24 Kasım 2016 Perşembe 14:45
Eğitim sen: Öğretmen asla kapıkulu değildir
Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanlığı Meydan Parkı Atatürk anıtının önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Grup “Hukuksuz ihraçlar, haksız açığa almalar, OHAL ve KHK hukuksuzluğuna son verilsin” diye tepki gösterdiler. Grup adına konuşan Şube Başkanı Muhammet İkinci “24 Kasım TBMM tarafından Atatürk'e Millet Mektepleri Başöğretmeni ünvanının verildiği gündür. Bu yönüyle son derece değerli, önemli ve tarihsel bir özelliğe sahip bir gün 24 Kasım. “ dedi.
İkinci öğretmenler gününün  dünya çapında 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü olarak bilindiğini, 12 Eylül sonrasında darbeciler tarafından tarihsel önem ve özelliğine aykırı bir şekilde manipülasyon aracı olarak ilan edildiğini söyledi.

24 KASIM 12 EYLÜL DÖNEMİNİ HATIRLATIYOR
İkinci “24 Kasım bize Atatürk'e Başöğretmen ünvanını veren Meclis'i kapatan, öğretmenlerin işten çıkarılıp sürgünlere, cezaevlerine gönderildiği, grevlerin yasaklanarak sendikaların kapatıldığı 12 Eylül darbe dönemini hatırlatıyor. O dönem ki bugün yaşadığımız sorunların tohumlarının ekildiği dönemdir. Sosyal devletin tasfiyesinin ilk adımlarının atıldığı dönemdir. Yeşil kuşak adı verilen emperyalist proje ile bilimsellik ve laiklik ilkesinin terk edilerek, eğitim alanında tarikat ve cemaatlerin önünün açıldığı dönemdir.” dedi.HÜKÜMET-MEB İŞBİRLİĞİ İLE FİİLEN ENGELLENMİŞTİR
OHAL dönemi çıkan KHK’lerle açığa alınan öğretmenlerin çokluğundan bahseden İkinci “12 Eylül darbesi sonrasındaki süreç dahil, geçmişte yaşanmış darbe dönemlerinde bu kadar yoğun ve kapsamlı bir öğretmen kıyımı yaşanmamıştır. 12 Eylül darbecileri 3700 öğretmeni ihraç ederken, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ihraç edilen öğretmen sayıyı 30 bini aşmıştır. Eğitimde yaşanan ihraçlar ve açığa alma uygulamaları sonucunda en az 1,5 milyon öğrencinin eğitim-öğretim hakkı bizzat Hükümet-MEB işbirliği ile fiilen engellenmiştir.”

ÖĞRETMEN ASLA KAPIKULU DEĞİLDİR
İkinci “Tüm eğitimcilere sesleniyoruz. Korkmayın. Öğretmen asla kapıkulu değildir. Öğretmen bilimin öğreticisidir. Çocuklarımıza, okullarımıza, mesleğimize, iş güvencemize sahip çıkın. Aklın, bilimin yol göstericiliğini terk etmeyin. Laik, bilimsel eğitim mücadelesine omuz verin. Bugün bilimi, laikliği savunmak memleketimizi savunmaktır.” diye konuştu.
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292