12 Haziran 2017 Pazartesi 17:38
Ege'de deprem! İstanbul'dan hissedildi

Ege Denizi'nde 6.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD'dan yapılan açıklamaya göre, merkez üssü Karaburun'un 23 kilometre açığı olan depremin yerin 10 km derinliğinde saat 15.28'de gerçekleştiği belirtildi. Deprem, başta İzmir, İstanbul ve Çanakkale olmak üzere, Edirne'den Muğla'ya kadar Türkiye'nin batısındaki birçok merkezde hissedildi ve paniğe yol açtı.

15.28'de gerçekleşen depremin ardından en büyüğü 4.9 olan 8 artçı sarsıntı daha kaydedildi.

AZİZ KOCAOĞLU: TEYAKKUZ HALİNDEYİZ

Habertürk TV'ye konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Şu anda İzmir'de bize gelen bir can ve mal kaybı söz konusu değil. En yakın yerimiz Karaburun etkilenecek olan orada da herhangi bir can ve mal kaybı söz konusu değil. Bütün ekiplerimizle beraber tayakkuz halindeyiz, durumu izliyoruz. Umuyorum can ve mal kaybı olmadan bu felaketi atlatmış oluruz" dedi.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız yaptığı açıklamada, "Kentte can kaybı ya da yaralı yok" açıklamasında bulundu. Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır depreme ilişkin, "Şu ana kadar olumsuz bir haber yok" dedi. Karaburun Kaymakamı da depremde can kaybı olmadığını belirtti.

MİDİLLİ'DE BAZI BİNALAR YIKILDI

Ege Denizi'nde meydana gelen 6.2 şiddetindeki depremde Yunanistan'da bazı eski binalar yıkıldı.

Yunanistan'ın Midilli Adası 6.2 şiddetindeki depremle sallandı. Depremin Midilli'nin Plomari bölgesinin 15 kilometre güneydoğusunda meydana geldiği ifade edildi. Atina Üniversitesi Sismoloji Laboratuvarı tarafından yapılan açıklamada ise depremin 6.1 şiddetinde olduğu ifade edildi. Deprem nedeniyle bazı eski evlerin çöktüğü, kısa süreli panik yaşandığı kaydedilirken, can kaybının olmadığı bildirildi. Yunan radyosu ise vatandaşların evlerini terk ederek sokaklara akın ettiğini duyurdu.
Deprem İzmir, Muğla, Çanakkale, Balıkesir ve İstanbul'da da hissedildi.

BAŞKA DEPREMLERİ TETİKLER Mİ?

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, "Öncelikle ülkemiz bir deprem bölgesi, ikişer üçer yıl arayla bu tür 6 büyüklüğündeki depremlerin Türkiye'de olması normal. Bu Karaburun açıklarında denizde olan bir deprem. Muhtemelen biraz derin bir deprem olduğu için gerek İstanbul'da gerekse Atina'da hissedildi. İvmesi de önemli. Karaburun'dan kıyıdan ne kadar uzak olması da önemli. Çünkü bütün bunlar hasarı belirleyen faktörler. 6.5 büyüklüğündeki depremlerin artçıları bir yıl sürer. 5.3'e kadar artçı depremler olabilir. Bir yıl içinde sayıları ve şiddeti azalır. Vatandaşların hasarlı binalara girmemeleri gerekiyor. Bu deprem tsunami üretecek bir büyüklükteki deprem değil. Marmaris Köyceğiz açıklarındaki depremler tsunamiyi tetikleyen depremlerdir. Bir tsunami korkusu olmaması gerekir. Bu deprem ancak civarındaki fayları tetikleyebilir. Başka büyük deprem beklentisi içerisine girilmemesi gerekir" dedi.

"EGE'NİN KLASİK DEPREMLERİNDENDİR"

Deprem uzmanı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, depremle ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu: Düşey bir hareketi ifade ediyor. Ege'nin klasik depremlerindendir bu düşey hareket.

"1-2 AY BOYUNCA, 5.3 BÜYÜKLÜĞÜNE KADAR ARTÇILAR MEYDANA GELEBİLİR"

Habertürk TV'de Ege Denizi'ndeki depremi değerlendiren Kandilli Rasathanesi'nden Prof. Dr. Ali Pınar, "1-2 ay boyunca artçı sarsıntılar devam edebilir. Deprem, 6.3 büyüklüğünde olduğuna göre, 1 birim düşüğünde depremler meydana gelebilir. 5.3 büyüklüğündeki depremler gibi." dedi. Pınar, 6.3'lük depremin ardından, meydanda gelebilecek artçı sarsıntılarda, hasar görmüş binalara girilmemesi konusunda uyardı.

KIZILAY BAŞKANI TWITTER'DAN UYARDI

MİDİLLİ'DE HASAR

Deprem, Midilli ve Sakız adalarında şiddetli biçimde hissedildi. Midilli köylerindeki evlerde büyük hasar meydana geldi. Evlerin çatıları çöktü, duvarları yıkıldı.

"DEPREM UZMANI MİDİLLİ'DE YAŞAYANLARA EVLERİNE DÖNMEMELERİ ÇAĞRISINDA BULUNDU"

Habertürk TV Atina Muhabiri Taki Berberakis, depremin ardından Yunananistan tarafında yaşananları şu şekilde aktardı:

Yunanistan'da deprem konuşuluyor. Bütün medyada gündemin 1. maddesi, Midilli Adası merkezli deprem. Ondan sonra da Sakız Adası geliyor. Bu iki adanın arasında çok yüzeysel bir depremden söz ediliyor. Dolayısıyla çok hissedilmesinin nedeni bu sayılıyor. Yunan deprem uzmanı, Midilli Adası sakinlerine evlerine dönmemeleri çağrısında bulundu. Çünkü "bu depremin ana deprem olup olmadığı henüz kesinleşmiş değil" açıklaması yaptı. Bir kadın hafif yaralandı, başka bir can kaybı ya da yaralanmadan söz edilmiyor. Bazı binaların, eski binaların hasar gördüğünden söz ediliyor. Belediye binası ve bir kilisenin çan kulesinin hasar gördüğünden söz ediliyor.

AFAD: CAN VE MAL KAYBINA YÖNELİK İHBAR ULAŞMADI

AFAD'dan yapılan son açıklamada "İstanbul, İzmir, Balıkesir, Manisa ve Çanakkale illeri ile yapılan görüşmelerde, depremin hissedildiği ancak can ve mal kaybına yönelik henüz bir ihbar ulaşmadığı bilgisi alınmıştır" denildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434