Ramazan'da oruç tutarken forma girmek de mümkün!

Günlük yaşantımızda içerisinde 3 ana öğün ve ara öğünler ile beslenirken ramazanda toplam öğün sayısı sınırlanır ancak buna karşın öğünlerdeki yiyecek çeşidi daha fazla olabilir yani ‘’Ramazan geliyor, sofralar şenleniyor’’ Ramazanda ideal beslenme öğün sıklığının normal hayata yakın şekilde uygulanması ile sağlanabilir.

Ramazanda güneşin doğuşundan batışına kadar yaklaşık 16 saat boyunca, besin ve sıvı alımındaki azalma nedeniyle enerji depolarındaki tükenmeye bağlı olarak metabolizma yavaşlamaktadır. Bu açlık süresi içinde kan şekeri düşer. Eğer kişiler sahura da kalkmıyor ise kan şekerinin düşüşü günün erken saatlerinde başlar  ve daha düşük değerlere ulaşır. Bunun yanında, vücut su miktarındaki azalma özellikle ramazanın ilk haftasında önemli bir sorun haline gelebilmektedir. Bu nedenlerle özellikle ramazanın ilk haftasında sıvı alımının artırılması ve ramazan süresince iftar sonrası öğün sayısını artırarak az ve sık beslenme ilkesi ile enerji alımının dengelenmesi çok büyük önem taşımaktadır.

Yapılan bazı çalışmalar oruç tutan kişinin yemek yeme düzeninde aşırı miktarlarda tüketmediğinde kilo verebildiği, bazı çalışmalarda ise açlık korkusu ile aşırı yüklenme veya yüksek kalorili besinlerin yenilmesi ile bu dönemde hızlı kilonun alındığı belirtilmektedir. Oruç tutmanın sağlıklı bireyler üzerinde olumlu etkiler yarattığını gösteren pek çok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmalar sadece orucun sağlık üzerindeki olumlu etkilerini değil aynı zamanda kan yağları ve kolesterol türevleri ile günlük alışkanlıklarda da önemli yararlı etkileri olduğunu bildirmektedir. Bununla birlikte yapılan çalışmalarda ramazan süresince öğün örüntüsü ve saatlerindeki değişiklikler nedeniyle, besin alımında ve iştahta azalma olduğu saptanmıştır.

Sizde bu yıl ramazanda küçük farklılıklar yaratarak bu ayı hafiflemiş bir şekilde tamamlayabilirsiniz . Nasıl mı?

Ramazan’a özel 10 madde ile beslenme alışkanlıkları edinerek!

-Sahur ve iftarda sıvı alımı çok önemlidir. Ramazan ayı ile su alımımız azalır bu nedenle sahurda ve iftarda su vazgeçilmeziniz olmalıdır, 1,5- 2 lt kadar içmeye özen gösterilmelidir.

-İftarda, boş mideye birden yüklenilmemelidir. İftarda ilk olarak çorba ile peynir, zeytin, hurma veya kuru kayısı ile hafif başlayarak bir süre ara verdikten sonra ana yemeğe geçilmelidir.

-İftarda midenizi çok doldurup tüm gün yemeniz gerekenleri tek bir öğüne sığdırmayın. Sahura kadar geçen süre içerisinde küçük ara öğünler yaparak 3 öğüne tamamlayın.

-Sahurda sadece su içerek niyetlenmek veya sahura kalkmayıp gece yiyip yatmanın son derece zararlı olduğu unutulmamalıdır. Özellikle mide ve kilo problemi yaşayan bireylerin sahura kalkmaları çok önemlidir. Bu nedenle Sahurda uyanılarak protein içeren süt, yoğurt, peynir gibi gıdalar yenmeli, kan şekerinin düşmesini önlediği için yanına mutlaka ekmek eklenmeli ve su içilerek sıvı alımına dikkat edilmelidir. Yemek olarak da çorba, az yağla yapılmış zeytinyağlı yemekler veya hafif kahvaltılardan birini seçmek en doğrusu olacaktır.

-Haftada iki kez sütlü tatlı tüketip diğer günlerde meyve veya kuru meyveyi tatlı olarak kullanın.

-Yemeklerin suyunu tüketmemeye çalışın bu şekilde daha az yağ almış olursunuz.

-Yavaş yemeye çalışın ve mutlaka iyi çiğneyin.

-Sıvı ihtiyacını karşılamak için az şekerli komposto veya şeker yerine bal ilave edilmiş soğuk içecekler tercih edin.

-İftardan 1- 2 saat sonra hafif yürüyüş yapmaya çalışın.

Hayırlı Ramazanlar Dilerim…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol