09 Kasım 2016 Çarşamba 18:00
Akçaabat’a turizm kasabası!
Turizm kenti olma yolunda adımlar atan Trabzon, Akçaabat’ın Mersin ve Akçakale mahallelerine kentsel tasarım projesi ile ‘Turizm Kasabası’ oluşturacak. Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündem değerlendirme sonrası Akçakale ve Mersin mahallesi hakkında Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen açıklamalarda bulundu.

“TURİZM KASABASI AKÇAKALE”
Akçabaat’ı turizm kasabası haline getirmek istediklerini belirten Türkmen, “Akçakale Akçaabat’ın en güzel mahallerinden ve Trabzon’un en güzel köşelerinden olan bir mahallesi.  Akçakale sahil kenarında olan tarihi kalesi, tarihi mekanları Akçaabat’a 7 km mesafede Trabzon’a ise 20 km civarında bir mahallemiz. Sahilde birçok özelliği bünyesinde barındıran bölgenin en güzel plajına sahip ve Mersin mahallemizde bulunan plajımızla aynı istikamette bulunmakta. Yaz aylarında Akdeniz sahilleri gibi kalabalık ve yoğun olan temiz sahillere sahibiz. Denizinden, tarihinden ve doğal güzelliklerinden dolayı büyük ilgiyle görüyor. Şenlikleri ile meşhur olan bir mahalleye sahibiz. Mersin ve Akçakale mahallerimizde iki çeşit çalışma başlatmış bulunmaktayız. Kentsel dönüşüm projemizi Trabzon Büyükşehir Belediyesi’yle ortak çalışma içerisinde olacağız. Yaklaşık 44 hektarlık alanda Büyükşehir ve ilçe meclislerinden geçen Kentsel dönüşüm projemizin hazırlıklarını sürdürüyoruz.”

“VATANDAŞIN MÜLKÜNÜN DEĞERİ ARTACAK”
Büyükşehir Belediyesi’nin öncülük edeceği proje hakkında konuşmasına devam eden Türkmen,” İlk aşamada mahallemizde Çarpık yapılaşmaların önüne geçerek, deniz ve tarih turizmine açmak. Proje planlamasına geçeceğiz. Bu proje ile arazi değerlenecek ve oteller yapılacak.  Yapılaşmanın önüne geçtiğimiz zaman mahallemizin değeri kat, kat artacak vatandaşlarımızın yerlerinin değerleri artacaktır. İnanıyorum ki, çok güzel bir proje olacak ve Turizm’de önemli bir projeye imza atacağız. İkinci projemiz ise Akçakale’de bulunan tarihi kalemiz. Tarihi zenginlik olarak 1297’de yapımına başlanarak 33 yılda tamamlanmış Akçakale Kalesini ön plana çıkarmak istiyoruz. Bu kale 1900’lü yılların başına kadar kullanılmış. İçi ahşap olan bu kale zaman içinde yıkılıp gitmiş ama biz geride kalan duvarları restore ederek aynı zamanda içini de tekrardan bir proje ile hayata geçirerek ziyarete açmak istiyoruz. Kalenin tahsisini aldık, yapılan kazalarda tarihi dokular ortaya çıktı. Eskisi kadar olmasa da tarihi kalemizi güzel bir şekilde revizyona sokmak istiyoruz. Kalenin iç kısmı yaklaşık 5 dönüme yakın bir alana sahip.”“TRABZON’UN SAHİL VE TURZİM KASABASI”
Yakın tarihlerde tarla olarak kullanıldığını söyleyen Türkmen sözlerini şöyle tamamladı. “Kültür Bakanlığımız tarihi kaleye sahip çıkarak bölge de incelemeler ve kazılar yaptı. Yapılan kazı çalışmasının ardından bölgeden çok sayıda tarihi eserler ortaya çıktı. Şimdi ise kazılmayan alanda belediye olarak bir çalışma başlatmak istiyoruz. Kalenin tahsisini aldık. Tüm bunlar neticesinde bu iki mahallenin Trabzon’un turizm kasabası haline gelmesini istiyoruz. Zaten böyle bir altyapıya sahip ama yeterli görmüyoruz. Sahil kasabası olarak daha çok alternatifi olmalı ve cazibe merkezi olmalı. Bu projelerin ne kadar sürede yapılacağı net değildir. Arazi dolayısıyla kamulaştırmalar uzun sürebilir. Keşke her şey bizim elimizde olsa ve biran önce yapsak. Umarım kısa sürede biter ve Trabzon’a kazandırırız” ifadelerini kullanıdı.

Haber: Mustafa KUL
 
Son Güncelleme: 10.11.2016 08:29

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292