19 Haziran 2017 Pazartesi 21:01
Arap yatırımcılar Trabzon’daki konut fiyatların yüzde 11 arttırdı

Trabzon Habercisi Haber Merkezi –  Haber: Mustafa KUL

Trabzon’daki emlak piyasasında çarpıcı gelişmeler yaşanıyor. Son yıllarda Trabzon başta olmak üzere Karadeniz’in kıyı kentlerine yoğun ilgi gösteren Araplar yatırımcıların yaptıkları yatırımlar, gayrimenkul fiyatlarını artırıyor. Hürriyet Emlak’ın piyasası masaya yatırıldı. Hürriyet Emlak Mayıs 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, Trabzon’da son bir yılda satılık ve kiralık konut fiyatlarında yüzde 11 artış yaşanırken, arazi fiyatları da yüzde 15 arttı. Türkiye genelinde satılık konutta fiyat bazında 5. sıraya yerleşen Trabzon’daki yükseliş, konut stoklarının tükenme noktasına gelmesine neden oldu. Son bir yılda Trabzon’daki satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1500 TL’den 1667 TL’ye yükseldi. Yatırımcıların taleplerini karşılama amacıyla, son üç yıl içinde Trabzon’daki emlak ofislerinin sayısında tam üç kat artış yaşandı.

Basın mensuplarıyle bir araya gelinen iftar yemeğinde Hürriyet Emlak Ticari Koodinataröü Çağrı Bozay ve Hürriyet Emlak Saha Satış Grup Müdürü Volkan Sulugöz de katıldı.  Trabzon’daki emlak piyasasının değerlendirdiği yemekte, şehirde yaşanan ciddi fiyat artışı ve Arap yatırımcıların yoğun ilgisi üzerinde duruldu.

SATILIK VE KİRALIK KONUT FİYATLARI YÜZDE 11 ARTTI
Hürriyet Emlak Mayıs 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, Trabzon’da satılık ve kiralık konut fiyatlarında Haziran 2016 ile Haziran 2017 tarihleri arasındaki bir yıllık süreçte yüzde 11 artış göze çarptı. Amortisman süresi ise son bir yılda hiç değişim göstermeyerek 25 yılda sabitlendi. Geçtiğimiz yıl satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1500 TL iken, şimdi bu rakam 1667 TL oldu. Kiralık konutların metrekare ortalama fiyatı ise 5 TL’den 6 TL’ye çıktı.

Trabzon’da son bir ay içinde satılık ve kiralık gayrimenkullerin fiyatlarından artış bazında en çok etkilenen ilçe ise Ortahisar oldu. Son bir yıl içindeki değişime bakıldığında da yine Ortahisar ilçesi yüzde 12 artışla ilk sıraya yerleşti. Şehirde en pahalı gayrimenkuller Ortahisar’dan çıkarken, en kısa amortisman süresi de 25 yıl ile Ortahisar’ın oldu. Fiyatı azalan ilçeler arasında ise Akçaabat ve Yomra yer aldı. Yine de Yomra’da yer alan satılık ve kiralık konut mekrekare ortalama fiyatları, Ortahisar ve Akçaabat’taki fiyatların üzerinde seyretti.

ARAZİ FİYATLARINDAKİ YÜKSELİŞ KONUTTAN DAHA FAZLA
Trabzon’da satılık arazi fiyatlarındaki yüzde 15 artış, konut ve ticari gayrimenkul fiyatlarını solladı. Trabzon’daki gayrimenkul potansiyelini fark eden ve birikimi olan yerel halk, yatırımını araziden yana kullandı. Konut sahiplerinin Arap yatırımcılara verdikleri yüksek rakamlar, bölge insanına da yansıdı. Bu nedenle Trabzon’da konut satın alma hayalleri ertelendi. Yeni yapıların inşası için yeterli birikime sahip olmayan bölge halkı, konut stoklarının erimesinin önüne geçemedi.

ARAP YATIRIMCILARDAN TRABZON’A BÜYÜK İLGİ
Son yıllarda Trabzon başta olmak üzere, Karadeniz’in kıyı kentlerine Arap yatırımcılar tarafından büyük ilgi gösterildi. Arap turistlerin sayısında patlama yaşandığı gibi, emlak sektörü de yerinden oynadı. Trabzon insanının misafirperver olması, örf ve adet yakınlığı, kentin havası ve yemyeşil doğası Arap turistlerin akın etmelerinin temel nedenleri olarak görüldü. Trabzon’daki konutların denize olan yakınlığı, dağlık yerde olup olmadığı, yeşil bölgelerde olup olmadığı ve merkeze yakınlığı fiyatlar konusunda belirleyici oldu. Merkez ilçelerin yanı sıra köylere de akın başladı ye köylüler, sahip oldukları konut ve arazileri tercümanların yardımıyla sattı.

Geçtiğimiz yıllarda Gümüşhane ve Trabzon’da konut satışlarında rekor sayıda artış yaşanmıştı. Yabancı yatırım özelinde, Trabzon’da Arap yatırımcıların satın aldıkları konutlardan sonra satış oranı yüzde 384 daha fazla oldu. Kentteki Arap nüfusu artarken, satış oranları da giderek katlandı.

TRABZON’A ‘TEMA PARK’ GELİYOR
İklimi ve doğal güzellikleri ile son yıllarda cazibe merkezi olan Trabzon, otel ve konut projesi hazırlamak isteyen Arap yatırımcılardan yoğun ilgi gördü. Büyük yatırımlar ile Trabzon’un belirli bölgelerinde planlanan projeler için adımlar atıldı. Yıllardır konuşulan ve geç kalınan Tema Park Projesi de bunlardan biri... Dubaili Armada Grup, Trabzon’da 1 milyar dolarlık yatırımla lüks otel, kongre merkezi ve marina inşa ettikten sonra daha büyük bir yatırım için hazırlandı. Şehre gelen turistlerin doğal güzellikleri gördükten sonra geceleri eğlenebilecekleri bir merkez olan proje ile her yıl milyonlarca turistin Trabzon’a akın edeceği düşünülüyor. Büyük yatırımların ardından, Trabzon’daki emlak piyasasının daha da hareketleneceği öngörülüyor.

EMLAK OFİSLERİNİN SAYISI TAM ÜÇ KATINA ÇIKTI
Yatırımcıların taleplerini karşılamak amacıyla Trabzon’da çok sayıda yeni emlak ofisi açıldı. Hürriyet Emlak Mayıs 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, son üç yılda Trabzon’daki emlak ofislerinin sayısında yüzde 300 artış yaşandı. Emlak ofisleri tam üç katına çıkarken, kent merkezinin yanı sıra köylerde de Arap yatırımcılara aracı,olan tercümanların sayısı arttı. Emlak ofislerinin büyük çoğunluğu, gayrimenkulleri satarken veya kiralarken önceliği Arap yatırımcıdan yana kullandı.

EN PAHALI İLANLAR ORTAHİSAR’DAN ÇIKTI
Trabzon’daki merkez ilçeler baz alındığında hem satılık hem de kiralık konut, arazi ve ticari gayrimenkul ilanları arasında en pahalı ilanlar Ortahisar ilçesinden çıktı. Satılık ilanlar arasında Ortahisar ilçesinde en pahalı konut 15 milyon 750 TL, en pahalı arazi 23 milyon TL, en pahalı ticari gayrimenkul ise 15 milyon TL oldu. Kiralık ilanlar arasında Ortahisar ilçesinde en pahalı konut 7 bin 500 TL, en pahalı arazi 50 bin TL, en pahalı ticari gayrimenkul ise 150 bin TL oldu.

TRABZON’DAKİ İLANLARDA HÜRRİYET EMLAK’IN BAŞARISI
Hürriyet Emlak Ticari Koordinatörü Çağrı Bozay, Trabzon’da gayrimenkul arayanların Hürriyet Emlak’ta yer alan ilanlara büyük ilgi gösterdiğini belirtti. Hürriyet Emlak’ta 3 binden fazla Trabzon emlak ilanının yer aldığının altını çizen Bozay: “Trabzon, yatırım potansiyeli ve turizm destinasyonları bakımından ön planda olan bir şehir. Türkiye genelinde son yıllarda adından sıkça söz ettiren Trabzon, Arap yatırımcılar ile canlılık kazandı. Şehrin muhteşem bir doğası var. Arap turistler de bu doğal güzelliği çok seviyor. Yatırım yapmak isteyen Araplar, son aylarda doğası ile öne çıkan şehirlere doğru bir geçiş yapmaya başlasa da Trabzon’daki yatırımlar rekor seviyesini koruyor,” dedi.

Hürriyet Emlak Saha Satış Grup Müdürü Volkan Sulugöz ise: “An itibariyle Trabzon, Türkiye genelinde fiyat bazında 5. sıraya yerleşti. Şehirde geçtiğimiz yıla kıyasla yaklaşık 4 kat daha fazla konut satışı gerçekleştirildi. Elde ettiğimiz veriler, Trabzon’daki tüm gayrimenkullerin daha da değerlendiğini gösteriyor. Konut ve arazideki fiyat artışının ilerleyen yıllarda da hız kesmeyeceğini düşünüyoruz,” şeklinde açıklama yaptı.

Hürriyet Emlak’ın ziyaretçi trafiği hakkında da bilgiler veren Sulugöz: “Son bir yıl içinde Trabzon’daki ilanlara aramalar en çok 21.00-23.0(|baatleri arasında yapıldı. Ziyaretçiler, ilanları daha çok mobil cihazlar üzerinden inceledi. Ev arayanlar satılık ilanlarda daha çok 110 bin TL ile 250 bin TL aralığını seçti. Kiralık ilanlar için de 350 TL ile 750 TL aralığındaki ilanlara daha çok ilgi gösterildi,” dedi. 

HÜRRİYET EMLAK HAKKINDA: Hürriyet Emlak, emlak sektörünü tek bir çatı altında buluşturmayı hedefleyen, yüksek kalitede hizmet veren, güncel ve detaylı ilanları ile emlak sektörünün nabzını tutan bir platformdur. 2006 yılında kurularak profesyonel ekibi ile çalışmalarına başlamış, kısa sürede hurriyetemlak.com web sitesindeki 15 bin güncel ilan ile yayın hayatına atılmıştır. Hürriyet Emlak, kurulduğu yıldan bu yana;, bireysel kullanıcılara ve kurumsal iş ortaklarına yüksek kalitede hizmet vererek emin adımlarla ilerlemektedir. Emlak ofislerinin, bireysel üyelerini ve kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak birçok ürünü “Türkiye’de ilk” olarak hizmete sunan Hürriyet Emlak, kullanıcıların aradıkları gayrimenkulu sadece bulmayı değil, o gayrimenkulü edinmeye giden yolculuğu kolaylaştırmaktadır.

Son Güncelleme: 20.06.2017 08:26

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol