25 Kasım 2016 Cuma 14:31
“Türkiye bizim için önceliktir.”
Sahip olduğu Dünyaca bilinen Nutella Markası'nı Manisa'da kurduğu fabrikada üretirken, yaklaşık 2 yıl önce de Oltan Gıda'yı satın alan İtalyanların ünlü çikolata firması Ferrero'nun Türkiye Başkanı Carlo Marsili, firma olarak fındıkta Türkiye'ye bağlı olduklarını ve Türk fındığı almak için çaba gösterdiklerini belirterek, tekel oluşumu ithamlarının da yanlış olduğunu söyledi.
 
Carlo Marsili, yaptığı açıklama da, Ferrero olarak özellikle Türk piyasasından fındık aldıklarını hatırlatarak,"Ancak yıllardır piyasada sürekli iniş-çıkışlar var. Bu doğal olarak mevsim hareketlerine göre oluşan rekoltenin etkisiyle fiyatlar artıyor, düşüyor. Fakat Ferrero her zaman Türkiye'den alımını sürdürüyor. Her fiyattan alım yaptık, yapıyoruz. 20 TL olduğu zaman bile alım yaptık. Bu yıl fındık fiyatının daha düşük olmasının nedeni, piyasada dolaşan söylemlerdir" dedi.
 
Özellikle Doğu Karadeniz kesiminde, yani fındığın ana üretim bölgesinde üreticilere,"fındığınızı satmayın, tutun" çağrısı yapıldığına hatırlatan Carlo Marsili şunları söyledi:
 
"Fiyat daha sonra yükselecek denildi. Bu doğru değildi. Sebebi gayet basit. Depolarda geçen yıldan 150-200 bin ton civarında fındık kalmıştı. Dolayısıyla sadece bu yıl yapılan üretim üzerinden değerlendirme yapmak yanlıştır. Geçen yıldan elde kalanları da bunun üzerine koyarak hesap yapmak gerekiyordu. Dolayısıyla halen Türk fındık piyasasında yeterli miktarda fındık bulunuyor. Bu nedenle de fiyat hareketleri böyle ve bu seviyelerde seyrediyor. Bunun sebebi Ferrero değil, hesabı yanlış yapanların üreticiyi beklentiye sokan beyanlarıdır."
 
-FERRERO TEKEL DEĞİLDİR
 
Ferrero'nun piyasada tekel olma konumu bulunmadığına,  farklı firmaların da piyasadan ürün aldığına dikkat çeken Marsili,piyasanın arz talep dengesi içinde ve kendi şartlarında oluştuğuna vurgu yaparak şöyle devam etti:
"Ferrero fiyatların yüksek olduğu yıllarda bile kendisine gerekli olan fındığın alımını yapar. Dolayısıyla fındıkta tekel konusunda böyle bir düşünceye sahip olmak doğru değildir. Ferrero Türk piyasasında faaliyet göstermek için zaten bir incelemeden geçti. Rekabet kurumu incelemesinden geçti. "Tekelleşme durumu var mı" diye incelendi. Kesinlikle böyle bir durumun söz konusu olmadığı belirlendi. Biz kesinlikle tekel değil, diğerleri gibi çalışan bir firmayız."

-BİZİM HEDEFİMİZ TÜRK PİYASASI
"Bizim fındık piyasası için gayretimiz,sözümüz var. Biz Türkiye piyasasından fındık almaya çalışıyoruz. Ancak fiyatlar çok yüksek olursa, bazı firmalar ürünlerini değiştiriyorlar, ya da fındık kullanmamaya karar veriyorlar. Veya  Gürcistan, Azerbaycan, İtalya ya da Şili gibi fındık üreten ülkelerden alıyorlar.Biz tam tersi, Türkiye'ye bağlıyız ve Türk fındıklarını almak için çaba gösteriyoruz" diyen Ferrero Türkiye Başkanı Marsili, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
"İtalyan Tarımcılar Derneği'nin açıklaması Ferrero'yu da şaşkınlığa uğrattı. Biz böyle bir şey beklemiyorduk. Tepkimizi de koyduk. Türk piyasası bizim ilgili olduğumuz piyasadır. Değişik kalitelerde fındıklar bulunsa da Türk fındığının mükemmel ürünler olduğunu biliyoruz. Bunu da yıllardır ürünlerimizde Türk fındığı kullanarak bunu gösteriyoruz. Tekrar ediyorum. İtalyan derneğinin ne dediği bizi ilgilendirmiyor, Türk fındığı üzerine kurulu alım politikamızı sürdürüyoruz."

-KALİTE HASSASİYETİ
Kalite konusunda çok titiz olduklarını ve Türk fındıklarının kalitesinin yüksek olması bile bu hassasiyeti ortadan kaldırmadığını belirten Carlo Marsili şöyle dedi:. "
"Ferrero olarak verimli ve kaliteli ürün için program başlattık. Değerli Tarım Projesi uygulamaları yapıyoruz. Karadeniz illerinde 100 civarında tarım uzmanımız bizzat alanda üreticilerle çalışıyor. Hedefimiz çiftçilerin ürünlerini daha iyi hale getirmesine bahçesinde katkıda bulunmaktır. En kaliteli üretimi yapmalarını sağlayabilmektir. Bizim fındıkta tüm hesaplarımız Türkiye merkezlidir. Türkiye'de hem üretim bazında, hem de çikolata sanayinde uygulamalarımız var. 3 yıl önce Manisa'da fabrikayı açtık. Nutella, Kinder, Pingui ve Süt Dilimini burada üretiyoruz. Aynı zamanda fabrikayı  geliştirmeyi de planlıyoruz. Çünkü burası aynı zamanda başta Ortadoğu olmak üzere yakın. Bu ülkelere yönelik üretim yapan bir fabrika olsun istiyoruz. Türkiye bizim için önceliktir. Piyasa kuralları bizim için önceliktir."

-FERRERO'NUN YATIRIMLARI
Yeni yatırımlar konusuna da değinen Carlo Marsili açıklamasını; "Ferrero'nun yeni yatırımları şartlara bağladır. Yatırım için kesin şartlar vardır. Özellikle ülkenin istikrarı ile bağlantılıdır. Kuşkusuz bir ülkede yatırım yapmak için istikrar durumunun olması ve geleceğe yönelik güven veren bir ekonomik durumun olması gerekiyor. 3 yıl önce biz böyle bir yatırımı Manisa'da yaptık. Bunu geliştirmeyi gelecek gösterecektir. Şimdilik bir bekleme anındayız. Yine de yatırımı ileriye götürme konusunda kararlıyız" diyerek tamamladı.
 
Son Güncelleme: 25.11.2016 14:36

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol