09 Eylül 2017 Cumartesi 10:08
Şimdi iğreniyorsunuz ama hayatınızı kurutaracak!

Bilim adamlarına göre hamam böceklerinin sütü, inek sütünden dört kat daha besleyici. Hatta bilim adamları gelecekte artan nüfusumuza beslenmenin anahtarı olabileceğini düşünüyor...

Hamam böcekleri, çoğu insan tarafından sevilmeyen misafirler olarak bilinir. Çünkü pis yerlerde yaşıyorlar.

Bilim adamları gelecekte artan nüfusla birlikte ortaya çıkması kuvvetle muhtemel kıtlık dönemlerinde insanların çok farklı besin kaynaklarına yöneleceğini belirtiyor.

Bunlardan biri de hamam böceği.

Çoğu hamam böceği türü süt vermese de, genç yaşlarda doğum yapan tek hamam böceği türü diploptera punctate'nin bebeklerini beslemek için protein kristalleri içeren bir çeşit 'süt' pompaladığı biliniyor.

Böceklerin süt üretebildikleri gerçeği elbette oldukça büyüleyici olsa da bilim insanlarını etkisi altına alan bir diğer detay, söz konusu sütteki bir protein kristalinin, manda sütündeki bir kristale göre yaklaşık 4 kat daha çok enerji içermesi.

Dolayısıyla çok daha besleyici bir yapıya sahip olan hamam böceği sütü, ne kadar iğrendirse de gelecekte vazgeçilmez besinler arasında yer alabilir.

Hindistan'da Kök Hücre Biyolojisi ve Rejeneratif Tıp Enstitüsü'nden araştırmacılar tarafından yönetilen uluslararası bir bilim adamları ekibi, ham protein yapmanın mümkün olup olmadığını görmek için süt protein kristallerinin üretilmesinden sorumlu olan genleri sıralamaya karar verdi.

Ekipten Sanchari Banerjee, "Kristaller, protein, yağ ve şekerlere sahip oldukları için eksiksiz bir gıdaya benziyor. Protein dizilerine bakarsanız, tüm gerekli amino asitlere sahipler" dedi.

Öte yandan süt, en kalorili ve besleyici maddelerin kaynağı değil.

Sütte bulunan protein sindirildiğinde, kristal sindirime devam etmek için daha fazla protein salgılar.

Bu yoğun protein kaynağının, kesinlikle kilo vermek isteyenler için olmayacağı ve muhtemelen günde çok fazla kalori yiyen batı diyetlerinin çoğu için bile gerekli olmadığını belirtmek önemli.

Ancak günde gerekli kalori miktarını elde etmek için mücadele edenler için, bu kalori ve besin almanın hızlı ve kolay bir yolu olabilir.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol