21 Kasım 2016 Pazartesi 10:41
Tiryakilere kötü haber

Tek tip siyah paketlere girecek olan sigaraların marka ve logosu belli olmayacak kadar küçülecek. Sigarayı satılan yerlerde kapalı dolaplara sokacak olan yeni düzenleme hakkında bilgiler veren Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın, bu uygulamanın birçok faydası olacağını söyledi.

Türkiye'de yaklaşık 15 milyon insanı kendine esir eden sigara ile mücadele konusunda devlet yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Hazırlanan torba yasa taslağına göre sigara, markası ve logosu belli olmayacak kadar küçük kullanılan, sadece uyarı yazılarının olduğu tek tip siyah paketlerde ve dışarıdan içi görünmeyen kapalı dolaplarda satılacak. Ayrıca sigara içme yasağının da genişletilmesi planlanıyor.

RENKLİ VE CAZİP PAKETLERE SON

Sigara kullanımının dünya genelinde en yaygın ölüm nedenlerinden biri olan kanser hastalığının en önemli etkenlerinden biri olduğunu ifade eden Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “Yeni yasa taslağına göre sigara kara pakete girecek. Bu paketlerde sigaranın markası ve logosu belli olmayacak kadar küçük olacak ve uyarı yazıları daha ağırlıklı olacak. Bu uygulama ilk olarak Avustralya'da başladı ve oldukça faydalı oldu. Türkiye'den başka İrlanda, İngiltere, Fransa ve Finlandiya da kara paket uygulamasına geçmeyi planlıyor. Aslında bu ‘tek tip kara paket' uygulamasını 2000 yılında Türkiye Sigarayla Savaş Derneği olarak biz önermiştik. Dünya Sağlık Örgütü'nün de önerdiği bir uygulama bu. Bugün bu önerimizin karşılık buluyor olması bizim için son derece gurur verici bir olay. Yine bu düzenlemeye göre sigara satışları eskisi gibi camekânlı dolaplardan değil, içi görünmeyen kapalı dolaplardan yapılacak. Ayrıca sigara yasağının da genişletilmesi planlanıyor. Buna göre okul ve hastane bahçeleri ile çocuk parkları gibi açık alanlarda da sigara içmek yasaklanacak. Biz dernek olarak bu düzenlemeyi, sigarayla mücadele konusunda atılmış son derece önemli ve etkili bir adım olarak görüyoruz. Vatandaş o eski renkli, cazip gösterilmeye çalışan paketler yerine eline uyarılarla dolu kapkara bir kutu alınca rahatsız olacak. Camekânlı dolapta, kasanın hemen yanında görmediği zaman da, örneğin su almaya girdiği bir markette sigarayı görmediği için aklına sigara gelmeyecek. Bu da daha az sigara tüketmesine ve neticede sigarayı bırakmasına yardımcı olacak. Bunda katkımız olacağı için de çok mutluyuz. Neticede aklın yolu bir” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292