06 Aralık 2017 Çarşamba 08:00
Davulun Sesi 6.12.2017

MUHARREM USTA TRABZON’A NEDEN GELMİYOR?

Trabzonspor kulübü başkanı Muharrem Usta’nın Trabzon’dan kopukluğu tartışılıyordu. Bu tartışmalara şimdide Başkan Muharrem Usta’nın Trabzonspor kulübünden kopukluğu eklendi. Trabzonspor’da yaşanan istifa depreminin ardından açıklamalarda bulunmayan başkan Usta tepkilere neden olurken Trabzonspor yönetimi sınıfta kalmaya devam etti. “Balık baştan kokar” ata sözünü Trabzonspor kulübü için kullanmak bizim zorumuza giderken Başkan Usta’nın umurunda olmaması, kulübü ve koltuğu boş bırakması Trabzon sokaklarında kötü yankılanmaya başlandı. Trabzonspor’un son dönemlerde aldığı galibiyetlerini kullanmaya çalışan başkanın yakın çevresine “Bu galibiyet taraftarı bir süre oyalar” gibi söylemlerde bulunup  takımın galibiyeti ile kendi yetersizliğini ört bas etmeye çalıştığı Trabzonspor taraftarının dilinde dolanıyor. Bir başka iddialara göre ise kulübün Trabzon esnafına çok fazla borcu olduğundan dolayı Başkan Usta’nın Trabzon’a gelmediği.

Öte yandan Türkiye Spor yazarları Derneği’nin istatiklerine göre Kasım ayında en fazla konuşulan Kulüp yöneticileri listesinde de sınıfta kalan Muharrem Usta; Dursun Özbek, Fikret Orman, Aziz Yıldırım, Ali Dürüst’ten sonra beşinci sırada yer aldı.

Kasım ayında en çok konuşulan teknik adamlar listesinde dördüncü sırada yer bulan Trabzonspor Teknik adamı Rıza Çalımbay, Başkan Usta’yı geçerken,  Kasım ayında en çok konuşulan futbol kulüpleri sıralamasında Trabzonspor’da dördüncü sırada yerini aldı.

Ne diyelim Başkan Usta gözden düştü!

BAŞKAN SAĞIROĞLU ORAYI ZİYARET ETTİ

Trabzon’un gözde ilçelerinden olan Yomra ilçesi Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu dün akşam saatlerinde ilçenin sahil bölümünde Jandarma ekipleri tarafından kurulan yol kontrol merkezini ziyaret etti. Başkan Sağıroğlu her zaman olduğu güler yüzüyle ziyaretini gerçekleştirdi. Kontrol merkezini ziyaret eden Sağıroğlu, görevli güvenlik güçlerine hayırlı olsun tebriklerinde bulundu.

TSFAD’DAN ŞENOL GÜNEŞ’E VE RIZA ÇALIMBAY’A DESTEK!

Trabzonsporlu Eski Futbol Adamları Derneği, Trabzonspor teknik direktörü Rıza Çalımbay ve Beşiktaş Teknik direktörü için destek mesajı yayınladı. 2016 yılında Fatih Tekke, Nurettin Balaban, Şaban Bülbül, Mahmut Nedim Karadeniz, Hüseyin Balaban, Hüseyin Çimşir, Muzaffer Bilazer, İsmail Çelik, Mehmet İpek, Hacı Osman Nadir ve Hamza Yomralıoğlu kurucu yönetim kurulu üyelerinin bir araya gelerek yapmış oldukları çalışmalar sonucunda kurulan dernek faaliyetlerini südrüyor. Kurucu üyelerinden Nurettin Balaban ise dün, Trabzonspor teknik direktörü Rıza Çalımbay’a ve Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş için tebrik mesajı yayınladı.

Balaban yayınladığı tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bu tabloyu Rıza hocaya hayırlı olsun ziyaretimizde TSFAD yönetim kurulu olarak vermiştik.Bizim gönlümüz her zaman Trabzonspor'lu teknik adamlardan yana olsada,gelen hocayı her zaman Sevgi ile kucakladık.İsteyen istediği gibi eleştirmekte özgürdür.Nasıl oynadığın değil,Nasıl kazandığın önemli.Biz TSFAD ailesi olarak bu hafta zirve yapan Şenol Güneş hocaya, Rıza hocaya ve tüm Trabzonsporlu antrenörlerimizi tebrik eder,başarılarının devamını dileriz.”

O İSİM ADAYLIĞINI RESMEN AÇIKLIYOR!

Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası’na yeni aday: Hüseyin Turgut Aydın… Mevcut başkan Turan Altuntaş’ın ve işadamı Ömer Hakan Usta’nın da aday olacağı başkanlığa Hüseyin Turgut Aydın’da dahil oldu. Trabzon Boztepe Dolmuş Durağı Başkanı Hüseyin Turgut Aydın, Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası’na Başkan adayı olduğunu yarın Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılması planlanan toplantıda resmen duyuracak. Aydın’ın açıklamasının çok önemli olduğu bilgisine ulaşırken, birkaç dosyayı da basın mensupları ile paylaşacağı bilgisine ulaştık. Görülen o ki; seçim rüzgarı çok sert esecek…

HELAL OLSUN SİZE…

Son yıllarda sporda şiddetin arttığı, şike, doping söylentilerinin ayyuka çıktığı bir ortamda  Trabzon’da ki lise öğrencileri öyle bir şey yaptı ki herkese “helal olsun” dedirtti

Trabzon’da, geçen cuma, günü meydana gelen ve maçtan çıkan 6 bayan sporcunun yaralanmasıyla sonuçlanan motosiklet kazası medyada yer aldı. Yaralanan sporcular dün Trabzon şampiyonluğu için İMKB takımı ile final maçına çıkacaktılar. Ancak 6 as sporcusu yaralı Trabzon spor lisesi takımı mecburen sahaya yedek ağırlıklı sporcularla çıkmak durumunda kaldı

Bunun üzerine rakip İMKB Kız Meslek Lisesi, yetkilileri ve sporcuları kaza geçiren rakip takıma büyük bir jest yapıp final maçına çıkmayarak, müsabakayı rakiplerinin hükmen kazanmasını sağladılar.. İMKB Müdürü Lütfiye Kul, "Bu şekilde maça çıkarsak takımın eksik durumdan istifade etmiş olacağız. Bu halde oynamak bize yakışmaz'' diyerek aldıkları kararı rakiplerine ve ilgililere bildirdi.

İMKB Kız Futsal Takımı kaptanı Fatma Yılmaz da "Bu olaydan dolayı onlarla final maçında oynamak istemedik. Benim çok yakın bir arkadaşım da o takımda oynuyordu ve kazada en ağır yaralanan da oydu. Şampiyon olmak istiyorduk ama bu durumda olmazdı. Arkadaşlarımız hastanedeyken bu maça çıkamazdık. İkincilik kupası şampiyonluk kupasından bizim için daha değerli" diye konuştu.

Valla helal olsun Gerçekten spor sahalarında  uzun zamandır görmek istediğimiz bir tabloydu. İMKB okulunun yetkililerini ve Sporcularını yürekten kutlamak gerek Bence bu yılın  Fair play olayının en güçlü adayı oldular.

SEÇİLEMEYEN KADININ HAKKI…

Dün Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıldönümüydü. 5 Aralık 1934 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından  bu hak kadınlara verilirken, Bugün kadın hakları konusunda en duyarlı ve çağdaş ülke konumunda olan Avrupalılar bile kadınlara seçme ve seçilme hakkını  Türkiye’den çok sonra vermişti.  Örneğin  İtalya ve Fransa da 1946 yılında İsviçre de ise 1971 yılın da kadınlara bu hakkı tanımış ülkeler arasında. Ancak kadına bu hakkı geçte olsa veren batılı ülkeler. Ancak bugün bakıldığında , bu ülkelerdeki kadınların hakları ve her alandaki başarılarıyla Türkiye’yi çok geride bıraktıkları da bir gerçek. Avrupa ve Amerikalı  kadınların ülkelerinde , Siyasi, sosyal yaşamlardaki  ağırlıkları, iş dünyasında ki başarıları  erkekler kadar şans bulurken, bizim ülkede kadınlar hala  o şansı yakalamış değiller.

Şimdi şöyle bir sosyal medyaya veya gazete, televizyonlara  göz gezdirin Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişiyle ilgili özellikle siyasi parti liderlerinden kadınlara övgü dolu mesajları görebilirsiniz. Ancak nedense övgüyle söz ettiğimiz yere göğe sığdıramadığımız  kadınlara verilen  bu haklar nedense  söylemlerden öteye geçmiyor.

Fazla araştırmaya gerek yok Siyaset’te  özellikle sahada  kadınlar aktif rol üstlenseler de  1 Kasım tarihinde yapılan son seçimlerde  AKP’de 31, HDP’den 24’e CHP’den 17 ve MHP’den 4 kadın vekil Meclis’e girebildi. Yani 500 vekilin bulunduğu TBMM de  yanlızca 76 kadın vekil var. Tabloya batığımızda, toplan seçmenin nerdeyse yarısını oluşturan kadına hala “seçilme” değil “seçme” hakkını verdiğimiz gerçeği ortaya çıkıyor.

Bu kadar az kadın vekil arasında AK parti milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu’nun olması en azından bizim Trabzon olarak bu konudaki imajımızı biraz olsun kurtarıyor. Ancak Trabzon’da ki  siyasi parti örgütlenmelerine baktığımızda durum Türkiye genelinden çok farklı değil

Örneğin Trabzon AK parti teşkilatının 50 kişilik il yönetim kurulu listesinde sadece 7 kadının olması dikkat çekiyor.  20 kişilik yönetimi olan CHP Trabzon il teşkilatında ise 5 kadın görev yapıyor. MHP ise bu konuda sınıfta kalmış durumda. MHP’nin son yapılan yönetimin kurulunda bayan bulunmuyor.

İşte Size 1934 yılından bu yana seçilme hakkının verildiği kadının Türkiye’sinin manzarası

Son Güncelleme: 06.12.2017 10:21

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol