18 Kasım 2016 Cuma 13:06
Bingöl: Trabzon göç veriyor, bunun sorumlusu AK Parti’dir
TRABZONHABERCİSİ HABER MERKEZİ - Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenlemeye ilişkin önergeye tepki gösteren Bingöl şöyle konuştu:

"Dün gece yarısı yeni bir AKP uygulaması ile karşı karşıya kaldık. Bu ilk değil. Bu AKP zihniyeti. Gece yarısı 6 AKP Milletvekilinin imzasıyla tecavüzcülere af niteliğinde, adeta onları ödüllendirilen bir düzenlemeye gidildi. Ben AKP’li kadın milletvekillerine, AKP’nin kadın kollarındaki kadın yöneticilere ve AKP’li kadın üyelere buradan, Trabzon’dan seslenmek istiyorum; Siz anasınız, kardeşsizin, eşsizin. Birkaç dakika lütfen empati yapın. Böyle bir anlayışı, böyle zihniyeti nasıl olur içinize sindirirsiniz? O önerge bir sapıklığın tezahürüdür. Maalesef o önerge yine AKP oylarıyla dün gece, CHP ve MHP milletvekillerinin itirazlarına rağmen kabul edildi. AKP'nin kadın Milletvekillerine, Bakan’a sormak isterim; ‘Dün gece evinize gittiğinizde huzur içinde başınızı yastığa koyabildiniz mi? Tecavüzcüleri aklandıran, onları cesaretlendiren, 4 bine yakın tecavüzcünün, aralarında 10 yaşında çocuklara tecavüz edenlerin olduğunu düşündüğümüzde nasıl böyle bir şeyi içinize sindirebilirsiniz? Böyle bir anlayışı parlamento çatısı altına nasıl getirebilirsiniz? Bunu şiddetle reddediyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak parlamentoda ve parlamento dışında da bu konuyu gündeme getireceğiz ve sonuna kadar buna karşı direneceğiz. O sapkınları, o tecavüzcüleri, o zihniyete prim veren milletvekillerini şiddetle kınıyoruz. Türkiye’deki bütün anne ve babalara sesleniyorum: Ayağa kalkın, yüreğinizi ortaya koyun."

BAŞKANLIK TARTIŞMALARI
Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Bingöl, "Gerçek niyetleri ortaya çıkmaya başladı. Ülkenin Başbakanı çıkıp, 'Başkanlık sistemi gelmezse bu ülke bölünebilir' diyebiliyor. Bu bizim içimizi acıtıyor. Bir Başbakan böyle bir cümle sarf edebilir mi? Senin görevin bu ülkenin birliğini, kardeşliğini, bütünlüğünü korumak ve kollamak. Sizden önce bu ülkede Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yapanların anlayışı buydu. Hiç kimse Cumhuriyet ile hesaplaşma peşinde değildi. Ama hiç kimse kaygılanmasın. Bu ülkeyi vatandaşlarımızla birlikte asla ve asla böldürtmeyeceğiz. Bölünme tehditleriyle vatandaşları kaygılandırmaya çalışsalar dahi, onlara sormak lazım; ‘Türkiye neden bu hale geldi?" diyerek açıklamalarını tamamladı.
 
TRABZON GÖÇ VERİYOR
Trabzon’un bir liman kenti olduğunu vurgulayan Bingöl Trabzon’un göç verdiğini ve bunun sorumlusunun AK Parti hükümeti olduğunu dile getirdi.
Bingöl, “Trabzon bir liman kenti. Önemli tarım ürünlerinin olduğu çok değerli bir kent.
Ama bir gerçek var ki göç veriyor. Neden Trabzonlu hemşerilerimiz Trabzon’dan ayrılmak istiyor? Trabzon milletvekili sayısı 8’den 6’ya düştü. Bu bile göçün ne ölçekte olduğunun göstergesidir. Ama Trabzon AK Parti’den hatırı sayılır bir destek alıyor. Çünkü İktidar Trabzon’la ilgilenmiyor. Nede olsa Trabzon’a hizmet versek de, vermesek de bize oy verecek zihniyetiyle bakılıyor. Trabzon’a geliyorlar vaatlerde bulunuyorlar, Trabzonlu hemşerilerimiz bu vaatleri iyi bilir. Güney Çevre Yolu, Kentsel Dönüşüm gibi birçok vaatte bunundular.
Ama o vaatlerin bir tanesi bile gerçekleşmedi. Trabzon’un en büyük değerlerinden biri olan fındığın fiyatı 9 liraya kadar geriledi. Geçtiğimiz yıl rekolte yüksekti, o nedenle fındık fiyatları düşürüldü. Fakat bugün rekolte normalken, fiyatlar bu kadar alçak seviyeye düşüyor. İktidar Trabzon’a ne yapıyor. En önemli değerinden olan fındığa bile sahip çıkmıyor.
Vatandaşlarımız bu durum yüzünden hayal kırıklığı yaşıyor. AK Parti bu duruma hiç bir şey yapmıyor. Trabzonlu hemşerilerimizin sahil kenti ile doğa harikası olan bu kentten istemeye istemeye göç etmek zorunda kalıyorlar. Hiç kimse zorunlu olmadıkça doğup büyüdüğü toprakları terk etmez. Ama zorunlu hale getiriyorlar işte bunun tek sorumlusu AK Parti iktidarıdır.” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

BİNGÖL TRABZON VE TRABZONSPOR HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
HABERE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Son Güncelleme: 18.11.2016 16:28

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol