10 Ekim 2016 Pazartesi 21:00
Türk Akımı Projesi'nde imzalar atıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ikili görüşmeden sonra kameralar karşısına geçti.ANLAŞMA TAMAM

İki ülke arasındaki Türk Akımı Projesi'nde imzaları Enerji Bakanları attı. Anlaşma ile Rus gazı Türkiye'ye taşınacak.

DOĞALGAZDA DA İNDİRİM

İmzaların atılmasından sonra, Rusya Devlet Başkanı doğalgazda indirim konusunra mutabakata varıldığını söyledi.İLİŞKİLER DAHA DA İYİ OLACAK

Anlaşmadan sonra konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anlaşmanın önemine dikkat çekti. Erdoğan, Rusya ile Türkiye ilişkilerinde normalleşmenin hızla devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi;

"Türkiye-Rusya ilişkileri açısından sayın Başkan ile dolu dolu bir gün geçirdik. Türkiye-Rusya ilişkilerinin bundan sonra hızla normalleşeceğine olan inancım tamdır. Suriye konusunu etraflıca ele aldık, Fırat Kalkanı'nı ele aldık ve bu konuda ne yapabileceğimizi değerlendirdik. Halep’e insani yardım ulaştırılması için karşılıklı görevlendirmelerimizi yaptık."


KISITLAMALAR KALKTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sonra konuşan Rus Lider Putin ise, şunları söyledi; "Bugün Rusya hükümeti bir karar aldı. Türkiye'den ihraç edilen ve kısıtlama olan bazı kalemlerin Rusya'ya tekrar ithalatını açıyoruz. Özellikle narenciye ve diğer yaş meyve sebze ve tarım ürünlerini Rus piyasasına açmış olduk. Bu, karşılıklı yarara dayalı bir karar sonuçta. Çünkü Rusya'daki tarım sektörü bu tür tarım ürünlerini üretmiyor. Türkiye'den bu kalemler Rusya'ya ithal edilince bizdeki fiyatlar düşecektir.

Doğalgaz indirimi konusunda mutabık kaldık. Suriye'de akan kanın durdurulmasını istiyoruz.
Son Güncelleme: 10.10.2016 20:50

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol