Kim ne derse desin Türkiye’nin en önemli partneri Rusya’dır..

Kim ne söylerse söylesin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en önemli dostu Vladimir Putin’dir..

Çünkü ikisinin de siyasi yaklaşımlarına, siyaset tarzlarına, liderlik özelliklerine, doğru bildiklerini söylemekten çekinmeyen yapılarına baktığınız zaman çok önemli benzerlikleri mevcuttur..

Uçak düşürme krizi nedeniyle ilişkilerin kısa süre askıya alındığı dönemi bir kenara bırakırsak, Erdoğan ile Putin’in birbirine ne kadar yakın dost olduklarını çok iyi görüyoruz..

Cumhuriyet tarihinde Türkiye ve Rusya liderlerinin birbirlerine bu kadar yakın ve sıcak olduğu bir dönemi görmek mümkün olmadı.

Artık her olayda birbiri ile irtibat halinde olan iki lider gerçeği var..

Son aylarda iki liderin iki kez bir araya gelmesine, defalarca telefon görüşmeleri yapmasına, iki ülke bakanlarının sık sık buluşmasına hep şahit olduk ve oluyoruz da..

İki lider için yapılan yorumlarda ‘Yok birbirinden farkları’ sözlerini duyarken; bu dostluğun, bu samimiyetinin ABD’yi, İngiltere’yi ve Batı’yı nasıl rahatsız ettiğini de hep birlikte görüyoruz.

Öyle ki..

Bakın dünyaca ünlü İngiliz gazetesi Independent'ın Erdoğan ile Putin arasındaki dostluğun yeniden zirve yapmasını "Sultan ile Çar'ın buluşması Batı’yı kaygılandırıyor" diye nitelendirmesi ilginçti.

O nedenle de Türkiye’ye bakışları düşmanca olanlara karşı Türkiye’nin Rusya ile işbirliğini geliştirmesi, Batı ve ABD tarafından köşeye sıkıştırılmak istenen ülkemizin elini güçlendirmiştir..

Uluslararası ilişkilerde ebedi dostluklar ne kadar önemliyse ebedi çıkarlar da o kadar büyük önem taşır..

Çünkü Rusya’nın Türkiye’ye bakışı hiçbir zaman ne bir ABD ne bir İngiltere ne de herhangi bir Batı ülkesi gibi asla olmamıştır..

Uçak düşürme krizinin ardından yaşanan ilişkilerin dondurulması döneminin bitmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hem kendileri hem de ülkeleri adına ikili ilişkilerini başka ülkeleri kıskandıracak şekilde geliştirmesi, Türkiye’nin elini güçlendirmiştir.

15 Temmuz darbe girişimine karşı ilk tepkiyi koyan ülkenin Rusya olduğu gerçeğinin yanında Putin’in darbe girişimi nedeniyle birçok uyarıcı bilgiyi Erdoğan’a verdiğinin kulislere de yansıması çok ama çok önemli olmuştu!

O nedenle Türkiye’nin komşusu da partneri de ABD değil Rusya’dır..

Tabi ki ülkeler arasındaki dostluklar ebedi çıkarlarla ilişkilidir ama Türkiye ile Rusya’nın birbirine bakışı hiçbir zaman şaşı olmamıştır.

Bu coğrafyada Rusya Türkiye’ye, Türkiye Rusya’ya muhtaçtır..

Yaşanan uçak düşürülme krizinin ardından Rusya açısından ekonomik olarak zararların kapatılması, Türk pazarının açılması, gelen mamullerin Rus iç pazarını rahatlatması dışında, Türkiye’nin başkalarının tuzağı sonucu kendilerine düşman edildiğinin öğrenilmesi daha güçlü bir bağın kurulmasına katkı sağlamıştır.

Bu bakımdan bundan sonra Rusya, Türkiye’yi sadece güneyde söz sahibi bir imparatorluğun varisi bir dost devlet ve stratejik ortak olmanın ötesinde hemen hemen tüm platformlarda yanında yer almasını temenni ettiği zararların ve çıkarların ortak olduğu bir ülke olarak görmeye başlamıştırda..

**

Rusya, Türkiye için önemli bir enerji ortağıdır ve Türkiye için önemi açıktır...

Bakın..

Türkiye, en iyi tedarikçisi konumundaki Rusya'dan yıllık 50 milyar metreküp olan doğalgaz ihtiyacının 28-30 milyar metreküplük bölümünü alıyor.

Türkiye, Ukrayna üzerinden gelen ve Trakya'dan giriş yapan Batı Hattı ile Karadeniz'in altından gelip Samsun'dan karaya çıkan Mavi Akım üzerinden Rusya'dan doğalgaz alıyor.

Rusya yapımını planladığı Karadeniz altından Trakya'ya çıkacak olan 63 milyar metreküplük boru hattında ilk hatta akışın planlaması  2017 sonunda gerçekleşecek..

Yapımı halen devam eden ve Türkiye ile Azerbaycan'ın planladığı 16 milyar metreküplük TANAP hattı 2018 yılı haziran ayında devreye girecek.

Rusya 20 milyar dolarlık yatırımla Türkiye'nin ilk nükleer santralini Mersin Akkuyu'ya yapacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol