12 Eylül 2017 Salı 13:18
Web siteniz güvende mi?

Son günlerde devlet ve eğitim kurumları sitelerini hedef alan bilgisayar korsanları gov ve edu uzantılı sitelerden link çıkışı yaparak kazanç elde etmektedir  ve buna bir yenileri eklendi yerel gazete haber siteleri ve kurumsal şirket siteleride 
bilgisayar korsanlarının hedefi  Günümüzde ki yasal olmayan yollar ile yapılan bu işlemi fark etmek pek mümkün olmayabilir. 

İlk kez bu kavramı duyduğunuzda ise “Hacklink nedir” adlı bir soru ile karşılaşabilirsiniz. Daha sonra hacklink’in tanımını öğrendikten sonrasında ise kafaları kurcalayan diğer bir şey “Hacklink nasıl anlaşılır” adlı soru olacaktır.

Hacklink nedir

Hacklink, bir web sitesinden başka bir web sitesinden link çekme yöntemlerinden bir tanesidir. Hacklink, çok fazla ziyaretçisi olan bir sayfayı hackleyerek link ihtiyacı olan siteye ait linklerin, hacklenen web sitesi üzerine yerleştirilmesidir. Bu yerleştirme işlemi çok çeşitli şekillerde olabilir. Ancak asıl amaç, bu yerleştirilen linklerin sitenin sahipleri tarafından fark edilemeyecek ya da bulunamayacak şekilde olmasıdır. Yerleştirilen bu linkler ne kadar uzun süre bu site üzerinde kalırsa o kadar çok link gönderme ihtimali olacaktır.
Hacklink yapan insanlar, başka sitelere link bırakma işlemini de çeşitli şekillerde yapmaktalar. Bunlardan bir tanesi web sitesinin kodlarına ulaşarak, bu kodlar arasına linkleri yerleştirmektir. Kodların arasına yerleştirilen linkler, genellikle site sahiplerinin çok fazla bakmaya ihtiyaç duymadıkları bölümler oldukları için kodlar arasına yerleştirilirler. Bu sebepten dolayı fark edilmeleri oldukça güçtür. Günümüzde WordPress, Joomla gibi hazır siteler çok fazla şekilde kullanıldığı için bu sitelerin kodlarına ulaşmak da hacklink yapmak isteyen insanlar için kolay bir hale gelmiştir. Sitesine hacklink yapılmış bir kişi bunun farkın varsa bile, bunun yanında kodlama işlerinden de anlaması gerekmektedir. Bazı hacklink işlemleri o kadar karışık kodlar içermektedir ki, bunları ayıklamak neredeyse imkansızdır.

Bununla birlikte kullanılan bir diğer yöntem ise kodların içine link yerleştirmek yerine sayfa içlerine kod yerleştirme yöntemidir. Bu yöntem, zorluk anlamında yukarıda anlatılan yöntemle hemen hemen aynıdır. Sonuçta kodlara ulaşan herkes sayfa üzerinde de değişiklik yapabilir. Sayfaların içine yerleştirilen linklerin görünmemesi için arka planla aynı renk olmalarına dikkat edilir. Bu sayede sayfadaki yazılar arka planla aynı renk olduğu için görünmezler.
Eğer kaliteli ve çok fazla ziyaretçisi olan sitelere link eklenirse, bu durum kendi sitenizin itibarının da arama motorları üzerinde artması anlamına gelmektedir. Çünkü arama motorlarının çalışma mantıklarından bir tanesi de, elit olarak tabir edilen ve yüksek ziyaretçi hitine sahip olan sitelerden başka sitelere verilen linklerdir. Arama motorları bu durumu “eğer bu site, bir diğer siteye kendi sayfasında link vermişse, o zaman o site de iyi bir sitedir” mantığıyla algılar. Mantıkta doğru bir yaklaşım olsa da hacklink ile link bırakma hilesini çoğu zaman fark edemez.
Ancak bazı durumlarda arama motorları hacklink yapıldığını anlayabilirler. Anlayamasalar bile başka sayfaların linklerini kendi sayfalarında görüp, hacklink yapıldığını anlayan kişiler bu durumu şikayet etme yoluna gidebilirler.

Hacklink Nasıl Anlaşılır ?

Bu konuda ise sıkıntıya düşüyoruz bazen nedense. Kimse her gün her gün internet sitesinden çıkan linklere bakmaz. İnternette bulunan bir çok link çıkarıcı sayesinde internet sitenizden çıkan bütün içeriye ve dışarıya linkleri görebilirsiniz. Eğer çok anormal bir şekilde linkler bulunmakta ise sitenizi detaylı bir şekilde inceleme yapıp linkin nereden geldiğini öğrenebilirsiniz.

Hacklink nasıl anlaşılır adlı konuyu öğrenmek istiyor isek dikkat etmemiz gereken nokta bizim internet sitemizin kaynak kodlarını incelemekten geçecektir. Eğer bazı link çıkarıcı araçlar ile sitenizden çıkan linkleri analiz ettiğinizde anormal sonuçlar bulduktan sonrasında sitenizin ana sayfası yada en popüler sayfalarına gelerek tarayıcınızın sağ tık ve incele özelliğinden yararlanarak kodlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Genel olarak haclink kodlarının en bilinen şekilleri “<div style=”display: none;”> <a href=http://www /site,com title=”anaktar kelime”>anahtar kelime</a><marquee style=’position:absolute;width:0px’>” şeklinde ve daha bir çok farklı şekilde yazılmaktadır. Bu sayede sizin internet sitenizde genişliği 0px olan bir şeyi görme yada tıklama olasılığınız kalmamaktadır.

Haclink’i analiz edebilmek için ise bu link çıkarıcı araçları kullanıp sitenizden çıkan linkleri analiz ettikten sonrasında ise gerekli temizlemeleri yapın ve ardından sitenizin açıklarını kapatmak ile uğraşmalısınız. veya bir web yazılım firmasından destek almalısınız.

Kaynak : https://www.1seouzmani.com

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292