09 Temmuz 2017 Pazar 17:32
Arap Turistlerin Yeni Gözdesi ''Sera Gölü''

Trabzon Habercisi Haber Merkezi - Haber: Halim Gökhan Keskin

Trabzon'a Körfez ülkelerindenn Ramazan ayının bitimiyle turizm sezonun normala dönmesiyle Arap turistler akın akın gelmeye başladı. 

Son yıllarda Körfez ülkelerinden Trabzon’a gelmeye başlayan turist sayısında önemli artışlar meydana geldi. Çeşitli körfez ülkelerinden Trabzon’a yapılan direkt uçak seferlerinin etkili olduğu turist sayısının bu yıl rekor düzeye ulaşması bekleniyor.

Uzungöl ve Trabzon yaylaları Arap turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyordu. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleri arasına Sera Gölü'de eklendi. Şehir merkezine 10, Akçaabat sahile ise sadece 3 kilometre mesafedeki muhteşem manzaraya sahip göl ve etrafı için Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü önemli çalışmalar yapıyor.Son yıllarda özellikle Uzungöl ve Trabzon yaylaları Arap turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor. Bunun yanında heyelan sonucu 1950’li yıllarda oluşan ve Trabzon şehir merkezine yakınlığı nedeniyle Sera Gölü Arapların günlük uğrak yerlerinden biri, haline geldi.

Arap turistlerin yoğun ilgisi nedeniyle Türkiye'deki turizm pastasından son yıllarda en büyük payı alan illerin başında Trabzon geliyor. Trabzon'da tarihi mirasa verilen önemin ve ulaşım imkânlarının gelişmesi, gelen turist sayısını arttıran en büyük etkenler olmuş. Karadeniz Bölgesi'ne gelen turistlerin büyük bir çoğunluğu yapılan araştırmalarda, başta Sümela Manastırı ve Uzungöl olmak üzere, Trabzon'u tercih ediyordu. Şimdi bu ziyaret edilen bölgelere Akçaabat'ta bulunan Sera Gölü'de eklendi. Trabzon'un Uzungöl'le birlikte önemli doğal güzellikleri arasında yer alan Sera Gölü'ne yapılan düzenlemelerle yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmaya başladı. Akçaabat Belediyesi ile birlikte bakanlığın yaptığı düzenlemeler de bölgenin cazibesini arttırdı. 

Sera Gölüne hayran kalan Arap turistler, göl içinde deniz bisikletiyle vakit geçirmeyitercih ediyorlar. Sera Gölü'nde ki işletme sahipleri, tesislere gelen Arap Turistlere en iyi hizmeti veremeye çalıştıklarını belirterek, “Arap turistler bize bir kez değil, her zaman lazım. Eğer iyi ve dürüst hizmet veremezsek bir daha buraya gelmezler. Kişiye göre uygulama içine girilirse bundan tüm işletmeler zarar görür. İşletmemize gelen turislerimiz özellikle yöresel yemeklerimizi tercih ediyor. Yemeğin ardından gölde deniz bisikleti ile de vakit geçirdikten sonra ayrılıyorlar.” dedi.
 

Son Güncelleme: 09.07.2017 18:02

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292