11 Temmuz 2017 Salı 21:17
LYS sonuçları açıklandı!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM) tarafından her yıl üniversiteye geçişin ikinci aşaması için yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı'nın ( LYS) sonuçları açıklandı. LYS sonuçlarını bekleyen milyonlarca aday, sonuçları internet üzerinden öğrenebiliyor. Peki LYS sonuçları nasıl öğrenilir? LYS tercih işlemleri ne zaman başlayacak? İşte detaylar...

LYS SONUÇLARI AÇIKLANDI (2017)

10 Haziran 2017'de başlayan LYS maratonu, 18 Haziran 2017'de sona ermişti. Sınavların ardından sonuçlar için heyecanlı bekleyişini sürdüren adayların bekleyişi bugün itibarıyla sonlandı. ÖSYM, internet sitesi üzerinden LYS sonuçlarını açıkladı.

LYS sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar, ÖSYM'nin sonuç açıklama sistemine giriş yaparak T.C. Kimlik Numarası ve Aday Şifresi yazacaklar. Bilgilerin doğru girilmesi halinde, adayın LYS sonuçları ekranda listelenecek.

LYS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

LYS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte puanlarını öğrenen adaylar, şimdi de tercih aşamasına geçiş yapacak ve puanlarının yettiği üniversite programlarına tercih yaparak yerleştirme sonuçlarını bekleyecek.

2 SORU İPTAL EDİLDİ

2017 LYS, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından ÖSYM LYS-1 Matematik Testinin Temel Soru Kitapçığındaki 75. ve 76. soruların iptal edildiğini duyurdu.

İŞTE O AÇIKLAMA:

Lisans Yerleştirme Sınavlarına (2017-LYS) ait madde analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlanmış ve itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiş olup LYS-1 Matematik Testinin Temel Soru Kitapçığındaki 75. ve 76. soruların Ortaöğretim İleri Düzey Matematik (9, 10, 11 ve 12. Sınıflar) öğretim programının ID.12.7.1.2 numaralı “Uzayda iki doğru; iki düzlem; bir düzlem ve bir doğrunun birbirlerine göre durumlarını belirler ve uygulamalar yapar” kazanımı kapsamında olduğu ancak Ortaöğretim İleri Düzey Matematik 12. Sınıf Ders Kitabında Uzayda Doğru ve Düzlem ünitesinin bu kazanımları tümüyle kapsamadığı tespit edildiğinden bu iki sorunun değerlendirme dışı bırakılmasına karar verilmiştir.

LYS TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

ÖSYM'nin sonuçları açıklamasıyla birlikte LYS puanlarını öğrenen adaylar, tercih işlemleri için bekleyişe geçti. ÖSYM tarafından üniversite tercihleri 18 Temmuz 2017 tarihinde alınmaya başlanacak ve ilgili puan türünde 150 ve üzeri puan alanlar ön lisans programlarını, 2017-YGS/LYS'lerde ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilecekler.

26 Temmuz 2017 tarihine kadar sürecek olan LYS tercih işlemleri için, adaylara bir de tercih kılavuzu sunulacak. Tercih kılavuzu, ÖSYM tarafından tercihlerin başladığını belirten ilanla birlikte eş zamanlı olarak yayınlanacak ve adaylar bu kılavuz üzerinden tercihlerini yapabilecekler.

Tercih  yapmak için, adayların, ilk olarak ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi'ne (AİS) giriş yapmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve Aday Şifresi ile sisteme giriş yapacak olan adaylar ardından tercih yapma ekranı üzerinden tercihlerini gerçekleştirecekler.

KİMLER LYS TERCİHİ YAPABİLİR?

2017-YGS'ye katılım sağlayan adaylardan en az bir puan türünde 150 veya daha fazla YGS puanı almış olan adaylar, Y-YGS ve varsa Y-LYS puanlarını da göz önünde tutarak kılavuzdaki açıklamalara göre tercihlerini ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden bireysel olarak LYS tercihi yapabilecekler.

Son Güncelleme: 11.07.2017 22:31

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434