Survivor dünyasını değiştirdi | Sabriye’ye ‘Kadın savaşçı’ teklifi…

Trabzon Habercisi Haber Merkezi – Röportaj: Faruk ATA

Sabriye Şengül,  Belediyespor’da başladığı boks yaşamına devam ederken, birçok ulusal ve uluslararası şampiyonalarda başarı kazanmış sporcularımızdan biri idi. Mücadeleci, hırçın, hiperaktif yapısı ile bokstaki başarı da kendiliğinden geliyordu.

Amatör boksla yetinmeyen Sabriye Şengül, bir anda kendini profesyonel boksun içinde  buldu ve kickboks yapmaya başladı. Kickboks’taki başarısı üstüne koyarak devam etti ve dünya şampiyonluğunu kazandı. Sabriye Şengül, Türkiye’de bayan olarak yaptığı profesyonel kickboks sayesinde Acun Ilıcalı’nın dikkatinden kaçmadı ve dünyanın en çok izlenen programlarından biri olan Survivor 2017 Ünlüler – Gönüllüler takımına çağırıldı.

Sabriye Şengül, Survivor 2017’nin Ünlüler takımında yer aldı ve performans olarak çok iyi olmasa da sempatikliği ve doğallığı ile gönüllerde taht kurdu. 24 yarışmacı içinde son 5’e kadar gelebilen Sabriye Şengül, Survivor’a veda etti.

Sabriye Şengül, yarışmadan elenip Türkiye’ye döndükten sonra bir anda yediden yetmişe herkesin sevgilisi haline geldi.. Bu arada teklifler de gelmeye başladı.. Bunlarda en önemlisi dünyanın en büyük 2. Organizasyonu olan Bellator’la sözleşme imzaladı.. 2 yıllık anlaşma gereği ABD’de bulunan Bellotor Organizasyonlarında kick boks yapacak olan Sabriye Şengül, dünyanın en güçlü yarışmacıları ile ringe çıkacak.

Bu arada Sabriye’ye film teklifleri de gelmeye başladı.. Bu tekliflerden en ilginci bir dönemler TV’lerde izlenme rekorları kıran ZEYNA tarzı kadın savaşçı  rolü oldu.. Sabriye Şengül, bu teklife olumlu bakmasına rağmen ‘Önceliğim Bellator’ diyor.

Sabriye ile yaptığımız söyleşiden satırbaşları…

SURVİVOR HER KONUDA ÖNÜMÜ AÇTI…
“Daha önce bildiğiniz gibi kickboks dövüş sporu yapıyordum. Çok şampiyonluklar kazandım fakat bu kadar çok fazla tanınmıyordum. Trabzon’da, İstanbul’un belli kesimlerinde, kick boks sporunu yapanlar ve ilgilenenler tarafından tanınıyordum. Survivor’un bana çok faydası oldu, her kesim tarafından tanınmış oldum. İnsanlar tarafından daha çok sevilmeye başladım. Herkes kişilik ve karakterimi çok daha iyi tanıdı. Önüm açıldı her konuda.”

AÇLIĞA KARŞI DAYANMA GÜCÜN NASILDI?
“Açlık anlamında çok büyük bir sınav yaşadık orada. Önceden ben tabakta yemek bırakan bir insandım. Fakat şimdi kesinlikle tabakta yemek bırakmıyor, tabağı yalayıp süpürüyorum diyebilirim. En büyük sınav açlık. Önce açlık, sonra aile özlemi oluyor. Sabretmeyi öğrendim. Hayatın değerini daha iyi anlıyorsun.

Açlığa karşı çok fazla dayanamayacağımı düşünüyordum. Aslında ben Survivor’a gitmeden önce diyordum ki bize yemek verirler. Gerçekten hiçbir şey görüldüğü gibi değil. Parkurların bu kadar zor olacağını düşünmüyordum. Bu kadar aç kalacağımızı da düşünmüyordum. Hemen hemen her gün yarışıyorduk. Bir günümüz off oluyordu. Ama diğer günler yarışıyorduk. Artık pirinç ve kokonat yemekten bunalmıştık. Kokonatı nasıl yapabiliriz. Okyanus suyuyla tuzlu bir şekilde nasıl yapabilir diye düşünüyorduk. Tuzlu yaptığınız zamanda kokonat vücutta daha çok su topluyordu. Kokonat tariflerini öğrenmiş olduk. “

EN ÇOK ZORLANDIĞIN NE OLDU?
“Yarışmaya gitmeden bol bol yemek yedim.. Oraya gidince pirinç, kokonat ve kazanabilirsek yemek ödülü vardı. Açlık konusunda çok sıkıntılar yaşadım ilk sırada açlık  gelir. İkinci olarak parkurlar müthiş zordu. Her gün 35-40 derece güneşin altında aç-susuz yarışmak kolay değil. Ayrıca aile bunca sıkıntıları yaşarken aile özlemi de ağır basıyor…”

SENCE NASIL BİR YARIŞMACIYDIN?
“Ben de kendimi izlerken gerçekten şaşırdım. Döndükten sonra oyunları izliyorum,  kendimi itesim geliyor. Harbiden çok yavaşmışım. Bunun sebebi aldığım kilolar olabilir. Psikolojim çok bozuldu orada. Hem aile özleminden,  hem de ben yemek yemeyi çok seven birisiyim. Yemek yiyememek ve ada şartları beni çok etkiledi."

ADEM’LE İLİŞKİNDE DOĞRU OLAN NEDİR?
“Tabi ki Adem ile ben kardeş gibiyiz. Ne kadar kan bağımız olmasa da, Adem benim kardeşim. Kardeşim gibi görüyorum onu. Onu çok seviyorum ve halen görüşüyoruz. İnşallah sonuna kadar böyle devam edecek. Aramızda kesinlikle duygusal anlamda hiçbir şey yok. Ekranlarda öyle görülebilir ancak, görüldüğü gibi değil. Daha önce aynı camiadaydık. Birbirimizi tanıyorduk ama çok fazla samimi değildik. “

İLK BAŞLARDA AGRESİFTİN SONRASINDA SAKİNLEŞTİN?
“İlk başlarda agresif olma sebebim, açlığın gerçekten olduğunu görüyorsunuz. İnanamıyorsun gerçekten bu kadar aç kalacağına. Ben çok agresif ve sinirli bir insanım. Biri bana kötü bir şey söylediğinde dayanamam cevap veririm. Öyle bir insanım. Ufak tefek tartışmalar oldu. Orada çok fazla muhatap olmamaya çalıştım. Uzak durmaya çalıştım. Çünkü biliyorum kendimi. Sorun çıkmasından korktum. Çünkü Survivor kuralları çok katı. Yapacağınız bir davranış ve agresiflikten dolayı bir anda elenebilirsiniz “

ADEM DIŞINDA EN İYİ KİMİNLE ANLAŞIYORDUN..?
“Şahika ile anlaşıyordum. Berna ile tatlı atışmalarımız oldu.  Berna’yı da seviyorum ama onun da bazı sevmediğim yönleri varde. Çok fazla bir samimiyetimiz yoktu. Berna senden güzelim ve senden güçlüyüm diyordum ben ona. Çok kızıyordu. Ona sataşmak hoşuma gidiyordu“

BU KADAR KİTLENİN ARKANDA OLMASINI NEYE BAĞLIYORSUN?
“Beni gerçekten çok seven insanlar olduğunu görmek çok güzel. Yolda gördükleri zaman gelip sarılıyorlar. Çok mutlu oluyorsun. Hayatımda hiç yaşamadığım şeyler. Survivor’da insanların bana olan sevgisinden dolayı bu kadar uzun kaldım. Onlar beni orada tuttular. Bu da beni çok mutlu etti. Bu kadar çok sevildiğimi ve gücüm olduğunu ben bilmiyordum. “

SURVİVOR’UN HER ANI UNUTULMAYACAK ANLARDIR. ANCAK HİÇ UNUTAMAYACAĞIN BİR AN VAR MI?
“İlk aldığım araba ödülü. Kazandığımız araba ödülü benim en çok istediğim bir araba ödülüydü. Adem’e diyordum ‘ben bu arabadan almak istiyorum’ diye. İstediğim arabanın o gün oyunda karşıma çıkması, 6 arabanın birden önümüzden geçmesi inanılmaz derecede mutlu etmişti bizi. Acun abiden gerçekten korkmaya başlamıştım ben.  Çok büyük bir ödül. Survivor tarihinde ilk kez böyle bir ödül veriliyordu. Bu beni çok mutlu etmişti. Ve kazanmamız daha çok mutlu etti.”

ELENEN VE SENİ ŞAŞIRTAN YARIŞMACI KİM?
“İlhan’ın Ogeday’a elenmesine çok şaşırmıştım.  Ben elendikten sonra İlhan’ı gördüm morali çok bozuktu. Çok zoruna gitmişti. Ne kadar belli etmese de ben yüz ifadesini gördüm onun zoruna gitmişti. Ayrıca Serhat’ın da elenebileceğini tahmin etmiyordum. Çünkü, Serhat kendini finalde görüyordu.”

BELLATOR’DAN BAHSEDERMİSİN BİRAZ?
“Bellatör,  ABD’nin ikinci büyük organizasyonu..  Kafes dövüşü adı altında yapılan belli bir kurallar çerçevesinde vurmanın serbest olduğu kafes dövüşü organizasyonları yapıyor. Belli süreler için anlaşma yaptığı dünyaca ünlü sporcuları bünyesinde topluyor ve dünya organizasyonları yapıyor. Ben dünyanın en iyi 5 sporcusu ile kick boks yapacağım.. Bu teklif bana Survivor’a gitmeden önce gelmişti. Sözleşmenin hazırlanması 2 ayı buldu. Sözleşmeyi imzaladım. Anlaşmayı yaptık. Dünya şampiyonlarının yer aldığı  bir organizasyon. Türkiye’den gidecek ilk kadın sporcuyum ben. “

FİLM VEYA DİZİ TEKLİFİ VAR MI?
“Bir kadın savaşçı filmi için teklif aldım… Sanıyorum Zeyna tarzı bir film.. Benim de karakterime uygun.. Hayatım hep savaşmakla geçti. Kolay bir yerlere gelmedim. Tırnaklarımla mücadelemi verdim ve geldim. Ancak şu anda çok büyük bir organizasyon için çalışmalara başlayacağım.. Boş zamanımız olur mu bilemiyorum.. Eğer olursa düşünebilirim. Ayrıca Türkiye’de bu tür bir dizi veya film yapılmadı. Bu teklife olumlu bakıyorum ancak, benim önceliğim yaptığım spor. Bellator’da şampiyon olmak istiyorum. Önümde çok önemli çalışma dönemi olacak. Zaman içinde karar vereceğim”

Facebook üzerinden düzenlediğimiz 'Trabzonspor yeni sezon forması' çekişi sonuçlarında, 2 okuyucumuz formalarını Sabriye Şengül'ün elinden aldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292