31 Ekim 2016 Pazartesi 09:57
Bedelli askerlik gündemde mi?
Şu ana kadar yaklaşık 5,3 milyon başvuru aldıklarını ve yeniden  yapılandırılan tutarın 46 milyar liraya ulaştığını aktaran Ağbal, “Bu bir rekor.  En son 2011 yılında yapılan yeniden yapılandırma yasasında başvuruların sonunda  elde edilen rakam 39 milyar liraydı. Daha biz bugünden 46 milyar liralık bir  başvuruyu almış olduk” diye konuştu. 

Otomotiv sektörü için getirilen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)  düzenlemesinin sorulması üzerine de Ağbal, bu düzenleme ile Bakanlar Kuruluna bir  yetki alındığını ifade etti. Bakan Ağbal, şunları kaydetti:  “Bugün Otomobiller üzerinde biliyorsunuz ÖTV var. 1600 cc’ye kadar  olan araçlarda yüzde 45, 1600-2000 arası olan araçlarda yüzde 90 ve onun üzerinde  olan araçlarda da yüzde 135. Burada şöyle bir durum var. Her ne kadar motor  silindir hacmi aynı olsa da araçların fiyatları arasında çok önemli farklılıklar  var. Biz burada bir yetki alıyoruz. Vergi oranlarını fiyat aralıklarına göre  farklılaştırabilme yetkisi alıyoruz. Fiyatlama türlerine göre, örnek olarak  veriyorum bunları, 50 bin ile 70 bin lira arasındaki gruptaki otomobiller için  bir farklı vergi oranı, alttakiler için farklı bir vergi oranı.” 

Getirilen düzenleme ile neyi amaçladıklarını da açıklayan Ağbal,  otomotiv sektöründeki ÖTV’de motor silindir hacminin bugün tek belirleyici etken  olduğunu, fiyata karşı bir duyarlılığı olmadığını söyledi. Ağbal, “Şimdi,  ‘fiyatlar arasında bu kadar farklılık varsa, o zaman vergileri de bu farklılığa  uygun olarak farklılaştıralım’ diyoruz” ifadelerini kullandı.  

Bu yetkinin ne zaman ve nasıl kullanılacağına hükümetin karar  vereceğini dile getiren Ağbal, şöyle devam etti: “Bu aslında bugüne has bir konu değil. Uzun zamandır hep burada bir  vergi adaleti beklentisi vardı, biz onu karşılamaya çalışıyoruz. Yani 50 bin  liralık bir araçla 150 bin liralık bir araç motor silindir hacmi aynı diye aynı  oranda vergilendirilmeli midir? Vergilendirilmemelidir. Daha farklı oranlarda  vergilendirilmesi lazım. Biz burada özellikle şuna dikkat edeceğiz. Düşük fiyat  segmentlerinde vergi oranının daha düşük olması lazım. Burada bunun teknik  çalışmaları yapılıp kararı öyle verilecek.  Aslında otomotiv sektörüyle  karşılıklı görüşüyoruz, yakın bir zamanda aslında sistemi toptan değiştirecek,  hem çevreye duyarlı, enerji kullanımına duyarlı hem de diğer taraftan Türkiye’de  otomotiv sektörünü büyümenin itici gücü haline getirecek bir yeni sistem üzerinde  de çalışmalarımız var. Bu konuda da ben sektöre her zaman söylüyorum, gelin  beraber çalışalım.”   BEDELLİ askerlik  Maliye Bakanı Naci Ağbal, bedelli askerlikle ilgili bir çalışmanın  olup olmadığı yönündeki soruya ise “Şu anda bedelli askerlikle ilgili bir  çalışmamız yok” yanıtını verdi. 

SENARYO ÜRETMESİNLER 

“Acaba Türkiye bir ekonomik krize girer mi?” endişelerinin  bulunduğunun hatırlatılması üzerine de Ağbal, “Kimse böyle bir beklenti ve  senaryo üretmesin, Türkiye herhangi bir ekonomik krize girme durumu olmayan bir  ülke.” dedi. Bütçe dengelerinin olabildiğince sağlam olduğuna dikkati çeken Ağbal,  “Türkiye’nin kamu maliyesine ilişkin göstergeleri herkesin gıptayla baktığı  göstergeler. Hangi ülkede bugün yüzde 1’ler civarında bütçe açığı var? Hangi  ülkenin borcunun milli gelire oranı yüzde 30’lar civarında? Herkes Türkiye’ye  hayranlıkla bakıyor.” diye konuştu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, döviz kuru, faiz veya borsanın konjonktürel  ve dış ekonomik ve finansal koşullardan etkilenen göstergeler olduğunu  belirterek, “Merak etmesinler. İnşallah 2 ve 3. çeyrekte ekonomide bir yavaşlama  belirtisi oldu ama 4. çeyrekten itibaren inşallah hem iç tüketimde hem yatırımda  hem ihracatta daha güzel günler bizleri bekliyor.” ifadelerini kullandı.  Bütçedeki gelişmeleri de değerlendiren Ağbal, muhalefetin aslında hiç  eleştiremediği şeyin bütçe olduğunu söyledi. Ağbal, AK Parti hükümetlerinin  hazırladığı bütçelerin en önemli özelliğinin, vatandaşa hizmet götürmesi olduğunu  vurguladı. 2017 yılı bütçesinin de tam manasıyla bir kalkınma, büyüme, hizmet ve  vatandaş bütçesi olduğunu dile getiren Ağbal, “Biz bütçeyi böyle anlıyoruz ve  böyle uyguluyoruz.” dedi. 

4 BİN 300 KURUM KAPATILDI  

Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik yürütülen operasyonlar sonucunda el  konulan varlıklara ilişkin soruyu da yanıtlayan Ağbal, şöyle konuştu: “Şu ana kadar bu FETÖ terör örgütü kapsamında, tüzel kişilikleri  kaldırılan kurum ve kuruluşlar kapsamında yaklaşık 4 bin 300 civarında kurum  kapatıldı ve kanun hükmünde kararname çerçevesinde bunların bütün taşınmaz  varlıkları, binaları, ellerindeki paralar, bütün diğer taşınırlar da devlete  geçti. Ben hep söylüyorum. Milletin elinden bir şekilde yasa dışı yollarla elde  edilen bu varlıklar tekrar millete dönmüş oldu.  Maliye Bakanlığı olarak  bunlarla ilgili işlemlere devam ediyoruz. Türkiye’nin dört bir tarafında yaklaşık  4 binin üzerinde binaya el kondu. Süratle bu binalar ilgili kurumlara verildi ve  şu anda kapılarını tekrar açıp vatandaşa hizmet ediyorlar. Bu binalarda paralar  ele geçirildi, bankalardaki paralarına el koyuldu. Yaklaşık 400 milyon liranın  üzerinde de bir nakit söz konusu.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292