22 Kasım 2016 Salı 12:33
CHP Trabzon'dan Toklu'ya yapılacak otoparka tepki
CHP Trabzon İl Örgütü, Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin Toklu mahallesinde bulunan yeşil alana otopark yapılmasına tepki gösterdi.

İşte o açıklama;

Günlerdir söyleniyor, günlerdir sosyal medyada ve bazı basın yayın kuruluşlarında konuşuluyor, yazılıyor. İnanır mısınız? Biz Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı olarak inanmak istemediğimiz için bugüne kadar sustuk. Ancak, her gün önünden geçtiğimiz Toklu Mahallesi, Devlet Sahil Yolu Caddesinde, yaya üst geçidinin kuzeyindeki bu yeşil alanda, kişiye özel otopark yapılması konusunda oluşan gelişmeleri dikkate alarak gerçekten bir otopark düzenlemesi için gayret içine girildiğine kanaat getirdikten sonra bu basın açıklamasını yapmak, konuyu sizlerle paylaşmak ihtiyacını hissettik.Bir kısım Belediye Meclis üyesi arkadaşlarımız da buradalar. Üzerinde bulunduğumuz yerle ilgili olarak aşağıda açıklanan konuları, sizlerin dikkatine sunmak istiyorum ;

1-Zamanında, Trabzon Belediye Meclisi 03.07.2008 tarih ve 246 sayılı kararla, yani sekiz yıl önce sahil düzenleme projesi kapsamında bu kesime ait peyzaj projesini belediye meclisinde onaylamıştır.
2-Büyükşehir Belediye Meclisine, burayla ilgili bir plan değişikliği teklifi gelmeden kazı çalışmalarına başlanmıştır.
3-Bu çalışmalara başlanmadan, proje müellifi şehir plancısının görüşü alınmamıştır.
4-Ana yol üzerinde bulunduğundan, giriş ve çıkışlar trafik akışı açısından büyük tehlike arz etmektedir.
5-Trabzon Büyükşehir Belediyesince, mevcut yeşil alan yok edilerek otopark oluşturma çabası içinde girilmiştir.
6-Bu çevrede alanın hemen yakınlarında yaklaşık 440-450 araçlık  otopark alanı bulunmaktadır. Ciddi bir otopark sorunu yoktur.

Şimdi 8 yıldır 3 yılı Büyükşehir olmak üzere Trabzon Belediyesini yöneten iktidar partisinin mensubu Belediye Başkanı Sayın Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na soruyorum.

1-Trabzon’un şehir merkezinin her tarafında ciddi bir otopark sorunu mevcut iken,
2-Meydan’da, Maraş Caddesinde, Gazipaşa Caddesinde, Değirmendere’de otopark sorunu çok ciddi bir boyutta iken, 
3- İmar planlarındaki, şehir merkezinde bulunan katlı otopark alanlarına herhangi bir otopark inşaatı hala başlatılmamışken,
4-Bu alanlarda otoparklara ticari alanlar katılır ve yoğunluklar arttırılırken,
5-Kentin yol kenarları nerede ise tümden, Belediyenin para tahsilat bürolarına dönüştürülürken,
6-Kent merkezi düğümlenmiş durumda olup, ne yaya, ne de araç trafiği normal işler durumda değilken,
7-Yaklaşık 8 yıl önce yerel yönetimde AKP iktidara geldiğinde, elinde kent içi raylı sisteme ait fizibilite raporları, projeleri var olmasına rağmen bu konuda hiçbir somut adım atılmamışken,
8- 8 Yıl sonra yeni yeni bu konuların dillendirilmeye başlanmasını, nerede olduklarının tespiti açısından değerlendirmek gerekmektedir.Otopark sorunu bulunmayan bu kesimde, halkın önemli bir tepkisine yol açan rezaletin  acilen durdurulmasını, buranın ivedilikle eski haline getirilmesini Trabzon Büyükşehir Belediyesinden halkımız adına talep ediyoruz.
                            

Bugünlerde kamuoyunda ve basında sık sık CHP-HDP dayanışmasından söz edilmekte ve partimizi bu yapı ile ilişkilendirmeye çalışmaktadırlar. Özellikle, 20.11.2016 günü İstanbul Kartal’da gerçekleştirilen mitingle ilgili olarak partimize yapılan saldırıları anlamak mümkün değildir. Partimizi bu parti ile birlikte anmak ve kendi işbirliklerini ve çözüm süreci dayanışmalarını unutturmak gayreti içinde olanları kınıyorum. 

Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, İlimizde düzenlenen İl Başkanları toplantısı bir gün öncesinde, İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat’ı bizzat çağırarak örgüt olarak HDP ve uzantılarının katılacağı hiçbir toplantı ve etkinliğe asla katılmayacağımızı ifade etmiştir.

Bunun sonucunda, Birleşik Haziran Hareketi tarafından düzenlenen ve partimizin de davet edildiği İstanbul-Kartal mitingine HDP’nin de katılacağı anlaşıldığından, İstanbul İl Başkanımız bir genelge ile bu mitinge katılmayacağımızı açıkça ifade etmiştir.

Bütün bu açık ve net tavrımıza rağmen hala partimize bu cepheden, özellikle yandaş medyada bazı silahşörlerce saldırılmasını kınıyorum. Bu kişileri daha önce de ifade ettiğimiz gibi siyasi ahlaktan yoksun ve zavallılar olarak tanımlıyorum.

Kamuoyuna ve değerli basınımıza saygı ile sunulur.Haber; Halim Gokhan Keskin
Son Güncelleme: 22.11.2016 12:49

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434