TZOB Yönetim Kurulu üyesi sayın Arslan Soydan'ın gazetelerde "kilo başına destek mağdur eder" başlığı ile verilmiş basın açıklamasını okuyunca, "zihniyetimiz ve buna bağlı içine düştüğümüz ahvalin resmidir" demeden dur bakayım!

"Alan bazlı destek devam etmeli" diyen sadece Sayın Soydan değil ki, dekarda 100 kilonun altına düşmüş olmasına rağmen, bunun artması için, verim ve kalitenin yükselmesi için çaba göstermek istemeyenlerin tümü, "Üretmesek de desteği alalım" demek istiyorlar.

Aslında bazı değişikliklerle üretime katkıyı alan bazlı da sağlayabilir. Ama kimsenin böyle bir hedefi, beklentisi yok ki.

Çünkü, biz gerçek kazanımın üreterek yapılabileceğini bir türlü anlamak istemiyoruz. Nedeni de, üretmek için çok çalışmak, emek vermek, ter akıtmak gerektiği olsa gerek. Çalışmıyor, çalışmadan kazanmak istiyoruz. Hem de "Çalışmak en büyük ibadettir" diyen İslâmiyet'e rağmen...

FINDIKTAN GEÇİNENLER...

700 bin hektarı aşkın fındık bahçesi var.

Bu bahçelerin sahiplerinin sayısı kimine göre 500 bin, kimine göre 400 bin aile...

Peki tek geçim kaynağı fındık olanların oranı ne kadar? Yüzde 12.

Yani fındıkla iştigal eden yüzde 88'in başka geçim kaynakları, başka işleri var.

Peki sizinle daha ilginç bir bilgiyi paylaşmamı ister misiniz?

Fındık konusunda konuşanların tamamı yüzde 12'nin değil, yüzde 88'in içindekilerin olduğunu biliyor musunuz?

Hatta en çok kelâm edenlerin, basında yüzlerini eskitenlerin çoğunun da fındıktan geçinmediğini de bir bilseniz yok mu!

SAYIN SULA'YA TAVSİYEM...

Hanım Kardeşimiz, Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu'nun, "Üretici sabretsin fiyat yükselecek" çağrısını gazetelerden okuyunca, aynı tür söylemleri geçmişte yapanların sebep oldukları zararları hatırlatıp, "söz konusu fındık ise, fiyat yükselecek-inecek söylemlerine girmemek en doğrusudur" tavsiyesinde bulunmak isterim.

Çünkü geçmişte; "5 yetmez. 10 olacak. Dahası 15'u bulacak. Yetmedi 20'ye vuracak" diye açıklamalar yapıp üreticiyi beklentiye iterek zarar ettirenler halâ ortalıkta geziniyor.

Hem de üreticilere; "Sizi beklentiye sokarak zarar ettirenleri mahkemeye verin" çağrıma rağmen...

Bakın, ben çeyrek asırdır bir şeyler yazıyor, çiziyorum. Ama hiç "Fiyat inecek" ya da "yükselecek" diye tek satır yazdığımı gördünüz mü?

Haa bir de, fındığın siyaset sandığı ile, yani oy ile uzaktan yakından ilgisi olmadığı konusu var ki, onu zaten dün paylaşmıştım.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol