25 Kasım 2016 Cuma 14:22
O binbaşı da hayatını kaybetti
Haber: Faruk ATA

1963 yılında eşi ve 3 çocuğu Kıbrıs’ta EOKA’cılar tarafından banyo küveti içinde katledilen Tuğgeneral Nihat İlhan hayatını kaybetti. İlhan, memleketi Elazığ’a askeri törenle toprağa verildi.O yıllarda tüm dünyada büyük yankı uyandıran hain pusu, 24 Aralık 1963 gecesi Kıbrıs’ın Lefkoşa Kumsal bölgesinde meydana gelmişti. Evi EOKA'cılar tarafından basılarak savunmasız eşi Mürüvvet Hanımla çocukları;  6 aylık Hakan, 4 yaşındaki Kutsi ve 7 yaşındaki Murat adındaki üç çocuğunu şehit veren ve o dönemde binbaşı olan  Tuğgeneral Nihat İlhan Paşa vefat etti. Dünyada büyük yankı uyandıran ve tepkilere neden olan olayda kendini çocuklarına siper eden Mürüvvet Hanım’ın sırtına giren 27 mermi göğsünden çıkarak siper ettiği yavrularının körpecik bedenlerine saplanmıştı.

Emekli Tuğgeneral Nihat İlhan, katliamdan sonra ilk kez 2007'de Kıbrıs'a gitmiş ve  çocukları ile eşinin mezarını ziyaret etmişti. Ziyaret sırasında Tuğgeneral Nihat İlhan,  “Şehit eşim ve çocuklarımın aziz hatıralarını Kıbrıs Türk halkına emanet ediyorum” demişti...
İlhan için cuma namazına müteakip Elazığ İzzetpaşa Camii’nde tören düzenlendi. Törene il protokolünün yanı sıra Kıbrıs’tan KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Müsteşar Bumin Paşa ve KKTC Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut katıldı. Tuğgeneral Nihat İlhan’ın cenazesi, düzenlenen askeri törenle toprağa verildi.


.
 
 
Son Güncelleme: 25.11.2016 14:26

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292