanı Ahmet Kaya da çok sert bir şekilde Aykan’a cevap verdi.
Kaya cevabında şu ifadelere yer verdi:
“SN. Vekilim,
15 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyordu?
Her türlü ihalede aslan payını Akp'liler alabilsin diye çalışan devletin sinir uçları,rantın, zenginliklerin ve makamların paylaşımında işleyen sinir uçları 
Bu tür işlerde neden çalıştırılamadı?
Koalisyon yoktu,davul elinizde,tokmak elinizde,devletin tüm imkanları elinizdeydi!”

 

KAMU İŞİNİ YAPSIN TAMAM DA YA DİĞERLERİ?
Trabzon’da kar yağışı yine etkisini gösterince aynı sorunların baş göstermesi vatandaşı çileden çıkardı. Turizm eski İl Müdürü İsmail Kansız da bu konuda kamuoyunun sesi olarak şu açıklamayı yaptı ve takdir topladı. Kansız açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Kar yağdı ya Yine tartışmalar başladI. Gelin şu konuda anlaşalım. Kar yağar yollar kapanır, belediyeler ve diğer kamu kuruluşları görevlerini yapar, yapmak zorundalar. Yeterli yetersiz ama her yere yetişmeye çalışırlar. Peki ya sivil araçlar ve özellikle de ticari ulaşım araçları.  Neden kar lastiği takmazlar?  Neden zincire ihtiyaç duymazlar? Neden halkı, her gün taşıdığı yolcusunu yarı yolda bırakırlar?  Mesleki Sorumluluk yanı sıra neden yasaların gereğini yerine getirip özellikle yüksek kesimlerde yaşayan halkı mağdur ederler. Bu soruna da bir çözüm gerek. Kamu işini yapsın tamam ya diğer araç sahipleri?”KEMENÇE ÜSTADINDAN O İSME REFERANDUM GÖNDERMESİ!
CHP Trabzon’da sevilen isim ve emekli öğretmen olan İbrahim Akbulut, referandumda evet oyu verecek olanlara seslenerek bir yazı paylaştı. Kemençe üstadı olarak bilinen Yusuf Cemal Keskin de o anda yazdığı dörtlükle göndermede bulundu. Akbulut yazısında şu ifadelere yer verdi:
“Bak EVET!çi Kardeşim, CB dilediği anda tek imza ile TBMM ni fesih yetkisine sahiptir. Yani yürütme organı her istediği durumda hiç engelsiz yasama organı olan TBMM ni feshedebilir. Bu durumda CB ve TBMM seçimleri yenilenir. TBMM, yani yasama organı ise CB nın onayı olmadan fesih kararı alıp kendisinin ve CB nın seçimlerini yenileme kararı alması teorik olarak olası gibi gözükse de pratikte mümkün değildir. Çünkü CB nın genel başkanı olduğu parti TBMM de çoğunluktadır. CB destek verirse TBMM seçimlerin yenilenmesini sağlayabilir. Demek oluyor ki yürütme organı canı isteyince yasama organı TBMM ni feshedip seçimlerin yenilenmesini sağlayabilir. Fakat yasama organı olan TBMM ise, kendini feshedebilmesi için CB nın gönlünü almak mecburiyetindedir. Burada çok önemli bir dengesizlik vardır.  Ancak esas önemli mesele şayet bir gün CB nın seçildiği parti TBMM de çoğunluğu sağlayamazsa yani TBMM de çoğunluk CB nın genel başkanı olduğu partide değil de muhalefet partilerinde olursa (ki bu mümkün ve ihtimal dahilindedir) o zaman ülkemiz önlenemeyen bir CB-TBMM rekabeti ve sürtüşmesine sürüklenecektir.Böyle bir ortamın neticesi de karanlıktır. 
İşte evet'çi kardeşim "HAYIR" dememizin önemli bir sebebi de ülkemizin düşebileceği bu karanlık tablonun şimdiden engellenmesidir.” Keskin ise yazdığı yazıyla Akbulut’a ufak bir göndermede bulunarak “ Ey hocam öğretmensin veya da öğretensin. Eve mutlu dönersin tek doğru var bilesin.” 

 

VATANDAŞ GÜMRÜKÇÜOĞLU’NA SORUYOR,
“BAŞKANIM BU VİLLA KİMİN?”

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Şubat ayı meclis toplantısının açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz aylarda külliyede Çevre ve Şehircilik Şurasında belediye başkanlarına seslenerek yaptığı açıklamayı görüntülü olarak yayınlatarak Erdoğan’ın ‘İmar yapılaşmasında ve Karadeniz Yaylaları’ndaki kaçak yapılaşmadaki rahatsızlığını izletmişti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamalarından sonra ise Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu dikey yapılaşmadan ötürü ilçe belediyelerinin hesabını kendisinin verdiğini belirterek, ‘İlçeleri beton yığınına döndürdüler’  kimlerden ne rantlar elde ediyorsunuz? diyerek ilçe belediyelerini hedef göstermişti.
 
Tüm medya organlarında yer alan bu açıklamanın ardından, info@trabzonhabercisi.com ihbar hattımıza, “Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’nun ilçeleri suçlamayı bıraksın kendisi yaylada yaptığı villanın hesabını verebilir mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaylalardaki kaçak yapılaşmayla ilgili sözlerinden sonra çok merak ediyoruz acaba kendisi nasıl bir tutum içerisindedir.  Gümüşhane’ye bağlı Sarıtaş yaylasındaki villası hangi tarihte yapıldı. Ruhsatı var mıdır? Kaçak yapılaşmanın önlenmesinde kendi villasını da yıkacak mı?” dediler.


SAADET PARTİLİ BAŞKAN’DAN GENSORUYLA ALAKALI AÇIKLAMA!
Saadet Partisi Trabzon eski İl Başkanı olan ve şu anda Başkan Yardımcılığı görevine devam eden Avukat Selçuk Özderya, anayasa değişikliğinde yer alan gensoruyla alakalı öyle bir soru sordu ki cevabını da kendisi vermiş oldu. Özderya, “Gensoru, milletvekillerinin başbakandan ya da bir bakandan bir sorunla ilgili olarak sözlü açıklama istemesine dayanan ve genel bir görüşmeden sonra hükümetin ya da ilgili bakanın görevden uzaklaştırılması sonucunu doğurabilen, Meclis'e ait bir denetim yetkisidir. Referandumla Meclis'in bu yetkisi kaldırılmak isteniyor. Gensoru yetkisi kaldırılan bir Meclis'in idareyi denetleme gücü olabilir mi?”

Son Güncelleme: 16.02.2017 22:46

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292