12 Haziran 2017 Pazartesi 09:02
Bakan Fikri Işık: Sınırdaki beton duvar temmuz sonu bitiyor

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, önceki gece Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ile birlikte Irak sınırının sıfır noktasındaki Dağlıca Üs Bölgesi’nde incelemelerde bulundu.

Yüksekova’daki 3. Piyade Tümen Komutanlığı’nı ziyaret ettikten sonra Dağlıca Üs Bölgesi’ne geçen Bakan Işık, askerlerle sahur yaptıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kahraman personeliyle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

‘ÜMİTSİZLİĞİ YIKAN ORDU’

Tabur komutanından brifing alan Bakan Işık, ardından yine helikopterle Rahmo Tepe’deki modüler üs bölgesi Şehit Yüzbaşı Hasan Ülker Kışlası’na, ardından da Mardin’e geçti.Suriye sınırının sıfır noktasındaki Şehit Çoban Hudut Karakolu’nu ziyaret eden Işık, gözetleme kulesine çıktı. Nöbetçilerin hudut tekmili vermesinin ardından karakol komutanı, sorumluluk bölgeleri karşısında sınırın Suriye tarafında terör örgütü PKK/PYD’nin kontrolünde bir köyün yer aldığını anlattı.

AA muhabirine yaptığı açıklamada Şehit Çoban Hudut Karakolu’nun 2011’de ASELSAN işbirliğiyle elektronik sistemlerle donatıldığını belirten Bakan Işık, karakolun sorumluluk alanındaki 4.5 kilometreyi 24 saat gece-gündüz izlediği bilgisini verdi. Işık, sınır fiziki güvenlik sistemi kapsamında yapılan modüler beton duvar çalışmalarını incelediklerini ifade ederek, şöyle konuştu: “Toplam uzunluğu 828 kilometre. Şu ana kadar 690 kilometresi tamamlandı. Önümüzdeki ayın sonuna kadar da tamamını bitirmeyi hedefliyoruz. Bu, sınırlardan yasadışı geçişleri ve özellikle kaçakçılığı büyük oranda engelledi. Hemen sonra da artık entegre sınır güvenliği sistemini hayata geçiriyoruz. Burada sadece duvar, tel, yol ile kalmıyoruz, fiber optik sensörlerden kulelere, geniş alan gözetleme sistemlerine, teknolojik pek çok imkânı sınırımızın güvenliği için devreye alıyoruz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434