12 Kasım 2016 Cumartesi 11:49
Uzm. Dr. Havva Niyazoğlu, “Kemik erimesi ciddi boyutlarda..”
Çağın hastalığı olarak nitelendirilen kemik erimesi genç-yaşlı, kadın-erkek herkesi tehdit ediyor. Dünya genelinde 200 milyon, Türkiye’de ise 26 bini aşkın osteoporoz hastası bulunduğu tahmin edilirken, ülkemizde 50 yaş üstü her 3 kadın ile her 5 erkekten birinde kemik erimesi görüldüğü belirlendi.
  • “50 yaş sonrası daha yaygın..”
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Dr. Havva Niyazoğlu, kemik erimesinin ilerleyen yaşların hastalığı olarak bilindiğini ancak gençlerde de görüldüğünü söyledi. Özellikle kadınlarda menapozla birlikte kemik erimesinin hızlı geliştiğine değinen Niyazoğlu, “Sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülür ama kadınlarda 50 yaş sonrası üç kadında bir olmakla birlikte erkeklerde 5 erkekte bir kırık oluşturabilecek kemik erimeleri görülmektedir. Kemik erimesine sebep olan ikici neden ise bazı ilaçlar, hastalıklar, çevresel faktörler bunu hızlandırabilir. Mesela troid hastalarında bu hastalığın ilacını kullananlarda, epilepsi ilaçları kullananlarda, aşırı alkol ve kahve tüketenlerde, yeterli güneş ışığı kullanmayan, beyaz ırklı insanlarda daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.” dedi.


 
  • “Güneş, spor, kalsiyum..”
Uzman Dr. Havva Niyazoğlu, kemik erimesinin gençlerde de görüldüğüne değinerek, yeterli hormon olmadığı için östrojen yetersizliği görülen, iltihaplı romatizma rahatsızlığı yaşayan gençlerde görülebildiğini belirterek şunları söyledi: “Doğumdan itibaren ölüme kadar hayatın ilk 20 yılında, kemik yapımı fazla, kemik yıkımı azdır. 20 ile 30 yaşlar arasında aşağı yukarı dengeye gelir. 30 yaştan sonra kemik yapımı azalır, kemik yıkımı artar. Dolayısıyla hastalıktan korunmak için kalsiyumu zengin gıdalarla beslenmek ve spor yapmak tavsiye ettiğimiz şeyler. İleriki yaşlarda kayıp hızlı olduğu için yine kalsiyum desteği gıdalarla yetmediği için ilaç olarak almalıyız. Kontrollü olarak güneş ışınlarından faydalanmalı, sporu mutlaka düzenli bir şekilde yapmak lazım. “

 
Son Güncelleme: 12.11.2016 16:24

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292