16 Ekim 2017 Pazartesi 15:34
Başkan çok konuşulan otopark projesini anlattı "Trafik sıkışmasın diye"

TrabzonHabercisi Haber Merkezi - Trabzon büyükşehir belediyesi Ekim ayı ilk meclis toplantısı yapıldı. Yapılan meclis toplantılarında meclis üyelerine daha önce kavrulmuş fındık içi ikram edilirken bugün ekmeğe sürülmüş fındık ezmesini gören üyeler şaşkınlıklarını gizleyemediler. Kimi üye 'beslenme haftası mı?' diye kahkaha atarken kimisi fındığın faydalarını anlatmakla bitiremedi.

16 Ekim Dünya Gıda günü dolayısı ile yapılan değişiklik neticesinde fındık tanıtımına katkıda bulunulmaya çalışıldığı ifade edildi. Şehrimiz için sağlıklı beslenme için fındığı soframız dan eksik etmeyelim sloganı ile başladıklarını ifade eden başkan Trabzon belediye başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, fındığın faydalarını anlattı. Gümrükçüoğlu, "dünyadaki gıda ve beslenmeyi gündeme getirmek istiyorum. Gıda gününde yaklaşık 450 milyon insanın açlık sınırında olduğu bir gerçek. Bunun yanı sıra şişmanlık hastalığı olan obezite ile de mücadele ediliyor. İnsanlarımızı düzenli beslenmeye hareket etmeye davet ediyoruz. Şişmanlık hastalığı dışında açlık sınırında olan insanlarımıza bakıldığı zaman çok fazla insanımız açlıkla mücadele ediyor. Dünya nüfusunun yüzde 11 i yetersiz besleniyor. 800 milyon insan yetersiz besleniyor. Bunlardan 5 tanesinin 3 u kadın. 5 yaşın altında hayatını kaybeden çocuklarımızın ölüm sebeplerine bakıldığı zaman acliktan öluyorlar. Dünyada yeteri kadar gıda üretiliyor. Gıda israfı yüzünden oluyor bunlar. Dünyada açlığı bitirmek mümkün. Bütün zorluklara karşın 1990 yılından beri ağır açlık ile mücadele edenlerin sayısı azaldı. Gıda günü vesilesi ile bunları size anlatmayı görev edindik" ifadelerine yer verdi.

Geçen ay ilde yapılan projelerden bahseden başkan Gümrükçüoğlu, "Mobilyalar sitesi için geçtiğimiz ay adımlar atıldı. Protokol imzalandı. Karagöz meydanı oluşumu için gerekli projeler imzalanmıştı. Bu büyük ve önemli bir adım. Bununla bağlantılı olarakta o alanla ilgili olan Hacikasim camisi karşısındaki otopark ve işletmelerin yapımları da devam edecek. Orada düşünülen otoparka 310 kapasiteli otopark yapılacağını söylemiştim. Basinda belediye bu işi kar gayesinde yapıyor. 700 kişilik otopark kapasitesinin düşürülmesi konusunda eleştirilere maruz kaldık. 10 katın sağlayabileceği otopark yapılacak dedik ama dükkanlarında olacağını daha önce ifade etmiştik. 700 kişilik otoparkı değiştirmiş değiliz. Ana yoldan giriş ve ana yola çıkış dışında bir imkan olmaması münasebeti ile yapılan hesaplamalar örnek yerlerin incelenmesi sonucunda bu karar alındı. Tamamını katlı otopark olarak yapsakta en fazla 520 aracın park edebilmesi mümkündü. Hacıkasim kavşağına doğru büyük bir kuyruk olacaktı. Trafiğin akışını düşünmek zorundayız. Diğer illerde yapılan incelemelerde kuyruk olmasın diye 310 araçlık sayının üzerine çıkmadık. Oradaki suluete uygun olan dükkanların olmasıdır. Bu imara aykırı olması münasebeti ile otopark diye alınıp dükkan yapıldığının ifade edilmesi yanlıştır. Plan notları muzdarip dükkan yapma iznimiz var." Şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 16.10.2017 15:40

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434