29 Kasım 2016 Salı 15:50
Büyükerşen, Başkanlık sistemi, Padişahlık sistemidir…
Yılmaz Büyükerşen, Trabzon’un en önemli sorunlarından birinin trafik olduğunu belirterek, alınan raylı sistem kararının olumlu olduğunu ancak, raylı sistemin çok pahalı bir iş olduğunu belirterek, “Belediye’nin altından çıkabileceği bir yatırım değişik. Devlet eliyle yapılmalı” dedi.
CHP’li Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Trabzon’ a yıllar önce geldiğini belirterek, kenti bir hayli gelişmiş bulduğunu söyledi. Büyükerşen, “Trabzon’a yıllar evvelde birkaç kez geldim. O günlerden bugüne kadar bir hayli büyümüş.  Ancak, yollar sıkıntılı. Sahil yolu hariç, bir gidiş, bir gelişli yollar. Trabzon’un  ilk bakışta en büyük sorunu ulaşım gibi geliyor bana.  Trabzon’u kurtaracak olan coğrafi yapısı itibariyle iki çeşit toplu taşıma aracına ihtiyaç var. Bunlardan bir tanesi  5-6 yerde tepeden aşağıya doğru merkeze inecek, halkı oradan alıp tekrar yukarı çıkaracak teleferik. Teleferiği çoğu insan turistik araç diye düşünüyor fakat, turistik araç değil. İkinci ihtiyaç ise metro. Tabi bu da devlet işi. Belediye’nin yapabileceği bir iş olduğunu zannetmiyorum. Çünkü maliyeti çok yüksek. İlk elde Trabzon için gördüğüm sorunlar bunlar.“Başkanlık Sistemi Padişahlık sistemidir””
Başkanlık sistemi ile ilgili sorumuzu yanıtlayan Yılmaz Büyükerşen, “Ben başkanlık sistemine taraftar değilim. Başkanlık sistemi adı başkanlık sistemi de olsa, padişahlık sistemidir.” Dedi.“Öğrenciler o ilin velinimetidir…”
Öğrencilerin bir kent için velinimet olduğuna değinen Yılmaz Büyükerşen, konuşmasını şöyle tamamladı: “Öğrenciye Belediyeler olsun, Şoförler Odası olsun, esnaf olsun tenzilatlı davranılması gerekir. Talebenin bir takım avantajları olması lazım. Üniversite öğrencisi aynı zamanda o şehirlerin veli nimetidir. Öğrenci yer içer alışveriş yapar ev kirası öder doğal olarak da bazı hizmetleri öğrenciye de ucuza verilmesi lazım. “

HABER: Halim Gökhan Keskin

 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434