12 Haziran 2017 Pazartesi 02:15
Fatih Terim yaşananları açıkladı!

 Herkesin merak ettiği ve maç öncesi "Her şeyi açıklayacağım" diyen Terim, basın mensuplarının sorularını yanıtlarken EURO 2016'dan itibaren yaşanan Arda Turan krizine de açıklık getirdi.

Türkiye, Dünya Kupası Avrupa Elemeleri I Grubu’ndaki 6. maçında bugün deplasmanda Kosova ile karşılaştı. Mücadeleyi Millilerimiz, rakibini Volkan Şen, Cengiz Ünder, Burak Yılmaz ve Ozan Tufan'ın golleri ile 4-1 yendi.

Mücadeleden daha çok Fatih Terim'in Milli Takım'ı bırakan Arda Turan ile yapacağı açıklamalar merak ediliyordu. Basın toplantısında konuşan tecrübeli teknik adam, EURO 2016'dan itibaren yaşananları açıkladı ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Fatih Terim basın toplantısından önce yayıncı kuruluşa maçla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Terim; 'Herkesin tatilde olduğu bir dönemde, arkadaşlarımızın burada, bu özveriyle oynamasına teşekkür ederim. UEFA'ya bir rapor yazmak istiyorum. Mart'ta bir hazırlık maçı oynamıştık, bu maçı o zaman oynayamaz mıydık? Bundan 10 gün sonra UEFA Avrupa Ligi'nde ön eleme oynayacak takımlarımız var. Onlara da yazık. Buna çözüm bulunmalıydı. Arnavutluk halkına da çok teşekkür ediyorum. Çok cana yakındılar bize ilgi alaka gösterdiler. Diğer gruplarda takımlar San Marino'lar, Malta'lar, Cebelitarık'lar ile oynarken, bizim grubun sonuncusu bile Kosova. Baya neşeliyim bugün. Kolay görmüyordum. Tarih kolay değil, kimileri sakat, transferler var. Hoşumuza gitmeyen bir olay oldu. İzlanda'nın kazanmasına mutluyum. Üzülecek bir durum yok. Bize liderlik yolu açıldı. Her yerde her şeyi yapabilen bir takımız. Eylül ayının başındaki 2 maç, belki de çok şeyi belli edecek.' dedi.

Terim basın toplantısında merak edilenleri açıkladı
Maçı değerlendirmesini ardından basın toplantısına geçen ve herkesin merak ettiği sorulara yanıt veren Fatih Terim birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulunurken Arda Turan ile yaşadığı sorunlara açıklık getirdi. Terim, olayın sadece primden kaynaklı olmadığını belirtti ve bazı konularda da isyan ettiğini dile getirdi. bir saatten fazla süren basın toplantısında Terim çarpıcı ifadelere de imza attı.

İşte Terim'in basın toplantısından önemli satırbaşları;
"Milli Takım içerisinde bir sorun yok. Ülkemizde Mehmetçikler şehit olurken içeriden ve dışarıdan birçok düşmanla mücadele ederken ülke böyle bir durumla gündeme gelmiş olmaktan büyük bir üzüntü duyuyorum. Yinede bir söz verdim olayları elimden geldiğinde açıklayacağım."

'Bu olay sadece prim meselesi değildi'
"2016'da bir takım sorunlar yaşandı. Bu sadece prim değildi. Biz Burak'a prim vermeyelim mi dedik? Böyle bir şey yok. Birçok şey yaşand orada. Enteresan olan bu yaşanmış şeylerin bizim için somut sizin için soyut olmasıydı.Oradaki konu sadece prim değildi. Orda antrenmanlara geç çıkıldı, fotoğraflara girilmedi, bir sürü şey. Döndükten sonrada ben bir kadro açıkladım ve bazı arkadaşlarımız yoktu. Çünkü oyuncular önemlidir, oyuncular büyüktür ama bir yerde de ilkeler, disiplin veya herkesin kendini bilmesi çok önemlidir."

'Olaylar dışarıdan idare ediliyorsa...'

"Başarı elde etmek istiyorsanız Milli Takımı kulüp takımı haline getirmek zorundasınız. Bende Milli Takımı kulüp takımı haline getirdim. Her kulüp takımında olabilecek sorunlar bizim de başımıza geldi. Buradaki fark kulüplerde bunu çabuk halledersiniz. Çünkü oyuncular sizindir, beğenmezseniz cezasını verir yollarsınız. Ama milli takımlarda böyle değildir. Oyuncular sizin değildir. Benim idare ettiğim takımlarda hiç bir zaman problem olmamıştır. Ama olaylar dışarıdan idare ediliyorsa ayrı."

"Daha sonra bu çocukları kazanmamız gerekiyor diye sonra açıkladığım kadroda bu arkadaşları da kadroya aldım. O tarihten bu tarihe de bir sorun olmadı. Peki sizlerle karşılaşılmadı mı? Karşılaşıldı. Bir tepki oldu mu? Olmadı. Bilgi sızdırıldığı iddia ediliyor. Hande'yi yalnız mı sandınız? Hande Sümertaş için bilgi sızdırıldığı iddia ediliyor. Biri de desinki Hande bana bilgi sızdırdı."

'Ben aldım uçağa!'
"Benim yanımdaki kimse bildiklerini kimseye açıklamaz. Evladımız yerine koyduğımuz bu sporcularımızın iyi olmasından başka ne düşünebiliriz ki. Olay Bilal Meşe olayı değildir. Olay gazetecilerin uçağa alınması da değildir. Ben aldım uçağa! Onlar için zorlu bir yolculuk olacaktı. Bende gelmelerine izin verdim. Biz bir uygulama yaparken oyunculara sormayız. Biz sizi alıyoruz bir baraj koyuyoruz ve oyuncularımız rahat bir şekilde arkada seyahet ediyor. Her zaman bunu uyguladık. "

Prim pazarlığı yapıldı mı?
"Konu primmiş gibi gözüktü ama sorun o değildi. Prim bir araçtı. Dünya kimsenin etrafında dönmüyor. Benim de dönmüyor kimsenin de dönmüyor. Çağırılan ilk maç Kosova'ydı. O günden bugüne bir sorun olmamıştı. O zaman ben Milli Takım'a aldım ancak gönlüme almadım dedim. Bazen bende içime sinmese de bir hak daha veriyorum. Milli Takım herkesin Milli Takımı, bende affettim. Ama içime sinmedi notunu da düşmek istedim."

"Oyuncu Hande'ye 'Fatih Terim neden benim için böyle dedi' diye sordu. Ben o gün kötü bir şey söylemedim. Prim konusu gazete müdürleriyle hiç konuşulmadı! Kimin kime hizmet ettiği açık! Şansal'ın söylediğine katılıyorum.Fatih Terim'den korkuyorsunuz diye diye, herkesi bu algı içerisinde hazırladılar."

'Prim konusunda kasıt yoktur'
"Prim konusunda bir kasıt yoktur. Ne olursa olsun prim listesinin sızması ve benim kontratımın sızması ayıptır! Sanki ben gayrimeşru çalışıyormuşum gibi kontratımı yayınlıyorlar "Buldum" falan diyerek... Bu çok ayıp... Burak benden gelip prim istemedi. Arda, Burak'ın hakkını ararken sesi biraz fazla yükseldi. Sesini yükseltmemesini söyledim. Bilal Meşe olayını çok net görseydim, oyuncuyu aynı uçakla geri gönderirdim."

'Bence yanlış yönlendirildiler'
"Sadece ben değil, Yıldırım Demirören ve TFF üzerinden de burayı karıştırmak isteyenler var. Bu çok net! Dünyanın en büyük oyuncusu olabilirsiniz. Ama sonuçta oyuncusunuz ve ona göre davranmak zorundasınız! Ben Arda ve diğer oyuncuların yanlış yönlendirildiklerini düşünüyorum. Türkiye'de prim mevzusu yeniden değerlendirilmeli. Prim tabelaya göre verilmeli."

'Arda güzel bir metin hazırlamıştı'
"Belki içimizdekilerin dışarıdan müttefikleri vardır! Arda Turan'ın milli takımdan nasıl çıkarıldığını bilmeyen mi var? Arda milli takımı bırakmadı mı? Bana alacak mısın diyorsunuz.  Bu yapılanın karşılığı kırmızı karttır ve sahada kalamazsın. Ama önümüzdeki günleri kurtarabiliriz dedim Arda'ya.Çok da güzel bir metin hazırlandı. Ama sonra son anda vazgeçmiş Arda. Basın toplantısı yapmasını da biz istemiştik zaten."

'Ben kırgınım'
"Ben açıkça söylüyorum. Kırgınım diyorum. 4 defa demişim işte, demek ki kırılmışım. Yıldırım Demirören'le benim görüşlerim farklı olabilir. Ama geldiğimden beri birbirimize yakın ve tutkun duruyoruz. Sorun yok. Arkadaşlar, sözleşmem var. Gençlere güveniyorum. Ben buradayım! Volkan Babacan'la ilgili ben de duydum. Benim ne hakemlerle, ne kurullarla bir ilişkim olmaz! Yok ben az ceza alsın demişim. Yaptığını tasvip etmediğimi Volkan Babacan'a da söyledim. Ama her olayı aynı tutmamak lazım. Sorun bizim oyuncularla, oyuncuların bizimle olan iletişimde değil; sorun dışardakilerin oyuncularla iletişiminde!"

'Bu işin mühendisi onlardır'
"Kim bu süreçte en çok bağırıp eleştirdiyse bu işi başlatan onlardır. Kimin beklentisi varsa, bu işin mühendisi onlardır! Caner'in uçakta dediği doğru bir şey değil ama arkadaşını korumak için söylemiştir. Sinkaflı bir şey söylememiş sonuçta. Burak da geldi, hocam ne yapmam lazım dedi, onu da konuştuk. Hiçbir kamp, hiçbir takım, hiçbir organizasyon sorunsuz, kavgasız olmaz. Biz neler yaşadık arkadaşlar. ski oyuncularımızı [Tümer, Tuncay, Nihat] almak, teoride iyi bir fikirdi, ama pratikte istediğimizi alamadık.

Son Güncelleme: 12.06.2017 02:16

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol