11 Mayıs 2017 Perşembe 22:27
Etnospor 2017 festivali başladı | Trabzon'dan o isim katıldı

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen ve Anadolu Ajansının (AA) global iletişim ortağı olduğu Etnospor Kültür Festivali‘nin ikincisi, “Ok Yaydan Çıkıyor” sloganıyla İstanbul’da başladı.

"Ok Yaydan Çıkıyor" sloganıyla Yenikapı Etkinlik Alanı'nda 4 gün sürecek festivalde Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, açılış törenin ardından alandaki çadırları gezdi. Erdoğan ile Kılıç'ın, çadırların bir tanesinde önlük giyerek yemek pişirmeleri renkli görüntülere sahne oldu.

TRABZON’DAN O İSİM KATILDI
Türk dünyası, Orta Asya ve Anadolu'ya özgü şenliklerin düzenlendiği festivalde geleneksel Türk sporlarının yanı sıra oba yaşamı, kılıç kalkan gösterileri ve atlı gösteriler gibi pek çok aktivite gerçekleştiriliyor. Türkiye’de çeşitli illerden katılım olurken, Trabzon’un Arsin ilçesine nüfusu kayıtlı olan Ramazan Yiğit atlı akrobasi dalında boy göstererek ilimizi temsil edecek.

21 yaşındaki Trabzonlu Yiğit, Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksek Okul’unda eğitimini görmekte. Aynı zamanda genç at binicinin Trabzon’da at tesisi bulunmakta.

Festival alanında yöresel çadırlar kurulurken, vatandaşlar bu çadırları ziyaret ederek Türk geleneklerine ait el sanatlarını görme ve yemeklerinden tatma fırsatı buluyor.

Organizasyonda geleneksel sporlardan aba güreşi, şalvar güreşi, kuşak güreşi, mas güreşi, yağlı güreş, atlı okçuluk, atlı cirit, atlı akrobasi, kökbörü, aşık oyunu, mangala, geleneksel yaya okçuluğu olmak üzere toplam 12 branşta mücadeleler yapılacak.

Yağlı güreşlerde ise 45'i başpehlivan olmak üzere toplam 295 sporcu ter dökecek.

Festival, 14 Mayıs Pazar günü sona erecek.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434