18 Kasım 2016 Cuma 09:59
8.5 dönüm araziyi kaplayan ağaç…
Derleyen: Faruk ATA
Dünyanın en büyük ağacının 8 bin 500 metrekarelik bir alanı kapladığını biliyor muydunuz?
Bu ağacın adı, meyvesi mucizelerle dolu Kaju.. Anavatanı Hindistan olan Kaju, Brezilya ve tropikal iklimi olan ülkelerde de az sayıda bulunuyor. Kaju meyvesini ünlü kılan bir unsur daha var. O da dünyanın en geniş ağacının olması..

Brezilya'nın Rio Grande do Norte elayetinin Parnamirim şehrinin Pirangi do Norte plajında bulunan bir Kaju ağaç,  büyüklüğü ile Guiness Rekorlar Kitabı'na adını yazdırmış. Dünyanın en büyük Kaju ağacı olan bu ağaç 8 bin 500 metre karelik bir alan kaplıyor. Ve her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor. 
Yaklaşık 500 metre çevresi bulunan bir alanı kaplayan ağaç yer altındaki kökleri ve dallarının her geçen büyümesi ile artık otoyolları bile tehdit ediyor. Boyuna büyümesi gereken ağaç genetik bir sorun nedeniyle enine doğru büyüyor. Dallar çok uzayıp yere değdiği için de sanki birden fazla ağaç varmış gibi anlaşılıyor.
Trabzon’daki marketlerin birçoğunda satılan Kaju, her derde deva bir mucize fıstık.. Fiyatı 60 tl civarında olan Kaju’nun yararlarına bir göz atalım…


Kaju’nun Faydaları
 •  İçerdiği potasyum tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir. Ayrıca sinirlerin ve kalp kaslarının sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Vücudu hastalıktan koruyan, şeker hastalığının gelişimini engelleyen ve antioksidan olarak nitelenen bir mineral olan selenyum içerir. Yine bu mineral, vücudu kimi metal zehirlenmelerinden korur, kansere karşı direnci arttırır.
 • Özellikle hamilelerde takviyesi gereken demir mineralini içerir.
 • İçerdiği D vitamini kemiklerin güçlü olmasını sağlar, kemik hastalıklarının oluşmasını önler, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İçerdiği magnezyum minerali ile vücudumuzdaki kemik ve sinir dokusunu, kasların çalışmasını ve kalp atışlarını düzenler; adet dönemi gerginliğini azaltır.
 • Vücut direncinin arttıran, yaraların iyileşmesini sağlayan, sperm hareketlerini arttıran, büyüme, gelişme ve gebelik dönemlerinde etkili olan çinko mineralini içerir.
 • Çinko içerdiğinden gribe karşı koruyucu etkisi vardır, bağışıklık sistemini güçlendirir, büyüme ve gelişmeyi olumlu etkiler.
 • Vücudu hastalıktan koruyan, şeker hastalığının gelişimini engelleyen ve antioksidan olarak nitelenen bir mineral olan selenyum içerir. Yine bu mineral, vücudu kimi metal zehirlenmelerinden korur, kansere karşı direnci arttırır.
 • Kaju, çok iyi bir bakır (35gr yendiğinde günlük ihtiyacın %38 ini karşılar )ve iyi bir magnezyum (35gr yendiğinde günlük ihtiyacın % 22,5 unu karşılar), triptofan (35gr yendiğinde günlük ihtiyacın %22 sini karşılar) fosfor (35gr günlük ihtiyacın %16,8) kaynağıdır. Ayrıca çinko, selenyum, mangan, demir bakımından da zengindir.
 • Kaju kalorisi yüksek bir besindir ve 35gr ‘ı yaklaşık 201 kaloridir. Bu nedenle tüketirken fazlaya kaçmamalıdır.
 • Kajunun içerdiği yağın büyük bir kısmı (yaklaşık %75) sağlığa faydalı olduğu bilinen doymamış yağ asitlerinden oluşur. Bu doymamış yağ asitlerinin çok büyük bir oranını da sağlığımızın dostu tekli doymamış yağ asitlerinden olan oleik asit oluşturur. Tekli doymamış yağlar yazımdan bu yağların sağlığımıza faydalarını inceleyebilirsiniz. Tekli doymamış yağlar zeytin yağında da bolca bulunur ve kalp sağlığı ve genel sağlığımızın koruyucusudurlar.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol