06 Ekim 2016 Perşembe 12:25
Spor salonu seçerken dikkat etmeniz gereken 5 özellik
Ancak her salon güvenli değil. Bu da seçim yapmayı önemli hale getiriyor. Spor salonuna düzenli olarak gitmek devamlılık ve vücut sağlığı açısından şart. Sonbahar aylarına girdiğimiz şu günlerde değişen hava şartlarından dolayı dışarda sporyapmak yerine salonlara olan ilgi de artmış durumda. Peki etrafta pek çok spor salonu varken bize en uygun olanına nasıl karar verebiliriz? İşte spor salonu seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

1. GÜVENİLİR BİR SPOR SALONU SEÇİN
Son zamanlarda spor salonlarının iflas etmeleriyle birlikte üyeler haklarını kaybederek mağdur duruma düştü. Bu nedenle spor salonu seçimi yaparken uzun yıllar faaliyet göstermiş olmasına dikkat etmeli ve spor salonunun güvenilir bir işletme olup olmadığını araştırarak kararınızı vermelisiniz. Devredilen veya iflas eden spor salonlarında haklarınızı kaybedeceğiniz için iyi bir araştırma yapmakta yarar var.

2. KONUM
Özellikle İstanbul gibi trafiğin büyük bir problem olduğu metropollerde spor salonunda devamlılığı sağlayan en büyük etken kuşkusuz spor salonunun konumu. Evinize veya çalıştığınız işyerine yakın bir spor salonu seçmeniz salona daha sık gitmenizde oldukça önemli bir etken. İşyerine yakın olan bir spor salonu seçerseniz öğle aralarında veya iş çıkışında spor yapabilirsiniz. Evinize yakın bir yer seçmeniz durumunda ise haftasonları da spor salonuna gidebilir ve salonun olanaklarından yararlanabilirsiniz.


3. EKİPMAN DURUMU
 Spor salonlarındaki alet ve ekipmanların yeterli sayıda olup olmadığı ve ekipmanların kalitesi gibi konuları spor salonuna kaydolmadan önce incelemelisiniz. Kardiyo aletlerinin birkaç farklı çeşitte olması ve özellikle spora gitmeyi düşündüğünüz saatlerde spor salonuna gelerek doluluk oranını incelemeniz sağlıklı karar vermeniz açısından önemli.  

4. ÜYELİK MALİYETİ
Spor salonu üyeliği seçerken fiyat da seçimde doğrudan etkili oluyor. Spordan beklentinizi belirleyerek hangi hizmetlere ne kadar para ödeyeceğinize karar verip ona göre bir bütçe ayırmak mantıklı olabilir. Amacınız sadece pilates yapmaksa sauna ve yüzme havuzu gibi hizmetlere ekstra ücret ödemeyin.

5. TEMİZLİK
Spor salonunun temizliği ve hijyeni oldukça önemli. Kirli, tozlu ve bakımsız görünenspor salonları gerekli hijyeni oluşturmayacağı için bu salonlardan uzak durun. Duşların, havluların ve kabinlerin temizliğinden emin olmak sizin daha motive bir şekilde spor yapmanıza yardım eder.

 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol