26 Kasım 2016 Cumartesi 08:27
Davulun Sesi - 26.11.2016
TRABZON’DA ZAMMI UYGULAMAYAN DOLMUŞ DURAĞI! 
Trabzon’da son günlerde en çok tartışılan konulardan bir tanesi dolmuş ücretlerine uygulanan zamdı. Bu konuda mağdur olduğunu iddia eden öğrencilerin temsilcileri tarafından üst üste açıklamalar yapılmış, Şoförler Odası Başkanı tepkilere sert çıkmıştı. Dün Erdoğdu Camiyanı dolmuşuna bindik ve gördüğümüz manzara bizi şaşırttı. Erdoğdu Camiyanı Dolmuş durağı geçtiğimiz gün yapılan dolmuş ücretlerini zammını uygulamamış. Dolmuşlarda dikiz aynalarının üstüne Sivil 1.75 ve Öğrenci 1.50 TL yazıyor. Bunu neden yaptıklarını sorduk soruşturduk ve bunları sorarken de dolmuş içindeki bir yaşlı teyzenin sözleri de kamuoyunun zamma karşı duruşunu özetliyordu. Öncelikle Erdoğdu Camiyanı Dolmuşcuları zammı uygun bulmadıkları için 2017 yılı Ocak ayına kadar zammı uygulamayacak ve eski fiyattan vatandaşa hizmete devam edecek. Bu yasal olarak mümkün mü bilmiyoruz fakat Şoförler Odası bu anlamlı hareketi ne kadar dikkate alacak merak ediyoruz. Yaşlı teyzeye gelince bizlere has şivesiyle konuşan teyze “Uşağum 2 lira git 2 lira gel eder 4 lira, az da para değil. Yazıktur günahtur bizi de düşünsünler, ekmekten pahalı bu fiyatlar. Bu uşaklara da helal olsun bak dik durdular zammı uygulamadılar 2 ay da 2 aydır” dedi. Ne diyelim teyzeye, bir taraf zam istemiyor bir taraf zam istiyor. Şartlar da ortada. 9 GÜNDÜR ORADA FARKINDA MISINIZ?
Trabzon’da geçtiğimiz günlerde bir olay yaşanmıştı. Meydanda işletmesi olan Halit Şahin adlı esnaf kapısının önüne koyduğu 4 tane masa için yani ekmeği için zabıtalar ve polise direnmişti. Sonrasında tabi onun değil yetkililerin istediği olmuştu. Şahin’in iddiaları öyle kulak arkası edilecek iddialar da değil. Kendi masalarının işgaliyesine izin vermeyip etrafındaki esnafa işgaliye izni verilmesine tepki göstermişti. İki isim üzerinden önemli iddialar ve sert açıklamalar yapmıştı Şahin, biri Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu diğeri de Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Akkaya. Her iki isimden de olayla alakalı tek bir açıklama gelmedi. Halit Şahin’in o tepki dolu videoları da her yerde paylaşıldı. Şahin bununla da yetinmedi bu şehirde sorun var diyerek işletmesine yakın yerde sandalyesini alıp oturmaya başladı ve yaklaşık 10 gündür de oturmaya devam ediyor. Her gün destek için vatandaşlar geliyor yanına, imza da atıyorlar. Peki bu şehrin yöneticileri bu konuda ne yapar? Ortada bir sorun varsa ve bu sorun yasal dayanaklıysa yetkililer açıklamalı eğer yoksa 10 gündür o adam orada ne için eylemde? Trabzon’da oturan adam diye artık ülke geneline yayılmaya başladı bu durum bizden uyarması. AK KADINLAR OUT CHP’Lİ KADINLAR İN! 
Trabzon’da dün Kadına Şiddetle Mücadele günü kapsamında iki farklı partinin programı vardı. İlk program CHP Trabzon İl Kadın Kollarınındı ve çok anlamlı bir şey düşünmüşlerdi. CHP İl Kadın Kolları Başkanı Havva Olcayto ve beraberindekiler ilk olarak basın açıklaması yaptılar sonrasında ise şiddete maruz kalıp hayatını kaybedenler anısına denize karanfil bıraktılar. Farklı bir eylem oldu ve epey de ses getirdi. İkincisi ise AK Parti Trabzon İl Kadın Kollarınındı ve AK Parti Trabzon İl Kadın Kolları Başkanı Bahar Ayvazoğlu böyle önemli bir programda yoktu. Ayvazoğlu olmadığı gibi AK Parti Kadın teşkilatı da sönük bir program gerçekleştirdi. Çünkü sayısal olarak çok azdılar, normalde birçok programa geniş katılım gösteren AK Kadınların bu programa az bir katılım göstermesi farklı yorumları da beraberinde getirdi. Aynı şekilde birçok anlamlı gün için farklı farklı programlar yaparak dikkat çeken AK Kadınlar, kendilerini doğrudan ilgilendiren böyle bir programı sadece basın açıklamasıyla geçiştirmesi kamuoyunda tepkilere de neden oldu. İRANLI ÖĞRETMEN ÖĞRENCİSİ İÇİN BAKIN NE YAPTI? 
Sosyal medya artık yaşamımızın olmazsa olmazı durumuna geldi. Öyle paylaşımlara şahit oluyoruz ki öyle örgütlenmelere de aynı şekilde. Birbirini hiç tanımayan insanlar bir amaç uğruna sosyal medyada kenetlenebiliyor, fikir birliği yapabiliyor. Bununla birlikte öyle farkındalık yaratan paylaşımlara da denk gelebiliyoruz ve zaman zaman da sizlerle bunu paylaşıyoruz. Tek bir fotoğraf karesi aslında hayata dair birçok şeyi de özetleyebiliyor. Fotoğraf ülkemizden, bir öğretmen aslen İranlı ve sınıfındaki öğrencisi kanser hastası olunca kemoterapi tedavisi görmeye başlamış sonrasında saçlarını kazıtmış mecburen ve öğretmen ona destek olmak sadece o öyle olmasın diye kendi saçlarını kazıtmış. Aslında bu tarz yaşamdan kesitlere çokça denk geliriz fakat bir İranlı öğretmenin Türk öğrencisi için bunu yapması, İnsanlığın dili dini ve ırkı olmadığını bir kez daha göstermiş oluyor. Tebrikler hocam, sayılarınızın çoğalması temennisiyle. 

TÜRKİYE, MHP, TRABZONSPOR VE ORTAK NOKTA!
MHP Trabzon’da sevilen isim Hüseyin Kıran geçtiğimiz gün öyle bir benzetmede bulundu ki hem komik hem de trajikomikti. MHP’li Kıran sözünü esirgemeyen bir siyasetçidir. Kendi partisinde yanlışı da eleştirir gönül verdiği Trabzonspor’u da yaşadığı ülkesindeki yetkilileri de. İşte bu üçünün ortak bir kader yaşadığını iddia etti Kıran ve şöyle dedi: “MHP, Türkiye ve Trabzonspor. Hepsinin durumu aynı.” Türkiye’nin durumu Kıran’a göre karışık her anlamda sorun var ekonomik kriz de kapıda. MHP’nin durumu da aynı şekilde içten bir karışıklık var ve partiden ihraç edilen edilene. Trabzonspor’da ekonomik çıkmaz devam ediyor ve sportif başarı yok, bütün umutlar her nedense Akyazı stadına bağlanmış. Aslında objektif olarak bakarsak Kıran yanlış söylemiyor, benzerlik söz konusu. 
Son Güncelleme: 26.11.2016 08:59

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434