15 Kasım 2017 Çarşamba 13:24
Başkan, Çelik ateş püskürdü: “Ya siyaseti bıraksın, ya da rektörlüğü”

Trabzon Habercisi Haber Merkezi – Haber: Aleyna BAYRAM
CHP’de başlatılan  'Kardeş Belediyecilik' projesi ile maddi durumu iyi olan belediyeler Türkiye genelinde ki diğer CHP’li belediyelere yardım ediyor. Bu kapsamda Trabzon’un Düzköy ilçesine aldıkları yardımları değerlendiren Düzköy Belediye Başkanı Adin Çelik, “Trabzon’un Büyükşehir olması bizlere fayda sağlamadı. Günden güne daha da kötüye gidiyoruz” dedi. 
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin siyasi ayrım yaparak Düzköy ilçesine meslek yüksekokul vermediğini iddia eden Başkan Çelik, KTÜ Rektörü Dr. Süleyman Baykal'ı sert bir dille eleştirerek, “Ya rektörlüğü bıraksın, ya da siyaseti” ifadelerine yer verdi.
Başkan Çelik, “Bizim kardeş belediyemiz Başkanlığını Trabzon'un Akçaabat ilçesinden olan kardeşimiz Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı İstanbul Beylikdüzü Belediyesi. Sadece Ekrem İmamoğlu değil, başka CHP’li Belediyelerden de yardım alıyoruz.. Biz; Belediye hizmet binamızı İller Bankası’ndan aldığımız 2.5 milyonluk liralık kredi ile yaptık. 900 bin TL de müteahhide borcumuz var. Belediyemizin içinin donatılması anlamında olsun, Atatürk Heykelimiz olsun kardeş belediyecilik kapsamında alınan katkılardan sağlandı. Beylikdüzü Belediyesi Fen İşleri ve Temizlik İşlerimize iş makineleri  anlamında yaklaşık 150 bin liraya yakın katkı sağladı. Sadece Belediye’ye değil, eğitime de katkı sağlanıyor Kardeş Belediyecilik Projesi ile” dedi.

YOMRA GİBİ İLÇELER…
Trabzon’un Büyükşehir olmasının ilçelere hiçbir katkı sağlamadığı ifade eden Başkan Abidin Çelik, “Günden güne daha kötüye gidiyoruz. Trabzon’un Yomra ilçesi gibi Belediyelerle bizleri kıyaslamak mümkün değil. Onların sahildeki yerleri ve yapılaşmaları fazla olduğu için ruhsat bedeli alıyorlar. Bizim Düzköy ilçemizde bir vatandaşımız evini 5 yılda bitiremiyor. Düzköy’de yap - sat işlemi yok. Sürekli göç veriyor zaten. Bizim vatandaştan aldığımız emlak geliri yok denecek kadar az. İller Bankası gelirleri de Trabzon’un Büyükşehir olmasından dolayı çok düştü. Büyükşehir Trabzon’daki ilçe belediyelerine yaramadı. Şalpazarı, Maçka,Tonya da İller Bankasından gelen paylarla ayakta duruyorlar. Biz maaş verecek durumda bile değiliz. Trabzon’un Büyükşehir olması hayırlı bir iş değildi. Bunun sıkıntısını çekiyoruz” şeklinde konuştu.

REKTÖRE KIZDI “SİYASETİ BIRAK ÖĞRETMENLİK YAP”
İlçede Karadeniz Teknik Üniversitesine bağlı Meslek Yüksek Okulun olmamasını da eleştiren Başkan Çelik, “ İlçemizde Meslek Yüksek Okulu yok. Üniversite burada büyük yanlış yaptı. Bizden küçük olan Şalpazarı, Çarşıbaşı ve Köprübaşı’na uygun görülen Yüksek Okul bize gelince verilmiyor. O ilçelerden daha iyi binamız var.. Kendi bulunduğum Belediye binamı 20 günde onlara hazır hale getirirdim. Rektörümüz yanlış yaptı. Bilim adamına yakışır bir hareket değildi. İlla bir siyasetçinin mi baskı yapması lazım. Bilim adamının siyasetle ne işi var. Sen öğretmenliğini yap. Yapamıyorsan da bırak siyasete atıl.”ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 15.11.2017 15:14

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292