Hani o çok övünerek bahsettiğimiz okullarımız işte. O kadar derslik yaptık, şu kadar öğretmen ataması yaptık, eğitime bu kadar ödenek ayırdık, Avrupa standartlarında olan okullarımız….

Gelin biraz da ismini duyduğumuzda burun kıvırdığımız, belki de çoğumuzun harita üzerinde bulmakta dahi zorlanacak olduğumuz Güney Kore okullarına ve eğitim sistemine bir göz atalım. Atmışken de bizim sistemimizle azıcık da olsa kıyaslayalım. He ne dersiniz?

Lise ve Ortaokullar günde 16 saat eğitim veriyorlar. Evet,  rakamlar yanlış değil arkadaşlar tam 16 saat.  Sabah 8’de başlayan eğitim gece 10’da bitiyor. Yani sabah 7’de evden ayrılan çocuk gece 11.00’de eve gelebiliyor. Ne kadar da abartı değil mi? Biz kıyabilir miyiz yavrularımıza onca saat? Bizde olsa sabah 09.00’da başla,  öğlen 14.00’de bitir. Haa çok zorlarsak 16.00’ya kadar uzatırız değil mi? Malum okul kursları var ya…

Bütün Koreli öğrenciler iyi bir üniversiteye gidebilmek için okuldan sonra özel kurslara gidiyorlar. Hani bizim eğitim sistemimizin günah keçileri olan özel kurslar vardı ya.

Ha bu arada değinmeden geçmeyelim.. Güney Kore okullarında spor salonu da yok. Beden Eğitimi dersleri okulun avlusunda yapılıyor. Hani biz ek puan vermek için öğrencileri göndermeye çalıştığımız sportif faaliyetler onlarda yok. Ama bedenleri ne hikmetse bizden çok daha sağlam.

Koreli öğrenciler hafta sonu dinlenir diye düşünüyorsak yanılıyoruz arkadaşlar. Kore’de eğitim Cumartesi de aynı hızla devam ediyor. Ama Kore Milli Eğitim Bakanı 2010 yılında insafa geldi de ayda 2 Cumartesini tatil etti.

Gelelim Koreli öğretmenlere...

Kore’de şöyle bir söz vardır: “Öğretmeneler Tanrı kadar önemlidir.” Evet,  biraz abartı oldu ama verilmek istenilen mesaj eğitime ve öğretmenlere verilen önem. Toplumsal statüleri ve maaşlarına bakılırsa öğretmen gerçekten önemliymiş. Koreli bir öğretmen aylık ortalama 13.200 Tl. maaş almaktadır. Evet, yanlış okumuyorsunuz.. Tam 13.200 Türk Lirası. Aynı bizim ülkemiz değil mi? Hem toplumsal statüleri, hem de maaşları aynı biz(!)…

Ek bir bilgi daha: Güney Kore dünyanın en büyük 12. Ekonomisidir.

Bakın şimdi çok daha önemli bir konuya değineceğim. Koreli öğretmenler 5 yılda bir zorunlu olarak okul değişikliği yaparlar. Tabi okul yöneticileri de öyle. Ben şu okulda çalışmam, ben bu bölgeye gitmem, şark görevimi yaptım gibi bahaneler de yok. İl ilçe köy fark etmez. Kura sistemi ile nereye tayinin çıkarsa gitmek zorundasın. Ha bu arada bu sadece eğitimde değil her alanda uygulanan bir sistem.

Okullarda oyunculuk dersleri de veriliyor arkadaşlar. Biz bu dersleri para vererek alırken adamlar okullarda zorunlu ders olarak okutuyorlar. Mavi oda denilen oyunculuk salonlarında her bir öğrenci kendini geliştiriyor. Tabi burada amaç her öğrenciyi oyuncu olarak yetiştirmek değil, her bir öğrencinin öz güvenin ortaya çıkarmak.

Bakın şimdi daha neler var neler. Mesela temizlik. Kareli öğrenciler kendi okullarını kendileri temizliyor. Bu sayede öğrenciler çok iyi bir temizlik alışkanlığı da kazanıyorlar. Okullara ayakkabı ile girmek de yasak. Aynı evde olduğu gibi okullarda da ayakkabı dışarda çıkarılıyor.

Şimdi hayal edelim, bizim eğitim sistemimiz, öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz…. Bir de Kore’yi. Biz hayallere dalalım onlar da her alanda ilerlesinler. Biz ha bire sistem kurup yıkalım, her sistemde bir adım daha geri gidelim onlar da çağ atlasın. Ne kadar acı değil mi?

                                                                                                                                            

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol