13 Ekim 2016 Perşembe 09:02
Erol Tuna: Trabzonspor’un hakkını Fenerbahçe değil, Federasyon yemiştir
Röportaj: Faruk ATA
Foto: H. Gökhan KESKİN

Trabzonlu işadamlarından Erol Tuna, Trabzon ekonomisine, sosyal ve kültürel yaşamına azımsanamayacak kazanımlar sağlayan genç, başarılı bir işadamı.. Trabzonspor’da 2 dönem yöneticilik, bir kez de yaşanan istifa nedeniyle Başkanlık görevinde bulunan Erol Tuna, Trabzonspor’un içinde bulunduğu durumu ‘Normal’ görüyor ve kurtuluş reçetesini de şöyle  yazıyor: “Trabzonspor’un kurtuluşu, başarısı ve sürdürülebilir şampiyonluklar yakalaması Trabzon’un sosyal, ekonomik ve kültürel zenginliğine bağlı”..

Şike sürecinin Türk futbolunun itibarını sarstığını belirten Erol Tuna, “Bu Türk futbolu için bir lekedir. Şike sürecinde adaletli davranılmadı.. Trabzonspor’un hakkını Fenerbahçe değil, Federasyon yemiştir.” Diyor.
Erol Tuna, Trabzonspor’un içinde bulunduğu, ekonomik ve sportif sorunlarının Trabzon’un genel durumundan ayrı düşünülmemesi gerektiğini ısrarla savunuyor:

Erol Tuna uzun bir süreden sonra sessizliğini bozarak sorularımızı yanıtladı:

E.Tuna.: -“Trabzonspor’un hakkını Fenerbahçe değil, Federasyon yemiştir..”
“Şike süreci futbolun itibarını sarstı.  Türkiye’deki futbol için büyük bir lekedir.. Aslında doğru kararlar verilseydi,  Fenerbahçe hakettiği cezayı alsaydı, futbol endüstrisi  bu durumlara gelmezdi.  Görüyoruz kaç senedir maçlara giden yok. Hiçbir kulübün stadına giden yok. Çok sürpriz maçlarda stadyumlar doluyor.  Bu şike davalarında çok adaletli davranılmadı.  Trabzonspor şampiyonlar ligine gidiyor, diğeri gidemiyor.  Bundan daha büyük kanıt olabilir mi. Trabzonspor’un hakkını yiyen Fenerbahçe değildir.  Fenerbahçe benim muhatabım değildir. Burada kamuoyunu yanıltıyorlar. Gerçek suçlu federasyondur. Ben demeç vermiştim Fenerbahçe ile biz neden düşman olalım. Dost olmamız lazım diye. Bazı zekalar benimle alay ettiler. Bizim ne işimiz var Fenerbahçe ile. Şikeyi yapan Fenerbahçe değil ki. Fenerbahçe’nin üst yönetimi yapmıştır. Aykut’un ne suçu var.  Sporcunun ne suçu var. Çıkmış maçını oynuyor. Taraftarın ne suçu var. Vermiş parasını eğlenip maçını izliyor.  Ama bu dönem öyle bir yönetildi ki o masum insanlar bile suçlandı.  Trabzonspor’un verilmeyen kupasında muhatap federasyondur. “-“Trabzonspor’un kurtuluşu sosyal, ekonomik ve kültürel zenginliğine bağlı”
E.Tuna.: “Trabzonspor’un kurtuluşu Trabzon’un ekonomik, sosyal ve kültürel zenginliğine bağlı.  Trabzonspor’u bugünkü durumunda konuşursak hiç fayda veremeyiz. Trabzon’un sosyal, ekonomik  ve kültürel açıdan iyi bireyleri olursa, iyi bir projesi olursa bu sefer Trabzonspor’a da malzeme çıkacak. Hem yönetici anlamında, hem kapital anlamında, hem gelecek anlamında, hem de oyuncu anlamında. Onun için Trabzon’un ekonomisini konuşmamızda fayda var. Trabzon nasıl yönleniyor. Kimler neler yapıyor neler yapılmalı. Nitelikli adam çok önemli. Yok adamımız. Yönetimsel anlamda yok. Ben de dahil olmak üzere vasatız. Şu anda Trabzon’da stad yapılıyor. Bunlar boş işler arkadaşlar. Ben hiç şampiyonluktan bahsetmiyorum. Trabzonspor’un şampiyon olabilmesi için gerekli ve yeterli şartlar, sosyal, ekonomik, kültürel açıdan Türkiye’de parmakla gösterilebilir hale geldiğimiz anda Trabzonspor öncü ve sürdürülebilir şampiyonlukları yakalar. Başka türlü yakalayamaz.”

-“Altyapıdan oyuncu yetiştirerek yarışmacı olacaksın”
E.Tuna.: “Şu anda Trabzonspor’un içinde bulunduğu durum çok normal. Başarı burada kolay kolay gelmez. Çünkü bu gördüğüm tabloda başarının olması imkansız. Biz ne yapmalıyız? Hedefimiz nedir.? Trabzonspor’un şampiyonluğa mı oynaması lazım?  Şampiyonluk hedefleri belli. Ya çok büyük bütçelerle, çok iyi sporcular alacaksınız, ya da bizim eskiden yaptığımız gibi yarışmacı takım olacaksın. Bakın yarışmacı takım diyorum. Yerel unsurları kullanarak alt yapıdan oyuncu yetiştirerek yarışmacı takım olacaksınız. Trabzonspor’da ben de yöneticilik ve başkanlık yaptım. Ben de şampiyonluğa oynattım takımı. Ama şampiyon olamıyoruz. Veya olursak da şansına oluyoruz. Nedir şansına? En iyi oyuncuları, en iyi hocayı bulacaksın çok güzel amatör ruh yakalayacaksın gibi. Sürekliliğin olmaz yani. Bursa oldu ne oldu. Önemli olan sürekliliğin devam etmesi. Hem öncü olacaksınız, hem de devam ettireceksiniz. Bu futbol işi başka bir iştir şirket yönetmeye benzemez. “E.Tuna.: -“Akyazı projesi doğru, yeri yanlıştır”
“Ben Trabzonluyum, siyasetçi yarın gider ben yine buradayım, siyasetçi yarın gelir ben yine buradayım.  Hiç kusura bakmasınlar bizim orda siyasetle bir işimiz yok.  Akyazı projesi doğru, yeri yanlıştır. Dolgu olması yanlıştır. Bakın doğamız hep katlediliyor.  Her taraf katledilmiş. Ben şanslı bir Trabzonluyum.  Ganita’da denize girerdim balıklarla yüzerdim ben.  Berrak bir suda, içinde çakıl taşları ile yüzerdim. Doğal bir Trabzon’da büyüdüm ben. Bu yüzden çok şanslıyım ama benim çocuklarım şanssız.  Sahil denilen bir şey kalmamış.  Biz nereden nereye gelmişiz. Trabzonspor’un durumu ortada. Bu statlarla başarı gelir beklentisine kimse girmesin. “

E.Tuna.: -“ Hem borç ödedik, hem şampiyonluğa oynadık”
“Ben çok şanslı bir yöneticiyim diyebilirim.  Çünkü yaşım itibariyle o eski devirlere yetişemedim.  Ama bu en son dönemler de 1995-1996, 2003-2004 sezonlarında Trabzonspor’un çok iyi dönemleri geçti. Şampiyonluğa oynadı. Yani ben bu açıdan şanslı bir yöneticiyim diyebilirim.  1995-96 sezonunda Faruk Özak’la 2003-2004 sezonunda ise Özkan Sümer’le yarım sezon, istifa edince yarım sezonda ben vekil olarak devam ettim.  Benim dönemimde çok diplerden geldik. Kulübün hem borçlarını ödedik hem şampiyonluğa oynattık. Ben iyi zamanlarda yöneticilik yaptım. “


 
Son Güncelleme: 14.10.2016 09:19

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol