19 Ağustos 2017 Cumartesi 12:11
Çamburnu’nda yağmalandı

Trabzon Habercisi Haber Merkezi- Türkiye Mimarlar Mühendisler Odası Başkanlığı’nın Mimarlar Odası’nın başkanı ve üyeleri ‘Kıyı Bölgelerinde Mimarlık Karadeniz’in Doğa ve Kültür Değerleri Risk’’ adı altında Trabzon’da bir otelde panelde buluştular.

Panelde Trabzon ve Karadeniz’de yapılan yanlış kentleşme ve doğa tahribatı üzerine konuşuldu.

Açılış konuşmasında konuşan Mimarlar Odası Trabzon Şube Başkanı Güral Ustaömeroğlu, ‘’ Sen bir çivi çakamazsın fakat devlet üzerinden 30 metrelik bulvar geçirir’’ dedi. Ustaömeroğlu konuşmasının devamında:

Kafa karşılıklı yaşıyoruz ki. Biz içinde yaşadığımız bölgenin nasıl stratejik önem taşıdığını bilmiyoruz. Biz sağlık, turizm, sanayi, eğitim mi biz ne kentiyiz. Yani bir netlik yok. Dolayısıyla netlik olmadığı için biz plancılar olarak bir anayasal çerçeve içinde ele alabiliriz. Tabi bunu yaparken vicdani sorumluluğumuzu nereye koyacağız. Acaba bunu doğru mu yapıyoruz diyerek vicdani sorumluluk altına giriyoruz.

Erkan Bey dün dedi ki Mimar sistem dışına itilmiş. Gerçekten bakıyoruz ki etkilerimizin ve yetkilerimiz her geçen gün azaldığını görüyoruz. 

Peki, bu stratejik yasanın getirdiği kafa karışıklığı neden nedir. Muğla ormanlarını koruyan yasayla Çamburnu’nu koruyamazdınız. Çamburnu’nda bağırdık çağırdık. Çamburnu’nda bu hale gelmesinin sebebi bir yasa. Bu yasa Sümela’nı altında ki ormanlık alanda mesire alanların yapılması yasası. Çamburnu’nda ki bu olay yangın sonrası ortaya çıktı fakat bu yasalar çerçevesinde yapılmış.

Mesela Ortamahalle’ye çivi çakamazsınız fakat devlet Ortamahalle’nin üzerinden 30 metrelik bulvar geçirir. Bu kafa karışıklığının örneğidir. Çamburnu’na turist getirmek istiyorsunuz ve oraya ahşap yapılar yapıyorsunuz.

Trabzon’da bir yetkili abimiz bundan 10 sene önce şöyle bir beyanat vermişti. ‘’Biz Trabzon’a Antalya’da ki turizm anlayışını getirmek istiyoruz.’’ demişti. Antalya’da ki turizm anlayışını Trabzon’a getirirsek Trabzon’da daha çok Çamburnu olayı yaşarız.’’ İfadelerini kullandı.

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu açılış konuşmasında yaptığı konuşmasında Çamburnu’na değinirken yönetimleri suçladı. Muhcu konuşmasında:

‘’Trabzon’da sağlıklı bir kentleşmenin gerçekleşmesi için 3. etkinliğimizi Trabzon’da gerçekleştiriyoruz. Çocukluğum geçtiği topraklarda sizinle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Değerli dostlar alışış konuşmasında Trabzon Bölge başkanımız kafa karışıklığı dese de çok fazla katılmıyorum. Duyarsız kentsel politikalarla koruma altında ki yerlerin rant haline getirilmesi bir tercihidir. Kafa karışıklığı değildir. Bu anlayışın kentsel dönüşüm adı altında son 10 yıldır özellikle kıyı bölgelerde yapılaşmalar meydana gelmektedir. Çevre ve Şehir Bakanlığı kapalı kapılar altında yağma planlamalar yapmaktadır. 2011 yılımda çıkarılan KHK ile ardından değiştirilen yasa ile koruma altında ki yerler koruma altından çıkarılmıştır. 1980 yılından beri apılan bu yağmanın önünde ki koruma mevzuatı değiştirilmiştir. Sınırsız bir yapılaşmanın önü açılmıştır. Ormanlar, sahillerde kıyılarda yapılaşmanın önünün açılması için sit alanı ve önünde ki engeller kaldırılıp yapılaşmanın açılmıştır.

Karadeniz bölgesi bunlarımdan en çok etkilenen bölgelerden biri. Karadeniz yeşilin içinde yaşamayı ve göçmenlerin yaşamayı tercih ediyor. Karadeniz Ortadoğululaşması gidere hızlanılıyor. Yeşil giderek aynı Ortadoğu’dan gelen insanların bölgesi gibi çölleşmektedir. Karadeniz’de Cerattepe’de yapılanlar, derelerde yapılan Hesler, yapılan taş ocakları bölgeyi çölleştirmektedir. Yabancı sermaye satılan araziler buraları onlara teslim etmektedir.

Karadeniz bölgesinde sellere meydana gelen bu yasalar doğamınız afetlere karşı etkisiz hale getirmiştir. Karadeniz’de doğa tahribatı git gide daha hızlanıyor. Karadeniz’de ki Yeşil Yola karşı çıkarak davalar açmışızdır

Bu tahribatlar devam ederken gelecekte yaşanacak büyük afetlerin önü açılmıştır. Yaşam değerleri üzerinden rant elde den, hurafeler üzerinden halkı kandıran, yargının verdiği kararı yerine getirmeyen kamu görevlilerini uyarıyoruz. Karadeniz’in daha fazla felakete sürüklenmesini istemiyoruz.

Çamburnu sevgili başkanımızın ifade ettiği gibi kanunda eksiklikler var. Ancak var olan yasa olsa bile Çamburnu’na hiçbir şekilde yapı yapamazsınız. Orası millî park. Orayı yağlamak değil orayı korumanız lazım. Burada ki yönetimler suç işlemiş Çamburnu’nu yağmalama suçu işlememiştir. Meslek örgütleri suç işlemiş yasaların arkasına saklanmamalı. Meslek örgütleri bağımsız ve özgürdürler eli kolu bağlı durmamalı. Çamburnu’nda ki değerlendirmemiz de bundan ibarettir. Burada ki arkadaşlarımız detaylı bir şekilde zaten konuşacaktır.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434