18 Kasım 2017 Cumartesi 18:00
Davulun Sesi 18.11.2017

MHP ARSİN’DE KOLTUĞA KİM GETİRİLECEK
MHP Arsin’de ardarda gelen istifalar sonrası hareketlilik başladı. Teşkilat Başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin İYİ Parti’ye geçmesinin ardından ilçede ‘yeni aday hareketliliği’ başladı.

MHP Trabzon İl Başkanı Nihat Birinci’nin istifalara sessiz kalsa da Arsin’de boşalan koltuğu doldurmak için arayış içine girdiği öğrenildi. Aldığımız bilgilere göre, isimler arasında Arsinli iş adamı Orhan Sarı da yer alıyor. Son günlerde kulislerde adından bahsedilen Sarı, geçtiğimiz günlerde göreve hazırım sinyalini vermişti.

İlçede yaşanan istifaları değerlendiren Orhan Sarı, “Sadece Arsin’de değil Trabzon’da da Türkiye’de de MHP’den başka partilere geçen olsa da biz başbuğumuza ilk gün verdiğimiz sözü unutmadık unutmayacağız. Biz bu bayrağı yere indirmeyiz. Yeni yönetim kurulu seçilir, Arsin’de ve tüm Türkiye’de hiçbir şey değişmemiş gibi gerçek ülkücüler bu görevi başarıyla yürütür. Gerekirse biz yürüyeceğiz. Bize verilebilecek her türlü görevi yerine getireceğimiz gibi, bu davaya gönül verenler bir araya gelir başbuğa verdiğimiz sözü tutacağız.” İfadelerini kullandı. İl Başkanı Nihat Birinci’nin yakın zamanda MHP Arsin ilçe başkanını açıklaması bekleniyor.

O PROJE ARSİN’DE HAYATA GEÇTİ

Trabzon’un Arsin ilçesinde "Yaşlı Çınar" projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında gidilen evler baştan sona elden geçirilerek güzelce temizlenirken, aynı zamanda bu ailelerin hem çamaşır ve bulaşıkları yıkanıyor, yıkanan elbiseleri ütüleniyor hem de talep edilmesi durumunda yemekleri pişiriliyor. İlçe Belediyesi ve Kaymakamlık tarafından hayata geçirilen proje dün uygulanmaya başlandı. İlçe Kaymakamı Fikret Dağ ve Arsin Belediye Başkanı Dr. Erdem Şen ilçede çok güzel bir işe daha imza attığını söyleyebiliriz. Dağ ve Şen’in ilçede eğitime verdikleri önemi her zaman sizlere aktarsak da, yaşlı ve engelli vatandaşlara verdikleri önemin ciddiyetini de gözler önüne serdiler diyebiliriz. Ayrıca proje kapsamında bir vatandaşın evini ziyaret eden Başkan Şen’e ve Kaymakam Dağ’a ev sahipleri hem teşekkür, hem de dua ettiler.

TRABZONLU GAZETECİDEN AĞIR ELEŞTİRİLER

Trabzon'da yarım asır gazetecilik yapan duayen gazeteci Adnan Sungur, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda gazeteci meslektaşlarına çok ağır eleştiriler getirdi. İşte o dikkat çeken yazı:

EVİNİ UNUTAN GAZETECİLER

Bu bina bizim Trabzon Gazeteciler Cemiyeti binası... Dışarıdan insanların ilgisini çeker, çünkü 1800'lü yıllarda yapılmış ve tarihi kimliğini koruyan nadir binalardan biri olarak korunuyor. Ancak içi ıssız bir adadan farksız... Çünkü bu binanın kiracısı olan gazetecilerin dağ başında unuttukları ata mezarlarına döndürülmüş. 1990'lı yıllarda Gazeteciler Cemiyeti başka bir binada hizmet verirdi. O binanın 3 odası, bir salonu vardı. Üye sayımız 100 civarındaydı ama lokalimiz tıklım tıklım dolardı. Üyelerden bir kesimi oyun oynar, bir kesimi televizyon izler, kimisi misafir ağırlar, sohbet ederdi. Çaylar, kahveler, rakılar, biralar içilir bir aile havası estirilirdi. Çoğunlukla da meslektaşlar arasında büyük bir dayanışma ruhu yansıtılırdı.

Ne güzel hep birlikte tartışır, sarmaş dolaş olur, bazen kavga ederdik ama bir aile gibiydik, Bugün üye sayımız 300'ü aşmış ama gördüğünüz bu binaya bir elin parmakları kadar üye gelmiyor, uğramıyor. Çünkü aile olma kavramı, dayanışma ruhu kalmamış. Kimi üye yönetime ya da başkanlığa aday olacağı zaman cemiyetin kapısını çalar, sanki lokale ilgiliymiş gibi hava estirir. Kimi yönetici olduktan, ya da başkan seçildikten sonra Cemiyetin Lokalini hatırlar. Kimi secimi kaybedince suçlu lokalmiş gibi bir daha kapısını çalmaz...

Bazıları işsiz kaldıklarında patronlarını ya da eski iş yerlerinde olan biteni anlatmak, entrikaları dile getirmek için cemiyet lokalini mesken tutarlar. İş bulduklarında yine bu tarihi binayı unuturlar. Ama tümü sadece dini bayramlar ve yıl başlarından önce Cemiyet Lokalini doldurur. Çünkü bu dönemlerde çikolata ve benzeri hediyeler üyelere verilir. Üyelerin büyük bölümü de ekonomik değeri küçücük bir çikolata için, önünden geçmekten imtina ettikleri Cemiyet Lokalinin sekreter odasına akın ederler.

Onları görünce utanırım ama onların utanma yüzü yoktur. Bilirim ki onlar, yemekli ya da kahvaltılı bir basın toplantısı olduğunda, yakınlarını bile yanlarına alarak koşarak giderler, ciddi toplumsal sorunların konuşulacağı ama yemek ya da kahvaltı verilmediği basın toplantılarına gitmeyi zulüm sayarlar. Birçok gazeteci Cemiyet lokalini dedikodu merkezi olarak adlandırır, oysa asıl bulundukları ortamlarda bağrı açılmadık dedikodular yapılır. Bunu yaşayarak görenlerdenim. Ne yazık ki gazeteciler parçalanmış, kişilik erozyonuna uğramış, aile olma özelliğini kaybetmiş, birlikte yaşama geleneğini yitirmiş, entelektüel birikimden uzaklaşmış bir kitle haline gelmiş... Oysa zaten yaptığı iş gereği her zaman yönetenlerle karşı karşıya mücadele etmek zorunda olan gazetecilerin dayanacağı en büyük güç meslektaşları ve meslek örgütleridir.

Acı ki, kendi cemiyetlerine sahip çıkmayan, oturup bir çay bile yudumlamak istemeyen kendine gazeteci süsü verenler, utanmadan da cemiyetin üyelerine sahip çıkmadığından da yakınabilirler... Kuşkusuz buna hakları vardır ama önce ait olduğun cemiyetin merkezini eviniz olarak kabul edeceksiniz, ona sahip çıkacaksınız, güçlü kılacaksınız ve sonra da hizmet bekleyeceksiniz. Diyeceksiniz ki, "Düzen çıkar düzeni..." Haklısınız. Bu çıkar düzenine en çabuk adapte olanlar da gazeteciler!

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ ALKIŞLIYORUZ

Trabzon'un gündeminde hatırı sayılır bir yer kaplayan Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği TRAPARK, yani ücretli otopark olarak işletilmesi hala tartışılıyor. Vatandaş tarafından bir türlü kabul görmeyen Belediye’nin yapmış olduğu bu uygulamaya bir yenisi daha eklenmiş, Baro binasından meydana girişte yolun tıkandığı ve bir tarafı TRAPARK işletmesinde olan yola araçların sığmadığı için şikayetlerde bulunulmuştu. Vatandaşın şikayeti üzerine harekete geçen Belediye, en azından meydan girişinden bu uygulamanın kalkacağını düşünmüştü.

Anlıyoruz ki Belediye yine vatandaşı hayal kırıklığına uğrattı ama bu defa "yok artık" cümlesini de kullandırdı. Belediye, bu defa kaldırımı geniş bulup küçülttü. Başta alt yapı çalışması sanılan "kaldırım küçültme harekatı" başarı ile sonuçlandı.

Anlaşılan o ki Trabzon Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç olan otopark yapmaktan ziyade Trabzon'un cadde ve sokaklarını otopark olarak kiralamaya devam edecek. Ancak, cadde ve sokakların Belediyeler tarafından ücretli otopark ilan edilerek kiraya verilmesini yargıya taşıyan Burdur Tüketicileri Koruma Derneği’ni haklı bulan Danıştay, “Yolların amacına uygun olarak kullanılmasını olumsuz yönde etkileyeceği” gerekçesiyle düzenlemeyi iptal etti. Ülke genelindeki benzeri uygulamalara emsal nitelikteki kararla ilgili açıklama yapan davayı açan Derneğin Başkanı Kemal Arslan, kişi ve kuruluşların talep etmeleri halinde ellerindeki bilgi ve belgeleri paylaşabileceklerini söyledi.

Neyse herkese hayırlı işler...

SENİN BAŞKA İŞİN YOK MU?

Bu fotoğraf dün, yani 17 Kasım 2017 tarihinde Trabzon Büyükşehir Belediyesine ait hayvan barınağında, Uğur Sali adlı bir duyarlı vatandaş tarafından çekildi.

Hayvan sevgisi olmayan bir kişinin insan sevgisinden bahsetmesi abesle iştigal bir durumdur. Bu nedenle ölüm nedenini bilemediğimiz bu köpeği çöp konteynerine atan vicdansız insanların böyle bir yerde çalıştırılmasına bir anlam veremiyoruz. Bu tür insanları hayvan barınağında çalıştırmayı bir yana bırakın, o kulübelerin içine koymak gerekiyor.

Be vicdansız, insanlıkla ilgisi olmayan arkadaş… Bunu nasıl yaparsın.. Belki de bu günahsız köpeği sen öldürdün.. Bir hastalık nedeniyle ölmüş olsaydı ve senin içinde biraz insanlık olsaydı sen bu hayvanı çöp konteynerine değil, bir çukur açar ve gömerdin. Buradan, bu konularda hassas olan Büyükşehir Belediye Başkanımız O. Fevzi Gümrükçüoğlu’na sesleniyoruz: “Sayın Başkan…Böyle insanları lütfen aranızda barındırmayın”

Fotoğrafı çeken duyarlı kardeşimiz Uğur Sali’ye teşekkür ediyoruz. Uğur Sali çektiği bu fotoğrafı ibretlik olsun diye facebook hesabından paylaşarak altına da şunları yazdı:

“Bugün Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin hayvan barınağına gittim görmüş olduğum manzara karşısında şok oldum tüylerim diken diken oldu bu gibi yerlerde maaşlı işçilerin değil gönüllülerin çalışması gerekiyor buradan hayvan severlere sesleniyorum bu duruma sessiz kalınmasın

Not: Ben bu fotoğrafı çekerken oradaki yetkililer bana başka işin mi yok diye tepki gösterdiler demek ki bu insanlar yaptıkları hatanın farkındalar Trabzon Büyükşehir Belediyesi'ni bu ilgisizliğinden dolayı kınıyorum”

CUMHURBAŞKANININ EREN BÜLBÜL DUYARLILIĞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bugün Rize’de Partisinin yapılacak olan il başkanlığı sevimlerine katılacak. Burada halka hitap edecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan Pazar günüde Gümüşhane ve Bayburt illerinde yapılacak olan AK Parti kongrelerine katılacak.

Dün akşam Trabzon'a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hava limanında kendisini karşılayan kalabalığa hitap eden kısa bir konuşma yaptı ve Rize’ye gitti. Erdoğan burada yaptığı konuşmada Pazar günkü programına Maçka da teröristler tarafından şehit edilen ve kamuoyunda "iyi ki varsın" diye bilinen 15 yaşındaki Eren Bülbül'ün mezarını ziyaret edecek.  Ailesiyle bir araya gelerek sohbet edecek.

Bu nedenle Maçka'da hummalı bir çalışma başlatıldı. Belediye Yol güzergâhında düzenleme yaparken, emniyet ekipleri bu yerde geniş güvenlik tedbirleri almaya başladı. Eren Bülbül’ün mezarının bulunduğu alının yolunun dar olmasını göz önüne alan yetkililer, bu mevkie muhtemelen üst düzey bakan ve milletvekillerinin dışında çıkışlarına izin vermeyecek. Tam program netlik kazanmamasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gümüşhane ve Bayburt ziyareti öncesi Şehit Bülbül’ün mezarını ziyaret etmesi bekleniyor.

Son Güncelleme: 18.11.2017 18:51

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol