20 Ekim 2016 Perşembe 09:00
Davulun Sesi - 20.10.2016
YAŞANMAZ MI BU ŞEHİRDE? 
Trabzon yaşanabilir bir şehirken son zamanlarda ortaya çıkan sorunlarla birlikte küçük İstanbul olma yolunda adım adım ilerliyor. Şehir merkezine sığmayan insanlara, kontrolsüzce açılan yaşam alanları sorunları da beraberinde getiriyor. İlk olarak Çukurçayır, orada bir yeni şehir oluşurken alt yapıya bakılmadığı zaman geçtikçe daha iyi anlaşılıyor. Geçtiğimiz gün haberlere çıktı elektrik sıkıntısı baş gösteriyor. Bununla birlikte trafik sorunu, Meydandan Boztepe’ye çıkan yol gidiş dönüş tek şerit olunca vatandaşın meydandan evine ulaşması en yoğun saatlerde yarım saati geçiyor. Bir başka yaşam alanı Kaşüstü, Yomra’yı bile imarlaşma konusunda geçen Kaşüstü’nün en büyük sorunu trafik ve ondan sonra kontrolsüz imarlar. Aslında kontrolsüz de değil kontrollü verilen yüksek kat izinleri. İki tane fotoğraf şehrin en büyük sorununun trafik olduğunu da gözler önüne seriyor. Bir tanesi Adli Tıp Kurumunun altı kısmı diğeri biraz ileride olan İlBank’ın ön tarafı ve bu trafiğin oluşmasının en büyük nedeni Cevahir’in oradaki kavşak. Aylardır gündemde olan yok öyle mi olsun yok böyle mi olsun diye konuşulan yer en son Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu dal-çık olacak dedi ve zaman da verdi 2017’nin Haziran ayına hazır olabilir. Yani var 8 ay daha, sabır Trabzon’um sabır. Bu kadar kolay işler neden bu şehirde ağır aksak yürüyor bunu vatandaşın kendisi sorgulaması gerekiyor. 

 

YEŞİLE Mİ BOYADILAR YOKSA ÇİM Mİ EKTİLER? 
Türkiye’nin gündemi çok basit şeyler olabiliyor ve bunda en büyük etki sosyal medyaya düşüyor. Sosyal medyada paylaşılan her şey de doğru olmayabiliyor. Bunun en büyük örneklerinden biri de dün yaşandı. İzmir Narlıdere ilçesinde yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Narlıdere Belediyesi'nin ortaklaşa yaptığı alanın önümüzdeki günlerde yapılması planlanan açılışına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katılacağı için alanın dik olan kısımlarında yeşillendirme çalışması yapıldı fakat bu öyle bir yansıdı ki sosyal medyaya AK Parti ve CHP tarafları birbirine girdi. Trabzon’da da bu tarz paylaşım yapanlar olduğu gözlemlenirken konuyla alakalı Narlıdere Belediye Başkanının açıklamasını hiçe sayanlar vardı. Bakın ne diyor Belediye Başkanı Abdül Batur, “Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi Projesi fiziki olarak zor şartlar altında gerçekleştirilen bir projedir. 87 derecelik şevlerin söz konusu olduğu alanda yeşillendirme, ağaç ve çim ekimi yapılmaktadır. Böylesi kayalık ve dik alanlarda tüm dünyada uygulanan ‘Hydroseeding’ sistemi Yaşar Kemal kültür ve Sanat Vadisi Projesi’nde de uygulanmıştır. ‘Hydroseeding’ uygulamasına devam edeceğiz, merak eden, görmek isteyen gelip görebilir” Bu açıklamanın üzerine karalamaya devam edenler ne düşünmüştür acaba? 


CHP ORTAHİSAR’A SALON MU YOK? 
CHP Trabzon İl Başkanlığı ses getirecek organizasyonlara imza atmaya çalışırken CHP Ortahisar İlçe Başkanlığı da bu doğrultuda ilerliyor. Gazeteci Yazar Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu ve Tarih Öğretmeni Ömer Aktaş’ınkonuşmacı olacağı ‘Öncesi ve Sonrasıyla Cumhuriyet’ adlı konferas düzenleniyor. CHP Ortahisar İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen konferans 22 Ekim Cumartesi günü saat 16:00’da CHP Trabzon İl Başkanlığında olacak. Neden İl Başkanlığı sorusuna ise katılımın az olması bekleniyor herhalde. Yoksa CHP’ye salon mu verilmiyor? Eğer öyle olsa CHP Trabzon İl Başkanlığı da bu ay sonu düzenleyeceği paneli Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde düzenleyemezdi. O zaman böyle önemli bir konferans neden İl Başkanlığında düzenlenir? 
REFERANDUM ÖNCESİ AK PARTİ’DE TEMİZLİK
AK Parti’nin tabanında sürekli dillendirilen AK Parti’de FETÖ’cü yok mu sorusuna cevap yeni yılla birlikte belli olacak aslında cevaplar belli de net olarak temizlik yeni yılla başlayacak.  Dün AK Parti Genel Başkanı Hayati Yazıcı, Başkanlık sistemiyle alakalı net bir tarih vermese bile İlkbahar’da referandum olacağı ve vatandaşın sandığa gideceği mesajını verdi. Başkanlık sistemi için referanduma gidecek olan AK Parti, MHP’den desteği şimdiden almaya başladı fakat FETÖ’yle mücadelede neler olacak? AK Parti 81 il ve onlara bağlı ilçelerde hem ana kademe hem gençlik hem de kadın kolları kongrelerine yakın zamanda başlayacak. Yaklaşık 3 ay sürecek kongre sürecinin ardından işte o AK Parti tabanının dediği biz de FETÖ’cü yok mu sorusu da bu süreçte cevabını bulacak. Birçok İl Başkanı, İlçe Başkanı, Gençlik ve Kadın Kolları Başkanı görevden öyle ya da böyle alınacak. Trabzon’da neler olacak? Trabzon’da 18 ilçeden 5-6 tanesinde değişim ve İl Başkanı Revi’nin ise devam edeceği konuşuluyor. Kongrelerin olacağı bilgisini alanlar ise şimdiden hem il hem de ilçe başkanlıkları için derinden çalışmalara başladı. AK Parti’de milli görüş kesimi Trabzon’da İl Başkanlığı için adı bir ara tecavüz skandalıyla ülke gündemine oturan vakfın Trabzon Şube Başkanı için kulislere başladığını duyduk. Bunlar duyulanlar bir de duyulmayanlar var, AK Parti yeni yıla hem kongre hem referandum hem de ardından genel ve yerel seçim gündemiyle sırasıyla girmiş olacak görünüyor. DİŞ HASTANESİ NE ZAMAN AÇILACAK? 
Trabzon’da yapımına 2011 yılında başlanan ve birçok kez mahkemelik olan, çalışanlarının maaşlarını bir süre alamadığı ve grevlere sahne olan Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ne zaman açılacak? Hastanenin yüzde 95’i bitmiş durumdayken neden açılmaz? İktidarın hiçbir yetkilisi neden bu konuda aydınlatıcı bir açıklama yapmaz? Trabzon Valisi Yücel Yavuz başta olmak üzere İl Sağlık Müdürü, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri neden bu hastaneyle alakalı bir kelam etmez? En son 3 ay önce konuyla alakalı açıklama yapmış olan Trabzon İl Sağlık Müdürü Kemal Süleyman  ise “ Yüklenici firma belediyeden ruhsatını birkaç gün içinde alacak. Ruhsat alındıktan sonra TOKİ’de geçici kabulünü yaptıktan sonra hastaneyi teslim alacak ve hastaneyi bize teslim edecek. Amaaçılış tarihini TOKİ biliyor” demişti. TOKİ burada neyi bekliyor? Sıkıntı nedir? TOKİ Başkanı Ergün Turan ve yetkililerden ivedi olarak Trabzon kamuoyu cevap bekliyor. TGC’DEN DUYURU VAR, DUYMADIK DEMEYİN! 
Trabzon Gazeteciler Cemiyetine yeniden başkan seçilen Yusuf Turgut geçtiğimiz gün yönetimiyle yemekli bir toplantı yaptı ve önemli kararlar aldı. İşte bu kararlar: 
1 – Trabzon Gazeteciler Cemiyeti binasında ki lokalin isminin “TGC Suavi kaptan Lokali” olarak düzenlenmesine,
2 – Trabzon Gazeteciler Cemiyeti tarafından 2017 yılı sonuna kadar düzenlenecek ve konukların ağırlanacağı etkinliklerin, “Salih Çamoğlu Söyleşileri” adıyla düzenlenmesine,
3 - Trabzon Gazeteciler Cemiyeti tarafından geçmiş 2 yılda verilen KTÜ iletişim fakültesi özendirme ödüllerinin, son ödül töreninde Berivan Bila isimli öğrencinin Günebakış Gazetemizin aleyhinde sergilediği çirkin ve kabul edilemeyen tutum ve sözleri nedeniyle kaldırılmasına,
4 – Cemiyetimiz bünyesinde bulunan Suavi Kaptan Lokali’nin işletmesinin bundan böyle tarafımızdan yapılmasına, üyelerimize Digitürk’ün yanı sıra Tivibu izleme imkanıtanınmasına, ayrıca çay ikramının ücretsiz olmasına karar verilmiştir.
Bu kararlar arasında özellikle 3. Madde tartışmaları da beraberinde getirecek gibi.. 
 

 
Son Güncelleme: 20.10.2016 21:28

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292