11 Ekim 2017 Çarşamba 14:10
CHP’li meclis üyesi Turgay Şahin’den bomba açıklamalar

Trabzon Habercisi Haber Merkezi – Halim Gökhan KESKİN

CHP Ortahisar Belediye meclis üyesi Turgay Şahin yaylalardaki kaçak yapılaşma ve yıkımlar hakkında açıklamada bulundu.

Uzun yıllar Köy Hizmetleri Bölge Müdürü olarak görev yapan Turgay Şahin, açıklamasında ‘Köy Hizmetleri zamanında kaçak yapı milletvekilinin dahi olsa anında yıkılırdı.’ dedi.

Turgay Şahin’in yaptığı açıklamanın satır başlıkları şu şekilde:

KÖY HİZMETLERİNİN KAPATILMASI POLİTİKDİR
Yaylalar statüsü Köy Hizmetleri’nin denetimindeydi. O zamanlar oralarda hiç kaçak yapı olmuyordu. Yapanı ertesi gün kaymakam bize bildiriyordu ertesi gün kepçe jandarma yıkıyorduk. Köy Hizmetleri 2005 yılında zarar ediyor denilerek kapatıldı. Köy Hizmetleri ihale yapan bir firma değil. Kendi makineleriyle yol, su yapan bir kurumdu. Bunu kapattılar politik olarak. Devrettiler özel idareye gayrimenkulleriyle birlikte. Ondan sonra büyükşehir yasasıyla birlikte özel idarenin tüm mal varlıklarını büyükşehire verdiler. İkisini de kaldırdılar. Şimdi denetim yok.

YASAL BOŞLUK OLURSA, HERKEZ BUNDAN YARARLANIR
Köy Hizmetleri zamanında milletvekili dâhil kaçak bir yapı yapamazdı yaylalara. 2005 yılında Köy hizmetleri kapatılınca mantar gibi türedi kaçak yapılar. 2013 yılında büyükşehir olundu ve denetimler kalktı. Küçük beldeler kapatıldı. Köyler mahalleye dönüştü muhtarların yetkisi azaltıldı. Herkes dilediği gibi yaptı. Sen yasal boşluk oluşturursan, bu yasal boşluktan herkes yararlanır.

Büyükşehir belediye başkanı seçilmiş bir kişi. Sende seçilmiş bir kişisin iktidar partisinden. Yaylada ev yapıyorsun nasıl yıkacaksın onu. Fakat ben Köy Hizmetleri’ne atanmış birisiydim. Ben milletvekili dâhil herkesin kaçak yapısını yıkıyordum. Sonra arkada valim vardı. Şimdi valililerin yetkileri büyükşehir yasası ile sıfırlandı. Büyükşehir belediye başkanının yatırımda ondan büyük yetkisi var.

Büyükşehir belediye başkanından milletvekillerinin iş adamlarının herkesin yaylada evi var. Benimde olabilir. Eğer benim geçmişte orada zilliyet hakkım varsa, babamın da orada meskeni varsa ben oradaki evimi tadilatla birlikte restore edebilirim. Fakat ben çok adam tanıyorum gitmiş adam senden benden yer almış bina koymuş. Salih Cora babamın evi dedi. Babasının zilliyet hakkı varsa adamın uktesel hakkıdır. Adam babasının eski evini tadilat etmişse ona da bir şey diyemezsin.

 YAYLALARA YOL GELDİKÇE İŞGAL GELİR
Orada ki kaçak yapıları kim teşvik ediyor. Sen ediyorsun. Şimdi Yeşil Yol diyorsun. Ne gereği vardı Yeşil Yol’un. Yeşil Yol ile yaylaları bibine bağlayacaksın. Biz daha önce Köy hizmetlerindeyken yaylalar için bir proje hazırlamıştık. İnanç turizmi. Arsin’den yukarı Santa Harabeleri’nin olduğu bölgedeki kiliseler arası bir yol fakat bir otoban değil gidiş gelecek şekilde bir yol yapalım dedik. Sen şimdi Yeşil Yol yapıyorsun. Neden yapıyorsun şimdi bunu? Bakın yaylalar için diyorum yolun gittiği yerlerde köylerde, mahallerde medeniyet gelir, yaylarda ise yol geldikçe işgal gelir. Yapılaşma gelir, kirlilik gelir. Bu budur?

Burada kanun varsa keyfi fakir fukaranın evini ekmeğini yıkmayacaksın.  Milletvekilinin evi de yasaya uygunda yıkmayacaksın. Yok, yasalara aykırı ev varsa kaçak ev varsa silip süpüreceksin. Bir insanlar korkacak. Ağır yaptırım uygulayacaksın, adam yapamayacak.

Son Güncelleme: 11.10.2017 14:29

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292