18 Kasım 2016 Cuma 14:22
AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora, "Tecavüzcüleri kesinlikle kapsamıyor"
Türk Ceza Kanunu'nda, cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenleme TBMM Genel Kurulu'nda gerginliklere yol açtı. 
Ak Parti’nin hukukçu Milletvekili Salih Cora, önergenin çeşitli kesimler tarafından farklı yansıtıldığını belirterek, “Çocuk tecavüzüne veya cinsel istismara ceza var. Kanun değişmiyor ve bu geçici bir madde. Daha önce yasak bir evlilik yapıp, yani küçük yaşta evlenen çiftler rızaya dayalı bir ilişki olsa dahi rıza aranmaksızın fail yüksek oranda cezalandırılıyor hapse giriyordu. Ama gerçekte bu kişiler evlidir onda bir sorun yok. Çocukları olmuş çocuklar büyümüş evliler ama fail cezaevinde mağdurun kucağında çocuk var meclise geliyor. Kocamı kurtarın diyor. Bu durumda olanlara yani evlilikleri doğal seyrinde gitmek koşuluyla kısmen af öngörülüyor. Zorla ırza geçmelerde yani bundan hüküm alanlar mağdurla evlense de bu geçici maddeden yararlanamaz. Bu tarihten sonra yine küçük yaşta rızayla evlilik olsa dahi yine suç olarak değerlendirilecek. Bu teklif henüz yasalaşmadı.” dedi.

Salih Cora, Türkiye’de daha önce kendi rızalarıyla böyle bir evlilik yapan yaklaşık 3 bin 800 aile olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mağdur aileler çocuklarıyla beraber meclise gelip kocamı kurtarın diyor. Gelecek zamanda idam cezasını getirdiğimizde çocuk tecavüzlerine zorla cebir şiddet içeren tecavüzlere idam cezası öngöreceğiz. İlk başta ben de terettüt yaşadım ve maddeyi inceleyince, hangi amaçla yapıldığını gördüm. Şunu da söyleyeyim. 25 yaşındaki bir kişinin 13 yaşındaki bir kızla ilişkiye girmesine rıza gösteren bir düzenleme değil bu bilinsin. Küçük yaştaki evlilikler toplumda bir sorundur. Ciddi manada da azalmıştır. Ama oransal olarak az da olsa böyle bir sorun oluştu. Yarın 15 yaşındaki bir erkekle 14 yaşındaki bir kız evlendirilsin yine suçtur. Küçük yaşta evlilik halen yasaktır. Çocukların evlenmesi suçtur. 13-14 yaşında bir kızın rızasıyla dahi olsa evlenmesi suçtur. Bunun amacı bunu önlemektir.”
Haber: H. Gökhan KESKİN 
 
 
Son Güncelleme: 18.11.2016 17:21

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol