21 Kasım 2016 Pazartesi 12:28
Dev Projeyi Eleştirdi! "Botanik Park Gereksiz"
İlkhaber gazetesinden Meryem Akgün'e konuşan, Ortahisar Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Turgay Şahin, partisinin teşkilat çalışmalarından hafif raylı sistem projesine kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu tarafından rantabl olmadığı savunulan hafif raylı sistem projesinin yeniden gündeme getirilmesi üzerine Şahin, “Seçim yaklaşınca rantabl oldu!” yorumunda bulundu.

Soru: Belediye Meclisi’nde hafif raylı sistem görüşüldü, bu projenin yapılabilirliği nedir sizce?
Cevap: “Yöneticiler projelerinde samimi olmalı. Orhan Bey’den önce belediye CHP’deydi ve Başkan Volkan Canalioğlu’ydu. Volkan Bey bu projeyi oluşturmuş hatta finans kaynaklarını da bulmuştu. Bu proje hayata geçirilecekti. Proje, Meydan’dan Beşirli’ye kadardı fakat sonra Akyazı gündeme gelince oraya kadar da yapılması düşünülüyordu. CHP, belediyeyi alamayıp Orhan Bey göreve geldiğinde biz bu konuyu gündeme taşıdık. Meclis’teki sözlü önerilerimize ‘Bu rantabl değildir. Trabzon topografyası buna uygun değildir. Bu yüzden gündemimizden kaldırdık’ yanıtı verildi. Tutanaklar orada, hatta bu projede görev alan arkadaşların hakkında görevi ihmalden haklarında dava açtı. Şimdi seçim yaklaştı, hafif raylı sistem yapacaklar. Dün ‘Rantabl değildir’ diyenler ne hikmetse şimdi Trabzon’a hafif raylı sistem yapmaya kalktılar. Trabzon’a kim ne hizmet yaparsa biz ona teşekkür ederiz. Projelerini ortaya koysunlar, söylemde kalmasın.”

Soru: Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, ‘Kapısının önüne doğalgaz gelip de almayan varsa yaptırım uygulayalım’ derken, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu sert bir üslupla bu tutumu reddetmişti. Siz ne düşünüyorsunuz, yaptırım uygulanmalı mı uygulanmamalı mı?

Cevap: “Aynı partinin iki belediye başkanı arasındaki bu durum restleşme midir yoksa danışıklı dövüş müdür bilemem. Ahmet Bey bu durumu dile getirdiğinde biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak destek verdik. Bu işlerin illaki bir yaptırımı olmalı. Neden? Biz temiz hava istemiyor muyuz? Doğalgaz gelmişse vatandaşın kapısına tabi ki vatandaşın keyfi beklenmemeli. Yaptırım nedir? Bir süre verilir, o süre içinde hattını çekmeyen vatandaşa para cezası uygulanır. Burada Ahmet Bey’i destekliyorum.”

Soru: Kulislerde, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde aslında sizin olmanız gerektiği konuşuluyor, siz bu duruma ne diyorsunuz?
Cevap: “Ben ikinci sıradan aday gösterildim. Vatandaş bize biraz oy vermiş olsaydı ben de Büyükşehre gidecektim. Önemli olan burada genel seçimlerde insanların tuttuğu parti olabilir ama yerel seçimlerde halk meclisi seçilir. Ben CHP’den seçildim diye sadece CHP’nin meclis üyesi değilim ki, AKP’lilerin de, MHP’lilerin de, Saadetlilerin de, Vatan Partililerin de hepsinin meclis üyesiyim. Benim görevim Meclis’te, Trabzon’da yaşayan vatandaşların hak ve hukuklarını korumak, Trabzon’da yapılması gereken projelerde fikir beyan etmek. Meclis üyeliği oraya gidip de sadece el kaldırmak değildir. Ben bu işi bilen bir adamım. AKP ikide bir ‘Marka şehir’ dillendirmesi yapıyor. Trabzon zaten marka bir şehir. Bunlar markayı bozmanın peşinde. Vatandaşa, bizi daha iyi yerlerde görmek istediği için teşekkür ediyorum.”
 
Soru: Teleferik hattı için önce Boztepe görüşülmüştü, şimdi ise Moloz-Atatürk Köşkü konuşuluyor, ikinci hat olarak Boztepe geçiyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Cevap: Orhan Bey 61 proje ile seçime girdi. Bu 61 proje arasında da teleferik vardı ve limandan Boztepe’ye çıkıyordu. Biz bunu zaman zaman dile getirdik. Orhan Bey bunu yapmayacağını, rantabl olmayacağını ve gündemlerinden kalktığını söyledi. Seçim yaklaştığı zaman belediyelerin bu projeleri tekrar gündeme gelir. Önemli olan verimliliği nedir? Mesela Botanik Park, 20 milyar para harcıyorlar, bana kalırsa gereksiz. Ama kafa ve zihniyet farklı olunca proje de farklı oluyor. Boztepe’ye yapılacak olan teleferik iki amaçlıydı, hem toplu taşıma aracı olarak kullanılacaktı, hem de turistik amaçlıydı. Yolcu taşıma bakımından Çukurçayır hattını da rahatlatacaktı. Ama Pazarkapı’dan Botanik Park’ın olduğu alana kurulması sadece turizm amaçlıdır.”

Soru: Ortahisar Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında bir çekişme söz konusu mudur?
Cevap: “Kayıkçı kavgasıdır. Ne çekişmesi var? Ortahisar’ın aldığı tüm kararlar Büyükşehir’den geçi- yor. İdari kararlar zaten Büyükşehir’e gitmiyor, imar tadilatları gidiyor. Ama şöyle bir durum var; muhalefette olan belediyeler bu durumdan mustariptir. Asıl mağdur Düzköy ile Şalpazarı’dır. Bir itfaiye için adamlar Meclis’te o kadar dil döktüler. Ortahisar’ın bir şeye ihtiyacı olsa Büyükşehir’den alıyor.”

Soru: CHP Trabzon Teşkilatı’nı nasıl buluyorsunuz?
Cevap: “Hepsi iyi arkadaşlarımız, yalnız kişilerin iyi olması çalışma anlamında da iyi oldukları anlamına gelmez. Arkadaşlarımızın çalışmalarını eksik değil, yetersiz buluyorum. Trabzon gibi yerlerde vatandaş bizzat il başkanını, parti yöneticisinin kapısında görmek istiyor. Maalesef il ve ilçe yöneticilerimiz bu konuda biraz zayıf. Partinin aldığı kararları vatandaşa evinde anlatacaksın. Bu iş ekip işi ve stratejik plan dahilinde genci, kadını, erkeğiyle yapılanlar anlatılmalı. Bu konu haricinde arkadaşlarımız cansiperane çalışıyorlar.”

Soru: CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen yeni bir kan olmadı mı?
Cevap: “Oldu, olmaz mı? Ama bu sadece Haluk Pekşen meselesi değil. Bu topyekun bir hareket. Bizim örgütümüz diğer partilerde olduğu gibi salt menfaate dayalı bir parti değildir. Ülke menfaati için çalışırlar.”

Soru: Sizin siyasette hedefiniz nedir?
Cevap: “Benim siyasette hedefim olmamıştır. Ben teknik bir elemanım. Siyaseti çok sevemedim. Siyaset benim anladığım gibi değil. Siyasetin içine 2007’de girdim. Siyaset, Süleyman Demirel’in dediği gibi; ‘Dün dündür, bugün bugündür.’ Siyaset dün söylediğini bugün unutmaktır. Ama ben söz vermişsem unutmam. Onun için siyaset benim işim değil. Arkadaşlar rica etti Meclis üyeliğine girdik. Görev sürem bitene kadar en iyi şekilde çalışacağım. Ne zaman ki insanlar bireysel değil de ülke menfaati için beklenti içine girerler, işte o zaman siyasette hedefim olur. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyorsak iktidar düşünsün. Mesela Reşadiye kavşağı için o kadar itiraz ettim, ne oldu? Güzel mi oldu? Üstünden geçen var mı? Beni dinleseydiler devletin 5 milyarı ziyan olmazdı. Şimdi yıksan ne olur? Senin, benim param. Akyazı’nın oradaki tüp tüneller fuzuli. Yolları kamulaştırma derdi olmasın diye Akyazı’nın altından geçir dedim. Ama yok, niye? Muhalefet dedi çünkü. Dünya kadar para harcıyorlar. 5 yıl önce Halit Kobya viyadüğünü törenle açtılar, şimdi yıktılar. Bunlar günü kurtarma siyaseti.”
 

Soru: İhale takipçiliği iddiaları yüzünden AK Parti Trabzon AR-GE Başkanı Arzu Yalçınalp’le karşı karşıya geldiniz. Son durum nedir?
Cevap: “Ben kendisini tanımam ama bilmediğim şeyi de konuşmam. 5 yıl belediyede denetleme kurulunda bazı şeyleri gördüm. Gördüğüm yanlışları da yanlış yapanın yüzüne söylerim. Ben bu kişinin oradan iş aldığını biliyordum. Ama ben kendisiyle ilgili hiçbir şey demedim, sadece haberi paylaştım. Meclis üyesi olmam kaydıyla ses getirdi paylaşımım. Şöyle bir duyum aldım; yalan haber dolayısıyla mahkemeye vermiş beni. Kendi partisinin milletvekili bu konuya yönelik ‘Müslüman’ın kavuğu beyazdır, leke tutmaz. Siyasi kimliği olan bu işlere girerse haksız rekabete neden olur’ diyor. Sonra işin diğer boyutunu da demedik. Eşi devlet memuru, 657’ye tabi, orada olamaz, Meclis üyesi de projede olamaz. Sonra Meclis’te teyit edildi 120 bin TL’ye almış projeyi. 120 bin TL benim 6 yıllık gelirim. Maliyeti nedir bu projenin, bir top kağıt, bir de kalem. Burada mühendislere bir soralım bakalım bu projeyi ne kadara yaparlar?”

Soru: Size göre Trabzon’da FETÖ ile mücadele sağlıklı yürüyor mu?
Cevap: “Bu bir muamma çünkü insanlar sevmediklerini FETÖ’cü diyerek ihbar ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da söylediği gibi, at izi it izine karıştı ve bu doğru değil. Bu bir yargısız infaz. Böyle konuşunca da bizi suçluyorlar, ‘Siz FETÖ’cüleri koruyorsunuz’ diyorlar. Adam ev kirasını Bank Asya’ya yatırmışsa suçu ne? Kime gidecek bu vatandaş. Bakanların çocukları bunların okulunda okumuş mu? Okumuş. Başbakan ‘Ne istedilerse verdik’ demedi mi? Devlet memuru, işçi alınıyor. İyi de bunları kadrolara siz doldurdunuz. Öküz öldü ortaklık bozuldu. Alınanlar bizim partimize mi oy vermişler? Hayır, aksine seçim zamanı önümüzü kesen ablalar, ağabeylerdi. Suçluysa mahkemenin verdiği karara saygılıyız. Trabzon’da üst düzeyler korunuyor, iş adamlarının ismi var mı, milletvekillerinin kardeşleri görevden atılmış mı? Bunların ismi geçmiyor. Bir tane siyasi isim var. O da Aydın Bıyıklıoğlu. Benim sınıf arkadaşım, üzüldüm mü üzüldüm, çok temiz çocuktu. Trabzon, Bıyıklıoğlu’nu hiç tanımıyorken aldın milletvekili yaptın. Bıyıklıoğlu içerdeyse onu milletvekili yapanlar da içerde olmalı. Bir tane günah keçisi at içeri, olmaz. Cemaat camide olur. Cemaat işini komple kaldıracaksın yoksa kurtuluş yok.”
 
Son Güncelleme: 21.11.2016 15:36

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434