14 Haziran 2017 Çarşamba 09:30
Erdoğan talimat verdi Çavuşoğlu Katar'a gidiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar krizini görüşmek üzere Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın talimatı üzerine Katar'a gidiyor.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Sayın Bakanımız 14 Haziran 2017 tarihinde Katar'ı ziyaret edecektir. Sayın Bakanımız bu ziyareti sırasında Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim El Sani'yle görüşecek, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed El Sani tarafından da kabul edilecektir. Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanısıra bölgedeki son gelişmeler istişare edilecektir" denildi.

ERDOĞAN VE YILDIRIM'DAN TALİMAT

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugün kısmetse Katar'a hatta Suudi Arabistan'a arkadaşlarımız cevap bekliyor. Bölgeye bir ziyarette bulunacağım. Katar'a yönelik yaptırımlar açıklanınca tüm dünya gibi bize de sürpriz oldu. Adeta şok olduk. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimatı ve daveti üzerine yarın bu ziyareti gerçekleştireceğiz inşallah. Çözülmeyecek bir sorun değil çözülmesi lazım" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Burundi Dış İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Alain Aimé Nyamitwe ile görüşmesinin ardından yaptığı ortak basın açıklamasında Katar'a gideceğini belirtti. Çavuşoğlu Katar ziyaretine ilişkin, "Bugün kısmetse Katar'a hatta Suudi Arabistan'a arkadaşlarımız cevap bekliyor. Bölgeye bir ziyarette bulunacağım"dedi.

"ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE İNŞALLAH BURUNDİ'YE BÜYÜKELÇİLİĞİMİZİ AÇACAĞIZ"

Çavuşoğlu, "Türkiye henüz Burundi'de büyükelçilik açmadı. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Afrika'daki büyükelçilik sayımızı arttıracağız. Önümüzdeki süreçte inşallah Burundi'ye büyükelçiliğimizi açacağız. 4 tane birbirinden değerli anlaşma imzaladık. Önümüzdeki süreçte ben de Burundi'ye bir ziyarette bulunmak istiyorum. Büyükelçiliğimizin açılışına gideriz. Bu yıl işçinde sayın Cumhurbaşkanımız bazı Afrika ülkelerini ziyaret edecek. Bu Afrika ülkesine verdiğimizin değerin göstergesidir" diye konuştu.

"HER İKİ CUMHURBAŞKANIMIZ DA BİR DARBE GİRİŞİMİNE MARUZ KALDI"

Burundi Dış İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Alain Aimé Nyamitwe, "Her iki cumhurbaşkanımız da bir darbe girişimine maruz kaldı. Ortak hedeflerimizden biri Somali'nin stabilize edilmesidir. Ortak gündemimiz terörle mücadele" diye konuştu.

"KATAR'A YÖNELİK YAPTIRIMLAR AÇIKLANINCA TÜM DÜNYA GİBİ BİZE DE SÜRPRİZ OLDU. ADETA ŞOK OLDUK"

Katar ziyaretine ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:
"Katar'a yönelik yaptırımlar açıklanınca tüm dünya gibi bize de sürpriz oldu. Adeta şok olduk. Önceden bir bilgimiz de yoktu. Böyle bir kriz yaşanacağını da tahmin etmiyorduk çünkü 2014'te yaşanan olaydan sonra her şey normalleşmişti. Herkese sürpriz oldu. Ama biz hemen ilk dakikalardan itibaren bu krizin çözümüne katkı sunmak için diplomasi çalışmalarımızı başlattık. Sayın Cumhurbaşkanımız bir çok lideri aradı. Hem Müslüman dünyasından hem de farklı ülkelerden. Ben de bir çok dışişleri bakanı ile görüşmelerde bulundum.

ÇÖZÜLMEYECEK BİR SORUN DEĞİL ÇÖZÜLMESİ LAZIM

Çözülmeyecek bir sorun değil. Çözülmesi lazım. Ramazan ayında insanların temel ihtiyaçlarına yönelik kararlar uygulanmasa da herkes te büyük bir rahatsızlık yarattı. Sorunun çözümü için önerilerimizi de söylüyoruz. Fakat suçlamaların da tam olarak ne olduğunu delilleri ile birlikte görmek lazım. Tarafları da dinlemek lazım. O nedenle, herkes ile görüştük. Cumhurbaşkanımız Bahreyn Dışişleri Bakanını da kabul etti. Kralı da aradı. Katar Emiri, Kuveyt Emiri ile de 2 defa görüştü. Katar'a oradan da mümkünse Suudi Arabistan'a gideceğiz.

BUGÜN ZİYARET GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Suudi Arabistan'ın görüş ve önerilerini de almakta yarar var. Biz nasıl katkı sağlayabiliriz. Bunları yerinde değerlendireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimatı ve daveti üzerine bugün bu ziyareti gerçekleştireceğiz inşallah."

"BURUNDİ'DEKİ FETÖ OKULLARI VE KURULUŞLARININ KAPATILMASI"

Çavuşoğlu, "Şimdi Burundi'deki FETÖ okulları ve kuruluşlarının kapatılması ve Maarif Vakfı'na devir edilmesini görüşüyoruz" dedi.

"BURUNDİ HER ZAMAN TÜRK HALKININ YANINDADIR"

Burundi Dış İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Alain Aimé Nyamitwe, "FETÖ ile ilintili olduğunuz bildiğimizi her kurumu ülkemizde resmen yasaklandığını söyleyebilirim. Bütün eğitim faaliyetlerinin de Maarif Vakfı'na aktarılacağını söyleyebilirim. Çok yanında başkentimize Maarif Vakfı için bir koordinatör göndereceğimizi de öğrendim. Burundi her zaman Türk halkının yanındadır. Yanında olacaktır" diye konuştu.

Son Güncelleme: 14.06.2017 12:20

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434