21 Eylül 2017 Perşembe 15:35
Her 65 kişiden 1’i Alzheimer hastası…

Trabzon Habercisi Haber Merkezi

Dünyada Alzheımer hastalığındaki yükseliş ürkütücü boyutlara ulaştı… Trabzon Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde barınan 234 yaşlıdan 130’unun Alzheımer hastası olduğu vurgulandı.

  • “Gençlerde de görülmeye başladı..”

Dünyada her 65 kişiden birinin Alzheımer hastalığı ile mücadele ettiği, hastaların büyük çoğunluğunun yaşlılar olmasına karşın gençlerde daha sık görülmeye başlandığı bildirildi. Trabzon Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Kurt, “ Günümüzde 680 bin kişinin Alzheimer hastası olduğu bilinirken 2030’da dünya üzerinde bu hastalığa yakalananların sayısının 74,7 milyona ulaşması beklenmektedir.” Dedi.

  • “Özel sektör ya da yerel yönetimler el atmalı…”

Trabzon Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı hizmet veren yaşlı kuruluşlarında bulunan 234 yaşlıdan 130’u Alzheimer hastası olduğunu belirten Ahmet Kurt, “ İlimizde 130.157 yaşlı olduğu ve buna göre nüfusun yaklaşık %17 sinin yaşlı olduğu göz önüne alınırsa; Alzheimer hastaları için özel bir merkez bulunmamakla birlikte İl Müdürlüğümüze bağlı 2 yaşlı kuruluşu olmasına rağmen özel sektörün ya da yerel yönetimlerin bu alanda çalışan kuruluşlarının bulunmaması büyük bir eksikliktir.” Diye konuştu.

  • “Alzheimer’in farkındayız ve…”

Bu yıl içerisinde 141 yaşlı bakımı talebinden ancak 64’üne olumlu cevap verebildiğine değinen Kurt, “Uyguladığımız alternatif sosyal hizmet modellerinin (evde bakım ödemesi, sosyo ekonomik destek ödemesi, yerel ekonomik destek, merkezi destek, vb.) yanında İlimizde Alzherimer/Demans hastalarına özel gündüzlü ve yatılı kurum bakım kuruluşlarının yatırım programlarına alınması gerekmektedir. Yakın dönemde faaliyete geçirmeye çalıştığımız projelerimiz arasında Alzheimer hastalarının ve ailelerinin taleplerine cevap verebilecek bir merkez de yer almaktadır. Alzherimerın farkındayız. İl Müdürlüğümüz bünyesinde ve yaşlı kuruluşlarımızda çalışan tüm personellerimizle birlikte Alzheimer ile mücadelede yanınızdayız.” İfadelerini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol